Uwaga! Od 10 do 15 czerwca nastąpi przerwa w dostawie ciepła na potrzeby ciepłej wody do 6 dzielnic Gdyni. Szczegóły w komunikacie.
Co nowego

Po Gdyni własnym cargo. Miasto dotuje zakup rowerów

fot. Michał Puszczewicz

fot. Michał Puszczewicz

Rowery cargo podbijają Gdynię. Już wkrótce mieszkańcy będą mogli nabyć na własny użytek tego typu pojazd, uzyskując na niego nawet 50% dotacji. Uchwałę w tej sprawie przegłosowała właśnie Rada Miasta Gdyni. To pierwsza tego typu dotacja w Polsce.

Gdynia od lat stawia na ekologiczne środki transportu. Świadczyć o tym mogą m.in. trolejbusy, czy autobusy zasilane niskoemisyjnymi silnikami. Od jakiegoś czasu mieszkańcy mogą korzystać również z rowerów cargo. Powstała wypożyczalnia, dzięki której gdynianie mieli okazję poznać się na zaletach tych praktycznych pojazdów.

- Rowery towarowe dały się już poznać w Gdyni jako ekologiczny środek transportu pozwalający przewozić dzieci, towary, realizować dostawy, jak i promować rozmaite projekty. Liczba gdynian zapisanych w kolejce do wypożyczalni rowerów cargo na najbliższe tygodnie pokazuje, jak duże jest zainteresowanie tymi pojazdami – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Już niebawem zainteresowani mieszkańcy, którym rowery towarowe przypadły do gustu, będą mogli nabyć na własny użytek taki pojazd, uzyskując przy tym nawet 50% dotację. Wszystko za sprawą uchwały, którą podczas ostatnich obrad przyjęła Rada Miasta. To pierwsza tego typu dotacja w Polsce. Zgodnie z zapisami uchwały osoby fizyczne zamieszkałe na terenie Gdyni, które dokonają zakupu roweru towarowego (rower ze skrzynią do przewozu towarów lub osób) będą mogły otrzymać zwrot części kosztów, a dokładniej: 50% wartości zakupionego roweru, jednak nie więcej niż 5000 zł. W tegorocznej puli na ten cel znajduje się 50 000 zł, w ramach pilotażu projektu CityChangerCargoBike. W Gdyni realizowany jest on od września 2018 roku i potrwa do sierpnia 2021 roku. Projekt dofinansowany jest z Programu Ramowego Unii Europejskiej Horyzont 2020.

fot. Małgorzata Omachel-Kwidzińska

Zgodnie z założeniami Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Gdyni celem miasta jest „Dążenie do poprawy jakości środowiska naturalnego, poprzez działania w zakresie równoważenia transportu – zwiększanie udziału niskoemisyjnych środków transportu oraz wdrażanie nowoczesnych technologii w transporcie”. Przyznawanie dotacji i wspieranie logistyki rowerowej jest wyrazem wsparcia i propagowania ekologicznej formy transportu, jaką stanowią rowery towarowe, przyczyniającej się do poprawy jakości powietrza i klimatu oraz zmniejszenia hałasu. Pojazdy te mogą zastąpić samochód w wielu sytuacjach, zwłaszcza na krótkich miejskich dystansach.

Z ankiet ewaluacyjnych osób wypożyczających rowery cargo wynika, że 100% z nich jest zadowolonych z użytkowania tego pojazdu, połowa rozważa jego zakup, a dla 92% wypożyczających poziom dofinansowania zakupu na poziomie 50% skłoniłby ich do nabycia roweru cargo.

Uchwała wejdzie w życie po zaopiniowaniu przez kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku i 14 dni publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego.

Szczegóły dotyczące składania wniosków o dotację pojawią się na stronie Gdynia.pl w lipcu.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 25.06.2020 10:20
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 25.06.2020 10:35
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także

Najnowsze