Co nowego

Podczas obchodów Wszystkich Świętych pamiętajmy o ekologii

Kontenery na odpady pozwalają zachować czystość na gdyńskich cmentarzach (fot. Jakub Winiewski)

Kontenery na odpady pozwalają zachować czystość na gdyńskich cmentarzach (fot. Jakub Winiewski)

Unia Metropolii Polskich wraz z Polską Radą Ekumeniczną oraz Inicjatywą (Nie)zapomniane cmentarze wystosowały „Apel o ekologiczną refleksję podczas obchodów Wszystkich Świętych”. Jak zaznaczają, każdego roku nekropolie toną w trudnych do przetworzenia śmieciach, takich jak znicze i sztuczne kwiaty. Zalegają one w kontenerach na odpady, a nawet obok nich. Warto zatem mieć na uwadze dbałość o środowisko. Cmentarze w Gdyni oferują rozwiązania pozwalające ograniczyć ilość odpadów.

Pamięć o zmarłych i troska o środowisko mogą iść w parze. Inicjatywa zrzesza m.in. historyków, społeczników, którzy dbają o opuszczone cmentarze oraz ekspertów, którzy przygotowali społeczny projekt prawa pogrzebowego. Wszyscy promujemy ekologiczne formy upamiętnienia. Zamiast nadmiaru zniczy i sztucznych kwiatów zachęcamy do symbolicznego znicza i naturalnej wiązanki – przekazała dr hab. Agnieszka Piskorz-Ryń z Inicjatywy (Nie)zapomniane cmentarze, pomysłodawczyni apelu.


Ekologia na gdyńskich cmentarzach

Od kilku lat na trzech gdyńskich cmentarzach komunalnych funkcjonują ekologiczne rozwiązania, które raz użytym przedmiotom dają drugie życie w myśl idei zero waste. Ustawiono tam brązowe pojemniki przeznaczone do składowania odpadów zielonych biodegradowalnych, tj.: gałęzi drzew i krzewów, skoszonej trawy, liści, kwiatów, kory itp. Nie należy wrzucać do nich takich przedmiotów, jak opakowania foliowe, doniczki, ziemia oraz pozostałości po wiązankach pogrzebowych, czyli wstążek, szarf i drutów.

W pobliżu głównych wejść do gdyńskich nekropolii stoją regały ze zniczami do ponownego użytku. Można tam odstawić niepotrzebne obudowy zniczy, o ile są w dobrym stanie. Osoby potrzebujące mogą je stamtąd nieodpłatnie zabierać i – po wymianie wkładów na nowe – ponownie wykorzystywać.

Szary regał na znicze do ponownego użytku na tle cmentarza
Regał na znicze do ponownego użytku umożliwia ich dalsze wykorzystanie i ograniczenie ilości odpadów, w szczególności tworzyw sztucznych i szkła (fot. Jakub Winiewski)


Opinie autorów apelu

W apelu znalazł się komentarz Tadeusza Truskolaskiego, prezydenta Białegostoku i prezesa Unii Metropolii Polskich. Zwrócił on uwagę na to, że dbanie o ekologię powinno stać się nieodłącznym elementem wizyt na cmentarzach.
Troska o środowisko powinna być integralną częścią naszego codziennego życia, a cmentarze nie są tutaj wyjątkiem. Wprowadzanie zasad selektywnej zbiórki odpadów, ograniczanie liczby zniczy i sztucznych kwiatów oraz promowanie naturalnych form dekoracji nagrobków to kroki, które pozwolą nam uczcić pamięć bliskich, dbając jednocześnie o planetę – zaznaczył Tadeusz Truskolaski

Podobną opinię wyraził bp Andrzej Malicki, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej.
Pamięć o zmarłych jest ważna, bo jako chrześcijanie wierzymy, że łączy nas z nimi nie tylko przeszłość, ale też przyszłość – będziemy z nimi dzielili wieczność. Ważne jest też to, w jakich warunkach będą żyły przyszłe pokolenia na Ziemi, która została nam podarowana przez Boga – przekazał bp Andrzej Malicki. – Apel ma zachęcić do upamiętniania zmarłych w sposób ekologiczny, by dbać o przyszłe pokolenia. Nakaz miłości bliźniego to także okazywanie wdzięczności tym, którzy zmarli i troska o przyszłość naszych wnuków. Pamiętajmy – dla naszych bliskich liczy się nasza pamięć, a nie ilość przedmiotów pozostawionych na grobie – podkreślał duchowny.
W dokumencie przedstawiono kilka propozycji, w jaki sposób bliscy mogą upamiętnić swoich zmarłych, dbając o środowisko:
  • zapal jedną lampkę – nie potrzeba wielu zniczy, aby wyrazić szacunek,
  • wybierz naturalne dekoracje – gałązki, suszone kwiaty czy owoce jesieni są piękne i ekologiczne,
  • zrób stroik samodzielnie – używaj naturalnych materiałów, unikaj plastiku,
  • wybieraj szklane znicze lub stwórz własny z wosku pszczelego lub sojowego,
  • segreguj odpady – zwracaj uwagę, gdzie wyrzucasz wypalone znicze i sztuczne kwiaty.


Jak dotrzeć na cmentarz?

Choć na gdyńskie nekropolie można się dostać samochodem, okolice Wszystkich Świętych to czas, kiedy jest to utrudnione z uwagi na wzmożony ruch drogowy. W tym okresie szczególnie zachęcamy zatem do korzystania z komunikacji miejskiej, a także do śledzenia komunikatów ZKM Gdynia oraz ZDiZ Gdynia, dotyczących zmian na trasach prowadzących na cmentarze. Pamiętajmy także, że wizyty na grobach najbliższych można rozłożyć na kilka dni, aby uniknąć zbędnego tłoku i trudności z dojazdem. Znicze i kwiaty warto zakupić na miejscu. Pozwoli to nie tylko ułatwić podróż na cmentarz, ale również wesprzeć lokalnych przedsiębiorców.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 30.10.2024 09:40
  • ikona

    Autor: Jakub Winiewski (jakub.winiewski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 30.10.2024 10:28
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona

Najnowsze