Co nowego

Park Centralny czeka na gdynian! Trzeci etap otwarty

Symboliczne puszczenie żaglówek na taflę wody otworzyło trzeci etap Parku Centralnego dla gdynian, fot. Kamil Złoch

Symboliczne puszczenie żaglówek na taflę wody otworzyło trzeci etap Parku Centralnego dla gdynian, fot. Kamil Złoch

Tutaj będzie można odpoczywać, spędzać czas z bliskimi i przyjaciółmi oraz podziwiać przyrodę o każdej porze roku – Park Centralny jest już projektem kompletnym. We wtorek, 29 sierpnia oficjalnie oddano do użytku ostatni, trzeci etap inwestycji i tym samym zakończono wszystkie prace. Centrum Gdyni zyskało nie tylko nową, zieloną przestrzeń z różnymi strefami aktywności. Pod ziemią zaparkuje także 270 samochodów.


Nowe, zielone płuca Gdyni oddychają już w pełni! Domykamy jedną z największych inwestycji ostatnich lat w Gdyni, Park Centralny – miejsce rekreacji, odpoczynku i aktywności na świeżym powietrzu w samym centrum miasta, rzut beretem od najważniejszych usług i nadmorskiego bulwaru.

We wtorek, 29 sierpnia oficjalne otwarcie trzeciego etapu zwieńczyło kilkuletni proces powstawania parku. Przypomnijmy, że pierwsze koncepcje i konsultacje społeczne, w których gdynianie wskazywali na oczekiwane funkcje i wyposażenie odbyły się jeszcze w 2017 roku; w 2019 do użytku oddano etap pierwszy, a rok później – etap drugi. Najbardziej kosztowna i wyczekiwania, główne ze względu na dodatkowe funkcje była właśnie część trzecia, która teraz jest już do dyspozycji gdynian.

Park Centralny, etap trzeci, zdjęcie z drona, parkowe alejki, drzewa, roślinność, fragment Gdyni i budynki
Teren, na którym powstał trzeci, ostatni etap Parku Centralnego w Gdyni, fot. Konrad Maćkowiak

Idea, która powstała dzięki gdynianom


Mieszkańców, którzy pomimo niesprzyjającej pogody pojawili się w Parku Centralnym powitał i zaprosił do świętowania prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek.

Park Centralny, sadzawka z wodą, tłum ludzi, do mikrofonu przemawia Wojciech Szczurek
Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek (na zdjęciu, przy mikrofonie) powitał mieszkańców i zaprosił ich do aktywności na terenie ostatniego etapu Parku Centralnego, fot. Kamil Złoch

Na znak premiery ostatniego etapu na sadzawkę, która zimą zamieni się w miejską ślizgawkę wypłynęły małe łódki z rąk najmłodszych gdynian, a w tle – woda trysnęła po raz pierwszy w nowej fontannie.

- Właśnie w rozmowie z mieszkańcami, właśnie słuchając tego, o czym marzą gdynianie zrodziła się idea, aby w centrum miasta powstał jeden z największych tego typu parków. (…) Jeszcze nie tak dawno, parę lat temu, w planach zagospodarowania przestrzennego miało tu powstać wielkie centrum handlowe, nowa siedziba urzędu miasta i wielki plac miejski, rynek, ale świat się zmienia. W rozmowach z mieszkańcami o tym, jak ukształtować tę przestrzeń zrodziła się idea powstania parku. (…) To, że ten park powstawał w konsultacji sprawia, że przestrzeń parku, funkcje, one odpowiadają na potrzeby różnych grup. To bardzo ważne w życiu miasta, żebyśmy patrzyli zarówno na osoby młode, które chcą aktywnie spędzać czas, stąd ścieżka do biegania, ścieżka dla osób, które chcą jeździć na rolkach, ale także strefy seniorów, strefy dedykowane osobom z niepełnosprawnościami, dostępność tego obiektu – mówił podczas otwarcia Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.



Po symbolicznej inauguracji jednych z wielu atrakcji trzeciej – ostatniej – części Parku Centralnego przyszła pora na spacer. Tłum mieszkańców przemierzał nowe alejki i ścieżki, aby przyglądać się kolejnym strefom i infrastrukturze, która tworzy parkową przestrzeń. Jest w czym wybierać, dla osób w każdym wieku i o każdym poziomie sprawności ruchowej – w myśl zasad uniwersalnego projektowania.









Trzeci etap Parku Centralnego, fot. Przemysław Kozłowski

Sprawdź parkowe strefy i wybierz aktywność dla siebie


Co znajdziemy na terenie rozciągającym się od skrzyżowania ulicy Świętojańskiej i alei Piłsudskiego aż do rozbudowanego skateparku, czyli w ramach trzeciego etapu? To mnogość zieleni, miejsc do wypoczynku i wydzielonych stref, w których znajdziemy propozycje konkretnych aktywności.

Trzeci etap Parku Centralnego w Gdyni z lotu ptaka, fot. Konrad Maćkowiak
Trzeci etap Parku Centralnego w Gdyni z lotu ptaka, fot. Konrad Maćkowiak

Każdą z nich przedstawili przy okazji otwarcia reprezentanci miasta, którzy w roli gospodarzy oprowadzili gości po terenie inwestycji: wiceprezydenci Katarzyna Gruszecka-Spychała, Michał Guć, Marek Łucyk i Bartosz Bartoszewicz, sekretarz i dyrektor Urzędu Miasta Gdyni Rafał Klajnert, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska i Ogrodnik Miasta Gdyni, Tadeusz Schenk.

Park Centralny, ścieżka, grupa ludzi, przemawia mężczyzna, w tle park
Mieszkańcy przeszli się po Parku Centralnym w towarzystwie przedstawicieli miasta - na zdjęciu o zieleni w parku opowiada Tadeusz Schenk, Ogrodnik Miasta Gdyni, fot. Kamil Złoch

To elementy, które złożyły się na trzeci etap Parku Centralnego w Gdyni:

  • polana piknikowa;
  • siedziska terenowe;
  • staw biologiczny;
  • zimowa ślizgawka, w którą będzie można przekształcić wodną sadzawkę (wraz z m.in. wypożyczalnią łyżew);
  • fontanna;
  • tor wrotkarski/rolkarski i trasa biegowa (domknięcie pętli z drugim etapem);
  • pawilon gastronomiczny;
  • parking podziemny dla 270 aut z kilkoma wejściami/wyjściami;
  • pomieszczenia techniczne parku.

Parking, czyli rozwiązanie komunikacyjnych wyzwań


Jednym z kluczowych elementów, które odpowiadają nie tylko potrzebom mieszkańców oczekujących nowej, zielonej przestrzeni, ale i tych, którzy chcą odwiedzić Śródmieście w celu załatwienia spraw czy skorzystania z lokalnych usług jest wspomniany podziemny parking.

Parking podziemny w Gdyni, kolorowe filary, puste miejsca, kilka samochodów, dwie osoby w środku kadru

Parking podziemny na 270 samochodów pod Parkiem Centralnym, fot. Kamil Złoch

Pod „frontową” częścią parku, na terenie dawnego skweru Plymouth poniżej nowych nasadzeń skrył się duży, podziemny obiekt, który zawiera aż 270 miejsc parkingowych dla aut. Mieszkańcy (i wszyscy, który będą mieć taką potrzebę) będą mogli zaparkować tutaj taniej, niż w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania, a estetyka otoczenia oczyści się z zaparkowanych przy ulicach pojazdów. Co ważne, z okazji zakończenia prac i otwarcia trzeciego etapu najbliższe dni postoju będą darmowe.

- Parking dzisiaj, i do niedzieli włącznie, będzie dla mieszkańców naszego miasta bezpłatny – zapowiedział podczas otwarcia Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.


Zielone oblicze Parku Centralnego


Park w tej części to też kolejny fragment prawdziwej zielonej oazy w samym sercu miasta – na miejscu pojawiły się tysiące (a nawet: dziesiątki tysięcy) nowych roślin i drzew, które wręcz zachęcają do złapania oddechu i zatrzymania się na dłuższą chwilę.

Park Centralny, ścieżka, w tle Urząd Miasta Gdyni, zieleń, drzewa, rowerzysta w środku kadru, ludzie w tle
Kolejny etap to tysiące nowych nasadzeń - w tym drzew, fot. Przemysław Kozłowski

To mnogość gatunków, wśród których przewijają się chociażby: platany, wierzby, olchy, wiśnie, sosny wielopniowe i czarne, grujeczniki, jarzęby, ambrowiec (drzewa), hortensje, tawliny, winorośle japońskie, winobluszcze pięciolistkowe (krzewy i pnącza), puszkinie, czosnki ozdobne, tulipany czy narcyzy (kwiaty i rośliny cebulowe).

Tylko w ramach trzeciego etapu posadzono:

  • 156 nowych drzew;
  • ponad 11,6 tys. krzewów różnych gatunków;
  • ponad 4,3 tys. pnączy;
  • ponad 40 tys. roślin cebulowych;
  • ponad 7,1 tys. sztuk traw ozdobnych;
  • ponad 3 tysiące bylin różnych gatunków (ponad 200 z nich w stawie).
 

O Parku Centralnym


Przypomnijmy, że prace związane z trzecim etapem Parku Centralnego w Gdyni ruszyły w pierwszej połowie kwietnia 2022 roku. Wykonawcą była wyłoniona w drodze przetargu firma Budimex. Koszt tej części inwestycji to 63,4 miliona złotych.

Wcześniej, w 2019 roku oddano do użytku pierwszą część nowego parku służącą spokojnej rekreacji, a w 2020 roku – etap drugi, przeznaczony miłośnikom bardziej aktywnego wypoczynku. We wspomnianych fragmentach Parku Centralnego poza zielenią, ścieżkami i małą architekturą znajdziemy też m.in. ogród sensoryczny, zewnętrzne siłownie, wybieg dla psów, duży plac zabaw dla najmłodszych, linowy plac zabaw, rozbudowany skatepark i multimedialną fontannę. Za koncepcję architektoniczo-urbanistyczną Parku Centralnego w Gdyni, która posłużyła za podstawę do późniejszych projektów budowlanych była odpowiedzialna pracownia Arch Deco z Gdyni.

Łącznie zagospodarowanie terenu na nowy park przyniosło nasadzenia aż 193 nowych drzew, ponad 24 tysięcy krzewów, ponad 6 tysięcy bylin oraz niebagatelną liczbę ponad 103 tysięcy kwiatów, traw ozdobnych, pnączy i innych roślin.

Zachęcamy do bliższego poznania wszystkich trzech etapów Parku Centralnego na Gdynia.pl. Przybliżamy w ten sposób funkcje, miejsca i roślinność, które znajdują się na rozległym terenie wzdłuż al. Piłsudskiego:

Na poniższej mapie zaznaczono orientacyjnie teren, na którym znajdują się wszystkie trzy etapy Parku Centralnego w Gdyni.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 29.08.2023 15:08
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.08.2023 16:28
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także

Najnowsze