Co nowego

O inwestycjach w dzielnicach wspólnie z mieszkańcami

Przegląd inwestycji w dzielnicach, na zdjęciu grupa mieszkańców, radnych dzielnicy i miasta wraz z wiceprezydentem Gdyni Bartłomiejem Austenem i urzędnikami (fot. Małgorzata Kaliszewska)

Przegląd inwestycji w dzielnicach, na zdjęciu grupa mieszkańców, radnych dzielnicy i miasta wraz z wiceprezydentem Gdyni Bartłomiejem Austenem i urzędnikami (fot. Małgorzata Kaliszewska)

Zaglądamy do gdyńskich dzielnic. Które inwestycje są pilne, na jakim są etapie i czy rady dzielnic dysponują niezbędnymi finansami? Między innymi o tym rozmawiał wiceprezydent Bartłomiej Austen z mieszkańcami i radnymi dzielnic. W spotkaniach uczestniczą też radni miasta i odpowiedzialni za realizację inwestycji urzędnicy.


Oksywskie klimaty


Budowa kompleksu sportowo-rekreacyjnego na bazie obecnego stadionu przy ul. Romualda Wagi była głównym tematem rozmów na Oksywiu. Na stół trafiły projekty przygotowane przez Gdyńskie Centrum Sportu. Po znalezieniu finansowania mieszkańcy mają szansę zyskać wspólną przestrzeń sportowo-rekreacyjną, którą będą tworzyć m.in. boisko piłkarskie i koszykarskie, plac zabaw, wybieg dla psów, a zimą także np. zjeżdżalnia saneczkarska. Na realizację tego przedsięwzięcia potrzeba 3 mln zł. W tej chwili brakuje 2 mln zł. W czerwcu udało się uzyskać pozwolenie na budowę.  


Na stół trafiły projekty przygotowane przez Gdyńskie Centrum Sportu dla Oksywia (fot. Małgorzata Kaliszewska)
W pierwszej kolejności chcemy zrealizować te projekty, które są w toku i są najbardziej zaawansowane – wyjaśniał radnym wiceprezydent Bartłomiej Austen. – Tam, gdzie inwestycje zaplanowane są w ramach Budżetu Obywatelskiego, a ich kosztorys jest niedoszacowany, proponujemy radom dzielnic, aby dołożyły się do tych projektów, a resztę może dofinansować miasto. Czyli preferujemy obecnie formułę mix. Cały czas na poziomie krajowym nie zostało rozstrzygnięte, jak ma być liczony budżet gmin. Z tego powodu nie możemy oszacować, ile pieniędzy na te i kolejne inwestycje będziemy mogli przeznaczyć w poszczególnych dzielnicach. W Gdyni jest ich 21. Dla wszystkich powinniśmy zrobić taki sam przelicznik, a ich potrzeby traktować jednakowo.
Podczas spotkania radni dzielnicowi przypomnieli również o ul. Algierskiej, która od lat nie może doczekać się nawierzchni z prawdziwego zdarzenia. 

Na liście próśb znalazł się także problem sklepów monopolowych w dzielnicy. Radni i znaczne grono mieszkańców chcieliby, aby sklepy sprzedające alkohol znajdowały się w większej niż obecnie odległości od szkół i innych placówek oświatowych. 

Oksywscy działacze lokalni noszą się także z zamiarem przygotowania wydarzenia integracyjnego dla mieszkańców. Tematem przewodnim ma być obrona Wybrzeża i bohaterowie walk o Kępę Oksywską, w tym patron najdłuższej ulicy biegnącej przez dzielnicę, czyli płk. Dąbek. Do komitetu społecznego organizującego wydarzenie mają zostać zaproszeni także przedstawiciele ościennych dzielnic: Babich Dołów, Pogórza i Obłuża. W ramach tego przedsięwzięcia planowany jest konkurs wiedzy dotyczący obrony Wybrzeża, Kępy Oksywskiej i jej bohaterów, w tym przede wszystkim płk. Dąbka. „Urodziny pułkownika” odbędą się w marcu.

W spotkaniu wzięli udział wiceprezydent Bartłomiej Austen, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni Michał Felon, zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu Tomasz Cząstka, radni Anna Salomon i Ireneusz Trojanowicz oraz radni dzielnic: Wiktoria Janas, Mateusz Kolera i Andrzej Pęksyk.


Mieszkańcy czekają na drogę


Koniec sierpnia był pracowity także dla radnych dzielnic z Grabówka i Leszczynek, którzy postanowili zaprosić wiceprezydenta Bartłomieja Austena, dyrektora ZDiZ Michała Felona i dyrektora Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Arkadiusza Trzeciaka na tour po dzielnicach i ich newralgicznych punktach. Wyzwanie podjęli także radni miasta Małgorzata Wójcik, Beata Zastawna i Łukasz Strzałkowski oraz mieszkańcy obu dzielnic wspólnie z gospodarzami z Rady Dzielnicy Grabówek: Aleksandrą Hołomej, Krzysztofem Leszczyńskim i radnymi dzielnicy Leszczynki: Anną Myszką, Ewą Presławską, Izabelą Nieżorawską i Robertem Nieżorawskim.


Porzucone budowy, które straszą, i drogi, którymi nie można jeździć, to najpilniejsze zadania dla rad dzielnic (fot. Małgorzata Kaliszewska).

Głównym przedmiotem ich troski była sprawa odblokowania zamkniętego fragmentu ulicy Sambora pomiędzy Leszczynkami i Grabówkiem. Dotyczy ona obu dzielnic i była poruszana już w poprzedniej kadencji. Jak tłumaczyli mieszkańcy, to problem dla osób mieszkających na granicy osiedli, które nie mogą korzystać z drogi, ponieważ ta nie została zgłoszona ZDiZ do odbioru przez dewelopera. Ten zobowiązał się do jej wybudowania w ostatnim etapie realizacji inwestycji mieszkaniowej. Do dziś nie powstały ani droga, ani inwestycja.

Omówiono też kwestie remontu ulicy Dembińskiego, uszkodzonej nawierzchni na ul. Kalksztajnów i problematycznego skrzyżowania Kalksztajnów i Orlicz-Dreszera. Na liście znalazły się też sprawy dotyczące braku przejścia na peron SKM Gdynia Grabówek od strony Gdyni oraz postulat uruchomienia przystanku „na żądanie" dla linii S i W przy ul. Morskiej (przystanki Kalksztajnów w obie strony).

Podczas spotkania poruszono także tematy dotyczące uszkodzonych tablic przy ul. Dembińskiego, które przedstawiają historię Grabówka.


Integracja w Małym Kacku



Festyn dzielnicowy to okazja nie tylko do zabawy, ale także do poważnych rozmów o dzielnicy (fot. Magdalena Starnawska)

Rada Dzielnicy Mały Kack spotkała się z mieszkańcami i wiceprezydentem podczas pikniku w parku przy ul. Spokojnej 52. Była to doskonała okazja do integracji lokalnej społeczności, która w natłoku codziennych obowiązków nie zawsze jest w stanie wygospodarować czas na wspólną zabawę i poznanie sąsiadów. Jednak zanim spotkali się rekreacyjnie, rozmawiali także o potrzebach dzielnicy.
Chciałbym w imieniu miasta pogratulować i podziękować Państwu Karpisiakom, którzy latami, z żelazną konsekwencją budowali park dobrze znany każdemu mieszkańcowi tej dzielnicy. Jest tu amfiteatr, są miejsca relaksu, małpi gaj, odbywają się tu świetne festyny. Ogromny i ważny projekt. Każdy kto tam trafi, jest pod jego ogromnym wrażeniem. Dziękuję w imieniu mieszkańców i chylę czoła – podkreśla wiceprezydent Austen.
Wiceprezydent zadeklarował także rozwiązanie problemu z bezpieczeństwem odwiedzających park i znalezienie miejsca dla mieszkającego tam bezdomnego gdynianina.


Wielki Kack i Kacze Buki


Piątą lokalizacją na trasie urzędników były Kacze Buki. Spotkanie odbyło się na wniosek rady dzielnicy. Rozmawiano o osiedlu, które jest częścią Wielkiego Kacka, gdzie niedawno powstała kolejna stacja Mevo. Jednak głównym przedmiotem dyskusji były drogi oraz brak wiaty przystankowej na osiedlu. Tu także pojawił się problem z nawierzchnią drogi, w tym przypadku ul. Świętokrzyskiej, która wymaga położenia płyt budowlanych. Jeżeli rada dzielnicy wyrazi zgodę na partycypowanie w inwestycji, miasto pokryje częśc kosztów. 
Jednym z trudnych tematów jest bez wątpienia znajdujący się między Gdynią i Gdańskiem 25-metrowy łącznik drogowy. Brakujący odcinek warto byłoby sfinalizować. I tu rozmawiamy z radą dzielnicy. Warto byłoby także rozwiązać ten problem w ramach połączenia budżetu obywatelskiego i dzielnicowego z dotacją miejską – relacjonuje Bartłomiej Austen.
Na spotkaniu poświęconemu inwestycjom na Kaczych Bukach oprócz wiceprezydenta Bartłomieja Austena i dyrektora Na spotkaniu poświęconemu inwestycjom na Kaczych Bukach oprócz wiceprezydenta Bartłomieja Austena i dyrektora Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Arkadiusza Trzeciaka byli radni dzielnicy: Monika Balcer, Piotr Szpajer, Adrianna Ambroziak, Izabela Denc i Rafał Depczyński, a także radna miasta Anna Szpajer.



Na zdj. Bartłomiej Austen na spotkaniu radnymi i mieszkańcami (Fot. z arch. Piotra Szpajera)

Następne dzielnice Gdyni, w których odbędą się spotkania z radami dzielnic i mieszkańcami, to Cisowa, Pustki Cisowskie i Demptowo.

ikona

Najnowsze