Co nowego

Pamiętali o ofiarności bohaterów gdyńskiej komunikacji z 1939 roku

Złożenie wieńca pod tablicą upamiętniającą 140 pracowników MTK Gdynia. Fot. OSP PKM Gdynia

Złożenie wieńca pod tablicą upamiętniającą 140 pracowników MTK Gdynia. Fot. OSP PKM Gdynia

140 pracowników Miejskiego Towarzystwa Komunikacyjnego podczas walk we wrześniu 1939 roku, z narażeniem własnego życia, pomagało obrońcom Gdyni. Przed 105. Urodzinami Niepodległej uczczono pamięć o nich na bazie PKM Gdynia.  

PKM Gdynia wspólnie z OSP PKM Gdynia zorganizowała na terenie bazy PKM Gdynia w czwartek, 9 listopada, o godz. 10:00, kameralną uroczystość przed tablicą upamiętniającą udział pracowników byłego Miejskiego Towarzystwa Komunikacyjnego w obronie Gdyni w 1939 roku. 

Zapisali się w historii Gdyni 


Warto wiedzieć, że pracownicy Miejskiego Towarzystwa Komunikacyjnego w Gdyni zapisali się piękną kartą w tragicznym okresie września 1939 roku. Jak czytamy na stronie ZKM Gdynia „(…) W okresie walki o Gdynię tabor autobusowy MTK podporządkowany był operacyjnie Dowództwu Lądowej Obrony Wybrzeża, stanowiąc grupę wypadową dla przerzutu oddziałów na zagrożone odcinki frontu. Autobusy, obsługiwane przez personel MTK, brały udział w szeregu akcji. Do dziś zachowało się sporo relacji oficerów i żołnierzy na temat udziału pracowników i taboru MTK w walkach wrześniowych, w tym wypowiedzi ówczesnych dowódców, jak płk. Zauchy, a przede wszystkim - słowa uznania dowódcy LOW, płk. Stanisława Dąbka, który podkreślał ofiarność 140 pracowników załogi MTK, ich zdyscyplinowanie i gotowość do służby”. 


Baza pkm gdynia

Wieniec pod tablicą upamiętniającą dzielnych pracowników MTK Gdynia. Fot. OSP PKM Gdynia

Nocą z 12 na 13 września 1939 roku ruch autobusów był bezustanny. Przewożono nimi bowiem wycofujące się oddziały na Oksywie, do Babich Dołów i Pogórza oraz żywność z magazynów portowych. Właśnie autobusy MTK były ostatnimi pojazdami, którym udało się przejechać mostem nad Kanałem Przemysłowym w drodze do Oksywia, nim konstrukcja została wysadzona przez polskie wojsko. 

O tych czasach, o ofiarności załogi MTK w walkach obronnych na przedpolach Gdyni, przypomina dziś tablica, którą we wrześniu 1969 roku wbudowana przy budynku zajezdni ówczesnego Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, Baza w Gdyni, następcy dawnego Miejskiego Towarzystwa Komunikacyjnego.  


Pamiętali o bohaterach 


W tym właśnie miejscu w czwartek, 9 listopada, w przededniu Narodowego Święta Niepodległości, oddano hołd pracownikom gdyńskiej komunikacji miejskiej, walczącym w obronie ojczyzny oraz złożono wiązanki kwiatów pod tablicą. 

baza pkm gdynia

Bogusław Stasiak - prezes zarządu PKM Gdynia Sp. z o.o., dh Zdzisław Kędziora - prezes OSP PKM Gdynia, dh Adam Labuhn - wiceprezes OSP PKM Gdynia, wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gdyni, strażacy OSP PKM Gdynia i pracownicy PKM Gdynia Sp. z o.o. podczas uroczystości w bazie PKM Gdynia. Fot. OSP PKM


- Jako strażacy OSP PKM Gdynia wspólnie z zarządem i pracownikami PKM Gdynia, oddaliśmy hołd pracownikom gdyńskiej komunikacji miejskiej, którzy brali udział w obronie Gdyni w 1939 roku. Radosne święto niepodległości to doskonała okazja do wspólnotowego przeżywania naszego narodowego święta również wśród pracowników Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Gdyni. Tym samym podejmujemy także wspólną patriotyczną refleksję o obrońcach polskiej niepodległości oraz o budowaniu współcześnie nowoczesnej Polski, jak i naszej małej ojczyzny jaką jest Gdynia – mówi dh Adam Labuhn, wiceprezes OSP PKM Gdynia, wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gdyni.
 

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 09.11.2023 13:49
  • ikona

    Autor: Zygmunt Gołąb (z.golab@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.11.2023 14:03
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także

Najnowsze