Co nowego

Park w rytmie swinga. Tak bawiliśmy się na otwarcie

Tak bawiliśmy się na otwarcie trzeciego etapu Parku Centralnego w Gdyni, fot. Mirosław Pieślak

Tak bawiliśmy się na otwarcie trzeciego etapu Parku Centralnego w Gdyni, fot. Mirosław Pieślak

Spacer alejkami, wypoczynek na ławce, rzut oka na fontannę? Te aktywności będą dostępne w Parku Centralnym zawsze – ale okazja do świętowania otwarcia zdarza się tylko raz! Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wtorkowej premiery trzeciego etapu parku. Gdynianie tego popołudnia (i wieczora) między innymi ćwiczyli jogę, integrowali się w nowej przestrzeni i rzucili się w wir tańca w rytm swinga!


Ach, cóż to było za otwarcie! Ostatni sierpniowy wtorek upłynął w Gdyni pod znakiem otwarcia nowej przestrzeni do wypoczynku i rekreacji na świeżym powietrzu. Od południa, gdy symboliczne żaglówki puszczone na tafli miejskiej sadzawki ogłosiły premierę trzeciego etapu aż do wieczora, gdy przy zachodzącym słońcu mieszkańcy witali Park Centralny tanecznym krokiem.

Coś dla każdego: aktywnie, kulturalnie i integracyjnie

Przypomnijmy, że przy okazji oficjalnego otwarcia ostatniej części inwestycji park wypełnił się dodatkowymi atrakcjami. Na miejscu czekali m.in. instruktorzy jogi, którzy – pomimo zmiennej pogody – zachęcali do aktywności na matach pod gołym niebem, zgodnie z przeznaczeniem polan, które powstały na tym etapie.

Joga, park centralny, trawnik, kilka osób na matach wykonuje ćwiczenia
Zajęcia jogi w Parku Centralnym, fot. Mirosław Pieślak

W przestrzeniach parku mogliśmy natrafić też na wspomnienie tego, co było – o przeszłości miejsca, w którym dziś znalazł się Park Centralny przypominają czarno-białe fotografie wyszperane z głębokich archiwów Muzeum Miasta Gdyni. Warto je zobaczyć i spróbować osadzić konkretne kadry w „żywej” przestrzeni.

Park Centralny, staw, alejka, plenerowa ekspozycja z archiwalnym zdjęciem parku, przechodnie
Muzeum Miasta Gdyni pomaga wyobrazić sobie, jak wcześniej wyglądał teren, fot. Mirosław Pieślak

A może książka? Do posiedzenia wśród parkowej zieleni jak znalazł. O to, żeby było co czytać zadbała Biblioteka Gdynia, która zaadaptowała dobrze już znaną brytyjską budkę telefoniczną na punkt bookcrossingu. Można go znaleźć w części parku położonej bliżej skrzyżowania ulicy Świętojańskiej i alei Piłsudskiego. Punkt cieszył się ogromnym powodzeniem.

Park Centralny, czerwona budka telefoniczna z otwartymi drzwiami, dwie kobiety przeglądają książki
Tutaj działa punkt bookcrossingu, fot. Mirosław Pieślak

Na brak atrakcji nie mogli narzekać najmłodsi. Na miejscu animatorzy z miejskich jednostek zadbali o to, aby było co robić: stąd gry i quizy, warsztaty naukowe z edukatorami Centrum Nauki Experyment czy zajęcia kreatywne dla twórczych duszy, a nawet… parkowe bingo w ramach „Mozaiki Klimatycznej”.

Park Centralny, namiot, grupa dzieci bawi się na stole, edukatorzy, w tle drzewa i park
Warsztaty dla najmłodszych na otwarcie Parku Centralnego, fot. Mirosław Pieślak

Gdy pociechy oddawały się zabawie i aktywnościom, ich opiekunowie mogli wsłuchiwać się m.in. w dźwięki fortepianowego koncertu między parkowymi alejkami. Za klawiszami zasiedli młodzi muzycy z gdyńskiej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Zygmunta Noskowskiego.


Taneczne powitanie parku


Jak inaczej powitać radosną, zieloną przestrzeń, jeśli nie tanecznym krokiem? Stąd miejska potańcówka międzypokoleniowa. To kluczowa atrakcja otwarcia, której planów o mało nie pokrzyżowała deszczowa pogoda, ale ostatecznie gdynianie i tak spotkali się w centrum dawnego skweru Plymouth, żeby ruszyć w tany.

Park Centralny, plac między drzewami, ludzie tańczą, w tle namioty, budynki, oświetlenie
Tak wyglądała potańcówka w nowym parku, fot. Mirosław Pieślak

Na chętnych czekała wyjątkowa muzyka – za oprawę potańcówki było odpowiedzialne Harlem Beats, które zafundowało uczestnikom retro dźwięki w klimacie swinga. To właśnie ten taniec, przywodzący na myśl czasy błyskawicznie rozwijającej się Gdyni porwał mieszkańców do zabawy, choć najpierw przeszli oni jeszcze szybki instruktaż kroków i rytmu.

Park Centralny, plac między drzewami, ludzie tańczą, w tle namioty, budynki, oświetlenie
Gdynianie mieli okazję nauczyć się swinga, fot. Mirosław Pieślak

Dla przypomnienia: swing należy do tzw. tańców afroamerykańskich, które towarzyszą muzyce jazzowej, szczególnie tej pochodzącej z lat 20. i 40. ubiegłego wieku. To taniec nasycony radością i pozytywną energią, a niekiedy też improwizacją.

Park Centralny, plac między drzewami, ludzie tańczą, w tle namioty, budynki, oświetlenie
Gdynianie tańczą na miejskiej potańcówce, fot. Mirosław Pieślak

Za organizację miejskiej potańcówki międzypokoleniowej na otwarcie Parku Centralnego był odpowiedzialny Konsulat Kultury w Gdyni.

Seans pod chmurką przeniesiony


Czy idąc do parku, można iść… na film? Owszem. Miejsca na plenerowe pokazy i kino pod chmurką to jedna z funkcji, którą zaplanowano w trzecim etapie. Okazja do tego, by sprawdzić, jak ogląda się film na wielkim ekranie wśród drzew, krzewów i alejek miała pojawić się we wtorek, ale pogoda przesunęła plany organizatorów.

Kino plenerowe po zmianie planu zagości w Parku Centralnym w środę, 30 sierpnia o 20:00. Ekran stanie na jednej z największych trawiastych polan trzeciego etapu parku, organizatorzy przygotowali ze względów technicznych 50 miejsc (leżaków) dla widzów – wszyscy chętni, dla których zabraknie miejsc mogą śmiało przynieść też własne siedziska, żeby wygodnie obejrzeć film.

Co na ekranie? Uniwersalna produkcja na takie okazje, czyli komedia. I to nie byle jaka, bo naszpikowania polskimi gwiazdami, na czele z Marcinem Dorocińskim, Tomaszem Kotem czy Andrzejem Sewerynem. „Niebezpieczni dżentelmeni” to świeża produkcja z 2022 roku, której w tym sezonie próżno było jeszcze szukać w repertuarach plenerowych kin. Film w reżyserii Macieja Kawalskiego trwa niecałe dwie godziny, więc warto zaopatrzyć się w coś cieplejszego. Zapraszamy wieczorem do Parku Centralnego!

Na poniższej mapie zaznaczono przybliżoną lokalizację pokazu filmu

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 30.08.2023 13:45
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (kamil.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 30.08.2023 14:58
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także

Najnowsze