Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Planowana jest budowa progów podwodnych w Orłowie

Planowana jest budowa progów podwodnych w Orłowie, fot. Magdalena Starnawska

Planowana jest budowa progów podwodnych w Orłowie, fot. Magdalena Starnawska

24 czerwca doszło do podpisania umowy przedwstępnej pomiędzy Urzędem Morskim w Gdyni a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w sprawie realizacji projektu pod nazwą „Zabezpieczenie brzegów przed powodzią od strony wód Zatoki Gdańskiej”. W Orłowie planowane jest zainstalowanie progów podwodnych w celu poszerzenia plaży.

 
- Projekt, na którego realizację udało nam się pozyskać finansowanie, składa się z trzech zadań kluczowych dla ochrony brzegów morskich Zatoki Gdańskiej. Jego realizacja przyczyni się do zmniejszenia skutków oraz zapobiegania powodziom na tym obszarze. Zabezpieczenie brzegów w Jastarni, Rewie i Gdyni wpisuje się również w całokształt naszych działań w zakresie adaptacji do zmian klimatu m.in. właśnie poprzez zapewnienie bezpieczeństwa powodziowego. Bardzo dziękujemy Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej za zaufanie i kolejne wsparcie naszych działań – powiedziała Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.
 
Projekt obejmuje ochronę terenów zagrożonych zalaniem, w tym zalaniem infrastruktury umożliwiającej dojazd do dalszych miejscowości (np. drogi, tory).

Budowa progów podwodnych w Orłowie:

Planowane jest wykonanie progów podwodnych, aby zmniejszyć siłę fal oraz zatrzymać unoszące się rumowisko morskie, co pozwoli utrzymać i poszerzyć plażę. Dodatkowo chcemy stabilizować linię brzegową oraz budować wydmy za pomocą technik biotechnicznych, aby zabezpieczyć obszar przybrzeżny.

Obecnie trwają prace nad koncepcją projektową oraz badaniami geotechnicznymi dotyczącymi rozbudowy progów podwodnych w Gdyni Orłowie. Planowana inwestycja zakłada dodanie nowych progów w kierunku południowym, w stronę Sopotu, aby rozszerzyć istniejący system (aktualnie są trzy progi na północ od molo). Zatwierdzono już projekt robót geologicznych, które posłużą do przeprowadzenia dalszych badań terenowych i opracowania dokumentacji. Koncepcja ta opiera się na analizie falowania i ruchu rumowiska, wykonanej przez specjalistów z Instytutu Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk.
- Wszystkie zadania, przewidziane w projekcie, zostaną uzupełnione zabiegami biotechnicznymi na brzegach morskich całej Zatoki Gdańskiej, wykonywanymi sukcesywnie przez pracowników Urzędu Morskiego w Gdyni z wykorzystaniem sprzętu do prowadzenia gospodarki wydmowo-leśnej, zakupionego w jego ramach. Ich efektem będzie lepsza ochrona lasów nadmorskich, klifów i odbudowa wydm po sztormach, w tym cennych siedlisk przyrodniczych sieci Natura 2000. Te prace pozwolą również zminimalizować oddziaływania istniejących, stałych umocnień na linię brzegową – powiedział Robert Mokrzycki, główny inspektor Ochrony Wybrzeża Urzędu Morskiego w Gdyni.

Dzięki wykonywaniu progów podwodnych brzegi morskie są skutecznie zabezpieczone przed powodziami, co przekłada się na bezpieczeństwo mieszkańców oraz infrastrukturę przybrzeżną. Inwestycje w tego typu rozwiązania, nie tylko chronią przed negatywnymi skutkami związanymi z ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi, ale także przyczyniają się do poprawy jakości życia ludzi i ochrony środowiska morskiego. Dlatego warto kontynuować prace nad budową progów podwodnych, aby zapewnić odpowiednią ochronę brzegów morskich na lata.

  • ikonaOpublikowano: 02.07.2024 15:33
  • ikona

    Autor: Michał Sałata (michal.salata@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 02.07.2024 15:57
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona

Najnowsze