Co nowego

Nowe narzędzia wsparcia ROD-ów przez Gdynię

Przedstawiciele Kolegium Prezesów ROD w Gdyni na spotkaniu z samorządowcami. Fot. Przemysław Kozłowski

Przedstawiciele Kolegium Prezesów ROD w Gdyni na spotkaniu z samorządowcami. Fot. Przemysław Kozłowski

Przedstawiciele Kolegium Prezesów Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Gdyni spotkali się w poniedziałek, 21 sierpnia w Urzędzie Miasta Gdyni z samorządowcami, w tym prezydentem Wojciechem Szczurkiem. Omówiono nowe mechanizmy wsparcia przez miasto ROD-ów i tematy, nad którymi samorządowcy i urzędnicy pochylą się w najbliższych tygodniach, by zaproponować rozwiązania na kolejnym, jesiennym spotkaniu.


Do Urzędu Miasta zawitało kilkanaścioro przedstawicieli Kolegium Prezesów Rodzinnych Ogrodów Działkowych by omówić z samorządowcami nowe mechanizmy wsparcia ROD-ów oraz ustalić listę tematów do rozwiązania. Z działkowcami spotkali się: prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, wiceprezydenci Michał Guć i Marek Łucyk oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni Jakub Ubych, zaangażowany w projekty wspierające rozwój ROD-ów w Gdyni.

- Od lat dokładamy wielu starań, aby współpraca pomiędzy Rodzinnymi Ogrodami Działkowymi, a gdyńskim samorządem układała się harmonijnie. Stąd podpisane w 2019 roku porozumienie, a także idea spotkań z Kolegium Prezesów gdyńskich ROD. Nowy projekt wsparcia jest odpowiedzią na szereg głosów przedstawicieli, a to co szczególnie cieszy to jego ciepłe przyjęcie – mówi Wojciech Szczurek.


Czworo gdyńskich samorządowców siedzi za pulpitem przed przedstawicielami działkowców.
Samorządowcy na spotkaniu z działkowcami. Od lewej: Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju; Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji; Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni; Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni. Fot. Przemysław Kozłowski


Wśród poruszonych tematów znalazły się takie, jak: mała retencja, kompostowanie i wywóz odpadów, drogi dojazdowe do ogrodów działkowych, powiększenie obszaru ROD, przedłużenie umowy dzierżawy terenów działkowych, dotacji na różne cele, jak budowa małej retencji czy nasadzeń zieleni.

- Zgodnie z projektem uchwały, którą Prezydent skieruje pod wrześniowe obrady Rady Miasta każdy z Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Gdyni będzie mógł ubiegać się raz na dwa lata o dotację. Jest to efekt wspólnego poszukiwania rozwiązania – systemowego i odpowiadającego na zgłaszane potrzeby. To co również bardzo cieszy to szereg nowych tematów podniesionych na spotkaniu – mówi Jakub Ubych.


Jeśli Rada Miasta przyjmie we wrześniu skierowaną przez prezydenta uchwałę, pierwszy nabór wniosków o dotacje odbędzie się jeszcze w tym roku.

Kolejne spotkanie, na którym zostaną przedstawione działkowcom konkretne propozycje rozwiązania poszczególnych problemów ustalono na przełom października i listopada b. r.

Dwie kobiety rozmawiają z mężczyzną w dużej sali w Urzędzie Miasta.
Po części oficjalnej spotkania był czas na rozmowy indywidualne. N/z Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni rozmawia z przedstawicielkami działkowców. Fot. Przemysław Kozłowski

  • ikonaOpublikowano: 22.08.2023 12:25
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 22.08.2023 16:10
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także

Najnowsze