Co nowego

Porozmawiajmy o samorządzie #wGdyni

Samorządowa platforma wymiany doświadczeń i dyskusji o stanie lokalnych wspólnot znów pojawi się w Gdyni. Kongres Perły Samorządu już 1 i 2 czerwca w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia, mat. prasowe

Samorządowa platforma wymiany doświadczeń i dyskusji o stanie lokalnych wspólnot znów pojawi się w Gdyni. Kongres Perły Samorządu już 1 i 2 czerwca w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia, mat. prasowe

Najprawdopodobniej jeszcze nigdy w ciągu ostatnich kilkunastu lat polskie samorządy nie znalazły się na takim zakręcie, jak obecnie – sytuacja ekonomiczna i zmiany podatkowe uderzają w gminne budżety, a do długiej listy obowiązków i wyzwań wciąż dochodzą kolejne. Jakie jest nastawienie do samorządności, co dalej z finansami miast i gmin, co czeka oświatę, ochronę zdrowia i lokalną gospodarkę? Warto pytać, rozmawiać i szukać rozwiązań. To wszystko podczas dwudniowego kongresu „Perły Samorządu”, który na samym początku czerwca ponownie zawita do Gdyni.


To będzie prawdziwy przegląd sytuacji polskich samorządów, który dopełni rzut oka na najciekawsze plany i założenia. Dowiemy się, czym zaprzątają sobie głowy burmistrzowie, wójtowie i prezydenci z wszystkich regionów, przyjrzymy się konkretnym wnioskom na temat tego, co wymaga poprawy i wysłuchamy doświadczeń, które mogą pomóc w znalezieniu dobrej drogi.

Nadchodzą Perły Samorządu, czyli kongres Dziennika Gazety Prawnej, który przez dwa dni koncentruje się na niemal wszystkim, co związane z polskimi miastami, gminami, powiatami i województwami – wszystkimi szczeblami lokalnej administracji. Małe ojczyzny będą tematem do debat, wywiadów i prelekcji już 1 i 2 czerwca, ponownie w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia.

Gdzie jesteśmy i co nas czeka? Pora na debatę


Tradycyjnie agenda kongresu skupia się samorządowej problematyce w dwóch ujęciach: diagnozie tego, co wydarzyło się na różnych szczeblach w ostatnim czasie oraz prognozie wydarzeń, które w najbliższej przyszłości mogą silnie wpływać na rozwój sytuacji.

Na Perłach Samorządu będziemy mieli okazję wysłuchać w ramach łącznie sześciu sesji tematycznych zarówno reprezentantów samorządu, jak i biznesu, instytucji oraz organizacji współpracujących z polskimi gminami bądź poruszających się w sferze budżetowej. W uzyskaniu szerszego poglądu na tematy pomogą reprezentanci m.in. PwC, CentroPolis, Federacji Przedsiębiorców Polskich, Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku, spółki Szpitale Pomorskie, Czepczyński Family Foundation, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Związku Gmin Wiejskich RP czy firmy InPost.

W programie tegorocznej edycji kongresu znajdziemy też przedstawicieli gdyńskiego samorządu – gospodarza wydarzenia. Głos w poszczególnych tematach zabiorą: prezydent Wojciech Szczurek, skarbnik miasta Aleksandra Mendryk, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska, wiceprezydent ds. rozwoju Marek Łucyk oraz wiceprezydentka ds. gospodarki Katarzyna Gruszecka-Spychała. Tradycyjnie już moderatorami poszczególnych dyskusji będą dziennikarze i redaktorzy Dziennika Gazety Prawnej. Start – oficjalne wprowadzenie redaktora naczelnego Krzysztofa Jedlaka i prezydenta Gdyni, Wojciecha Szczurka – już w czwartek, 1 czerwca, punktualnie o godzinie 10:00 w gdyńskim PPNT.

- Dyskusje podczas kongresu „Perły Samorządu” będą w istotnym stopniu skupione na finansach. Aby realizować swoje zadania oraz zaspokajać potrzeby mieszkańców, samorządy muszą dysponować odpowiednimi środkami. Wydarzenia ostatnich miesięcy i lat sprawiły, że stało się to szczególnie trudne. Kongres będzie okazją do dyskusji na temat wyzwań i niezbędnych zmian. Jak co roku, obok samorządowców zaprosimy do niej również przedstawicieli administracji centralnej, a także ekspertów. Główne obszary tematyczne kongresu będą pokrywać się z tymi, które znajdują się w centrum uwagi władz samorządowych i lokalnych społeczności – zapowiada Dziennik Gazeta Prawna, organizator kongresu „Perły Samorządu”.

Czego dokładnie dowiemy się z debat, które tym razem zaplanowano w programie? Oto przekrój tematów:
  • Polskie samorządy - w jakim miejscu jesteśmy?
  • Finanse samorządów - czy leci z nami pilot?
  • Czy zadłużony szpital może leczyć?
  • Czy samorządy zarabiają na oświacie czy do niej dokładają?
  • Kryzys energetyczny – ostatni gasi światło czy impuls do szybszej transformacji?
  • Pieniądze, praca i podatki – zmieniająca się relacja miedzy samorządami, inwestorami i przedsiębiorcami
 
Program uzupełniają też warsztaty przygotowywane z myślą o samorządowcach, którzy chcą poszerzać swoje horyzonty – głównych adresatach kongresu „Perły Samorządu. Jeszcze pierwszego dnia eksperci z renomowanej firmy doradczej PwC przybliżą uczestnikom sposoby analizy i wykorzystania danych, które mogą pomóc w zarządzaniu lokalnymi wspólnotami (warsztat „Dane na widelcu - jak poradzić sobie z nadmiarem informacji i wykorzystać analitykę w samorządzie”).
 
Drugiego dnia, 2 czerwca przygotowano z kolei dwa bloki tematyczne do wyboru – ścieżkę „Gospodarka komunalna” oraz „Finanse w Jednostkach Samorządu Terytorialnego”, które uzupełni też możliwość indywidualnej konsultacji z trenerami.
 
Więcej informacji na temat kongresu „Perły Samorządu” – w tym pełen program wydarzenia oraz dane dotyczące rejestracji uczestników – na stronie internetowej Dziennika Gazety Prawnej.
 

Okazja do podsumowań. Poznamy najlepszych

 
Perły Samorządu to także okazja do podsumowań, które – dzięki merytorycznemu wsparciu partnerów – pozwalają na wyłonienie najlepszych reprezentantów samorządu w poszczególnych kategoriach. Tradycyjnie już w Gdyni poznamy zwycięzców kolejnej edycji rankingu o tej samej nazwie, który dotyczy zarówno gmin, jak i ich włodarzy. Najlepsi odbiorą gratulacje i nagrody podczas wieczornej gali „Perły Samorządu 2023”, która zwieńczy pierwszy dzień kongresu.

Oczy ekspertów były tez skierowane na samorządowych specjalistów od zarządzania finansami – ich osiągnięcia zestawi ze sobą ranking „Skarbnik Samorządu – oraz idee, projekty i inicjatywy popularyzujące działania gmin, miast, powiatów i innych lokalnych wspólnot – najlepsze z nich wyłania konkurs „Samorządowy Lider Komunikacji i Promocji.

O „Perłach Samorządu”


Plansza "zapraszamy do udziału" kongresu Perły Samorządu

Kongres „Perły Samorządu
odbywa się w tym roku po raz siódmy, chociaż historia rankingu o tej samej nazwie – regularnego podsumowania dokonań polskich gmin i ich włodarzy – sięga łącznie jedenastu edycji. To coroczna okazja do stworzenia wyjątkowej, żywej platformy do debaty i wymiany doświadczeń między polskimi samorządowcami. Agenda wydarzenia zawsze koncentruje się na bieżących trendach, problemach i wyzwaniach, które dotyczą wspólnot lokalnych.

Dwudniowy kongres to wydarzenie organizowane wspólnie przez redakcję Dziennika Gazety Prawnej, jednego z najbardziej szanowanych ogólnopolskich tytułów oraz miasto Gdynia. Partnerem strategicznym wydarzenia jest Polska Agencja Inwestycji i Handlu z Grupy PFR, wspierają je także partnerzy: Czepczyński Family Foundation oraz InPost. Przygotowanie warsztatów i rankingów jest z kolei możliwe dzięki wspierającym je kancelarii Ziemski & Partners (partner merytoryczny warsztatów), firmie PwC (partner merytoryczny rankingu „Perły Samorządu”) oraz CentroPolis – Centrum Innowacji Społeczno-Samorządowych (partner merytoryczny rankingu „Skarbnik Samorządu”).

Ponadto tegoroczne „Perły Samorządu” wspiera także kilkunastu patronów – instytucje, federacje, związki, firmy i redakcje, na czele z honorowymi patronatami Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

  • ikonaOpublikowano: 30.05.2023 14:17
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 31.05.2023 11:34
  • ikonaZmodyfikował: Kamil Złoch
ikona

Najnowsze