Co nowego

Palisz w piecu? Naucz się robić to poprawnie

Straż Miejska pokaże, jak bezpiecznie palić// fot. Magdalena Czernek

Straż Miejska pokaże, jak bezpiecznie palić// fot. Magdalena Czernek

Straż miejska zaprasza mieszkańców Gdyni na pokazy odgórnej metody rozpalania w piecu. Najbliższe spotkania warsztatowe odbędą się 13, 14 i 27 stycznia. Strażnicy będą uczyć bezpiecznego i ekonomicznego rozpalania w paleniskach.

Spotkanie w dniu 13 stycznia odbędzie się na Obłużu, przy ul. Cechowej na parkingu za Szkołą Podstawową nr 6.  Natomiast w niedzielę, 14 stycznia, pokaz odbędzie się przed Teatrem Miejskim w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W dniu 27 stycznia strażnicy zapraszają do Oksywia, na plac przy skrzyżowaniu ul. Dicmanna i Bosmańskiej.

Zaplanowano 20 spotkań

To kolejne pokazy w ramach programu realizowanego przez Straż Miejską. W trwającym właśnie sezonie grzewczym uczą oni mieszkańców bezpiecznego i wydajnego korzystania z pieców. Na potrzeby instruktażu posiadają dwa piece typu koza. Łącznie odbędzie się 20 spotkań warsztatowych.
 
W zeszłym roku Straż Miejska w Gdyni miała 1700 interwencji dotyczących niewłaściwego użytkowania pieców. Najczęściej zgłaszano, że sąsiad spala odpady, bo wydobywa się gęsty, ciemny dym. Na miejscu często okazywało się jednak, że tak wcale nie jest. Ludzie po prostu źle palili w piecach i w tym tkwił problem. Często wynikało to ze złej jakości paliwa, czy złego stanu instalacji. I dlatego, jako Straż Miejska, chcemy edukować mieszkańców, w jaki sposób palić, aby nie było to uciążliwe dla sąsiadów i nie zanieczyszczało atmosfery – mówi Leonard Wawrzyniak ze Straży Miejskiej w Gdyni.


Można zaoszczędzić

Bezpieczne i prawidłowe korzystanie z pieca, nie jest skomplikowane. To prosta metoda.
 
Polega ona na tym, że najpierw do pieca trafia paliwo, czyli węgiel, a potem na to kładzie się podpałkę, czyli drewno. Podpałka powoli spala paliwo, a dzięki temu proces palenia jest dłuższy, a mieszkaniec na tym oszczędza – tłumaczy Leonard Wawrzyniak ze Straży Miejskiej w Gdyni.
 
Na ogół palimy odwrotnie, najpierw kładzie się podpałkę, a potem paliwo. Taki sposób jest nieekonomiczny, powoduje szybsze wypalanie się węgla. Poza tym powoduje dymienie, a więc zanieczyszcza powietrze.
 
Przy metodzie palenia od góry, czyli gdy węgiel jest na dole, a podpałka kładziona na niego, to spalanie jest czystsze, a przy okazji udaje się w ten sposób zaoszczędzić około 30 procent paliwa. Emisja spalin jest tu też mniejsza i to widać gołym okiem. Przy tej metodzie prawie nie widać, że coś z tego komina się wydobywa. Czyli i użytkownik pieca jest zadowolony, bo zużyje mniej węgla, ale też inni mieszkańcy na tym korzystają, bo mogą oddychać czystszym powietrzem – podkreśla Hanna Górecka-Banasik z samodzielnego Referatu ds. Energetyki.
 
Poprawne palenie w piecu jest też ważne z innego powodu. Nieprawidłowe użytkowanie może prowadzić do wydzielania się śmiertelnie niebezpiecznego tlenku węgla. W poprzednim sezonie grzewczym strażacy mieli kilkadziesiąt interwencji związanych z czadem. Na szczęście nie było ofiar śmiertelnych, ale 16 osób zostało poszkodowanych.


Przyjdż na spotkanie instruktażowe SM:

13.01.2018- Obłuże, ul. Cechowa, parking za szkołą podstawową nr 6 
14.01.2018- Parking przed Teatrem Miejskim, pokaz w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
27.01.2018- Oksywie, skrzyżowanie ul. Dicmanna i Bosmańskiej.

Pokazy  w dniach 13 i 27 stycznia  organizowane są we współpracy z dr Jarosławem Kłodzińskim, radnym Rady Miasta Gdyni.

  • ikonaOpublikowano: 10.01.2018 13:45
  • ikona

    Autor: Arleta _Bolda-Górna (a.bolda-gorna@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 10.01.2018 14:17
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze