Co nowego

Ostatni weekend głosowania w BO2024!

W Wymiennikowni powstał specjalny mural zachęcający do głosowania w Budżecie Obywatelskim 2024 // fot. Wymiennikownia

W Wymiennikowni powstał specjalny mural zachęcający do głosowania w Budżecie Obywatelskim 2024 // fot. Wymiennikownia

Bo jest dużo fajnych projektów, bo można wziąć udział bez względu na wiek, a przede wszystkim – bo można zrobić coś dla naszego miasta. Każdy powód, by wziąć udział w głosowaniu w Budżecie Obywatelskim jest dobry. Przed nami ostatnie dni na wskazanie, które projekty sprawią, że w naszym mieście będzie ładniej, bezpieczniej i ciekawiej. Głosowanie trwa do 16 września włącznie na www.bo.gdynia.pl.


Gdyński Budżet Obywatelski to dla mieszkanek i mieszkańców możliwość realizacji swoich pomysłów na zmiany w dzielnicach oraz na poziomie całego miasta. W puli środków jest 12 837 607 zł.  Głosowanie na projekty trwa do 16 września włącznie, za pośrednictwem serwisu www.bo.gdynia.pl.

Głosowanie odbywa się online. Wybierać projekty można z własnego urządzenia, a można także przyjść do jednego z punktów stacjonarnych (lista dostępna jest tu).

Co więcej, zespół Budżetu Obywatelskiego w ostatnich dniach odwiedził też szereg wydarzeń w Domach Sąsiedzkich i Wymiennikowni, gdzie wspierał mieszkańców w procesie oddawania głosu. Była to także okazja do rozmowy o tym, dlaczego warto wziąć udział w głosowaniu.
- Głosuję w Budżecie Obywatelskim co roku. Dla nas, mieszkańców jest bardzo ważne, co w naszej dzielnicy się będzie działo. Gdyby wszyscy zagłosowali, to byłoby w naszej dzielnicy jeszcze ładniej – mówiła pani Ewa, mieszkanka dzielnicy Chylonia.

- Jest dużo różnych projektów. Zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci  - dodawała pani Alina, która odwiedza Dom Sąsiedzki w Przystani Opata Hackiego 33 z córką.


W gdyńskim Budżecie Obywatelskim można wziąć udział bez względu na obywatelstwo, ale także bez ograniczeń wiekowych. To znaczy, że udział może wziąć również młodzież oraz najmłodsi gdynianie.
Głosuję w Budżecie Obywatelskim, bo trzeba wspierać swoje miasto i swoje dzielnice – mówiła Ania, jedna z uczestniczek potańcówki w Domu Sąsiedzkim na Chyloni.
W tym roku wybieramy spośród  257 projektów dzielnicowych (167 małych i 90 dużych) oraz 22 miejskich. Te ostatnie złożone są w dwóch zakresach tematycznych. Pierwszy z nich – Klimatyczny Budżet Obywatelski – podobnie jak w ubiegłych latach – dotyczy działań związanych z ochroną klimatu i środowiska. Natomiast drugi to zupełnie nowa kategoria – Jubileuszowy Budżet Obywatelski – związany jest z obchodami 100. rocznicy nadania Gdyni praw miejskich i gromadzi projekty mające na celu popularyzację historii miasta oraz wspieranie budowania lokalnej wspólnoty.
Wybieramy maksymalnie po trzy projekty z każdej kategorii. Żeby przejść do głosowania wystarczy podać swój PESEL oraz imię ojca lub po prostu dane z Karty Mieszkańca. To trwa naprawdę zaledwie kilka minut, nie trzeba wychodzić z domu, a można zdecydować o tym, co zostanie zrealizowane w naszej okolicy. Ta edycja jest też wyjątkowa dlatego, że po raz pierwszy głosujemy w Jubileuszowym Budżecie Obywatelskim, więc możemy jako mieszkańcy mieć wpływ na to, jak będziemy obchodzić ten wyjątkowy czas dla naszego Miasta – mówi Magdalena Warmowska, kierowniczka Działu Diagnoz i Partycypacji Laboratorium Innowacji Społecznych. 

+1 dla najbardziej zaangażowanych


W dzielnicy, w której frekwencja w głosowaniu będzie najwyższa, zostanie zrealizowany jeden dodatkowy projekt duży: „pierwszy pod kreską” – z największą liczbą głosów spośród tych, na których realizację zabrakło środków w puli BO na dzielnicę. Z kolei w dzielnicach, które zajmą drugie i trzecie miejsce pod względem frekwencji, zostaną zrealizowane – również „pierwsze pod kreską” – dodatkowe projekty małe. Projekty te zostaną zrealizowane z innych środków miasta.

Niewykorzystane środki Budżetu Obywatelskiego przejdą na kolejną edycję. Rada właściwej dzielnicy może zadecydować o przekazaniu ze swojego budżetu środków na wykonanie projektu małego bądź dużego o największym poparciu, który znalazł się tuż „pod kreską”. Na takie dofinansowanie może zdecydować się również prywatny darczyńca. W przypadku projektów miejskich, Rada Miasta może przedłożyć Prezydentowi uchwałę zawierającą zobowiązanie do przeznaczenia brakujących środków na realizację projektu „pierwszego pod kreską”, bądź brakującą kwotę na jego realizację przekaże darczyńca.
O tym, czy i które projekty „pod kreską” będą mogły liczyć na dofinansowanie, dowiemy się do końca roku.


BO zmienia Gdynię


Jak dotąd w ramach gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego przekazanych zostało do realizacji 730 inicjatyw (w tym 93 projekty w BO2023, których realizacja rozpoczęła się w tym roku budżetowym, czyli od stycznia 2024). Łącznie zakończonych zostało 543 projekty.

Realizacja zwycięskich projektów BO2024 będzie mogła rozpocząć się w nowym roku budżetowym.

Ogłoszenie wyników BO2024 już 19 września

Wyniki głosowania w BO2024 zostaną ogłoszone podczas spotkania z mieszkańcami: 19 września w godz. 17:00-19:00 w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym (budynek nr IV – rotunda, al. Zwycięstwa 96/98, wejście od ul. Stryjskiej). Nie ma zapisów, wystarczy przyjść. Przedstawicielom dzielnic, które uzyskają najwyższe wyniki frekwencji, zostaną wręczone nagrody.

  • ikonaOpublikowano: 13.09.2024 16:12
  • ikona

    Autor: Ksenia Pisera (k.pisera@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 17.09.2024 08:59
  • ikonaZmodyfikował: Joanna Śliwińska
ikona

Najnowsze