Co nowego

Obserwuj ptaki z gdyńską książką

Na kartach książki zagościły prace z XXIII edycji konkursu. Na zdjęciu sikorka w wykonaniu Patrycji Ponki / fot. materiały Wydz. Środowiska UM Gdyni

Na kartach książki zagościły prace z XXIII edycji konkursu. Na zdjęciu sikorka w wykonaniu Patrycji Ponki / fot. materiały Wydz. Środowiska UM Gdyni

„Zapraszamy ptaki do Gdyni” to wyjątkowy konkurs, który od lat pozwala dzieciom i całym rodzinom poznać fascynujący świat ptaków. Właśnie ukazała się druga związana z tą inicjatywą książka, tym razem – w formie e-booka. Za ilustracje do niej posłużyły prace nadesłane na konkurs w 2021 roku.


Świat ptaków jest niezwykle ciekawy. Kto choć raz nie zastanawiał się jak by to było, gdybyśmy mogli latać? I choć odpowiedź na to pytanie nadal pozostaje zagadką, to obserwacja pojawiającego się w mieście ptactwa jest równie pasjonująca. Do podejmowania tego typu aktywności od lat zachęca konkurs „Zapraszamy ptaki do Gdyni”.

Konkurs „Zapraszamy ptaki do Gdyni” towarzyszy gdynianom od niemal ćwierćwiecza. W tym roku odbywa się jego 24. edycja. Udział w nim biorą najmłodsi mieszkańcy naszego miasta, którzy często przy wsparciu rodziców podejmują się wykonania zadania konkursowego.

- Uczestnicy wykonują budki lęgowe i karmniki dla ptaków, które potem rozwieszamy w mieście i służą one naszym skrzydlatym przyjaciołom. Wyjątkiem był czas pandemii, kiedy w jednym roku zaprosiliśmy uczestników, by wykorzystali swoje umiejętności artystyczne i namalowali ptaki, które obserwują w mieście. Właśnie z tych rysunków powstał ebook, który z jednej strony pokazuje piękno ptasich gatunków, a z drugiej zachęca do tego, by ptaki obserwować, by się z nimi zaprzyjaźniać. Zapraszam do skorzystania z tego ebooka. Jest naprawdę piękny i fascynujący – komentuje Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.



Dzień premiery nowej publikacji z serii „Zapraszamy ptaki do Gdyni” został wybrany nieprzypadkowo. 1 kwietnia obchodzony jest bowiem Międzynarodowy Dzień Ptaków. Data ta symbolizuje uchwalenie pierwszej konwencji, której zapisy określały ochronę tej grupy zwierząt. Miało to miejsce w 1906 roku, właśnie w pierwszy dzień kwietnia.

O czym przeczytamy w książce? O ptakach, rzecz jasna, które spotkać możemy w Gdyni. Poznamy ich zwyczaje – dowiemy się, jak gniazdują, co jedzą, kiedy prowadzą lęg, a także jak możemy rozpoznać ich śpiew. Warto wspomnieć, że książka kładzie nacisk na wątek obserwacji ptaków pojawiających się w mieście. Całość zdobią wyjątkowe ilustracje. Jak zostało już wspomniane – to prace, które nadesłane zostały na XXIII edycję konkursu „Zapraszamy ptaki do Gdyni” w 2021 roku. W książce zobaczymy m.in. gile, jemiołuszki, dzięcioły, jaskółki, drozdy, kowalika czy puszczyka.

Kowalik - praca konkursowa Mileny Myślisz // mat. Wydz. Środowiska UM Gdyni
Na kartach książki znalazł się również kowalik. Jego opis ilustruje praca konkursowa Mileny Myślisz.

Poza informacjami dotyczącymi poszczególnych ptaków, znajdziemy w niej także „Przewodnik ornitologa”. To zbiór wskazówek, jak w bezpieczny dla środowiska sposób zaglądać do fascynującego świata ptaków. Na czytelników czekają również dwie niespodzianki. O tym, czym one są, musicie jednak przekonać się na własną rękę – sięgając po książkę „Zapraszamy ptaki do Gdyni”.

Można ją obejrzeć oraz pobrać poniżej. Będzie także na stałe dostępna w zakładce „Gdynia Zielona” na naszej stronie Gdynia.pl. Znaleźć tam można także poprzednie wydawnictwo związane z konkursem „Zapraszamy ptaki do Gdyni”, wydane w 2019 roku.

Druga książka "Zapraszamy ptaki do Gdyni"

Wydawcą drugiej książki „Zapraszamy ptaki do Gdyni” jest Wydział Środowiska Urzędu Miasta Gdyni. Za tekst, redakcję i korektę odpowiedzialni są Robert Zarychta i Iza Pydo. Koordynacją zajęła się Dorota Marszałek-Jalowska. Publikację objął opieką merytoryczną ornitolog Jakub Typiak.

  • ikonaOpublikowano: 01.04.2022 14:16
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 01.04.2022 15:50
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także

Najnowsze