Co nowego

„Smok Diplodok” na inaugurację święta kina

Twórcy filmu „Smok Diplodok” podczas otwarcia 20. edycji sekcji „Gdynia Dzieciom” (fot. Magdalena Czernek)

Twórcy filmu „Smok Diplodok” podczas otwarcia 20. edycji sekcji „Gdynia Dzieciom” (fot. Magdalena Czernek)

49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych wystartował. Tradycyjnie zainaugurował go pokaz w ramach sekcji „Gdynia Dzieciom”, która od 20 lat jest częścią święta kina w Gdyni. Młodzi widzowie obejrzeli animację pt. „Smok Diplodok” w reżyserii Wojciecha Wawszczyka. W otwarciu wydarzenia uczestniczyła m.in. wiceprezydentka Gdyni Oktawia Gorzeńska.  


Sala wypełniona dziećmi, radosna atmosfera i wartościowy przekaz – to znaki rozpoznawcze sekcji „Gdynia Dzieciom”. 20. edycja wydarzenia rozpoczęła się w poniedziałkowy poranek, 23 września w Teatrze Muzycznym i zainaugurowała pokazy w ramach 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.



W uroczystym otwarciu sekcji wzięli udział m.in. wiceprezydentka Gdyni Oktawia Gorzeńska, Joanna Łapińska – dyrektor artystyczna Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, Grzegorz Łoszewski – prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich czy twórcy filmu „Smok Diplodok”, którego pokaz oficjalnie rozpoczął tegoroczną odsłonę „Gdyni Dzieciom”.
To fantastyczne, że dzieci od najmłodszych lat mogą przychodzić na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych i oglądać produkcje w ramach sekcji skierowanej właśnie do nich. Życzę wszystkim dobrego czasu i fascynujących projekcji przez cały tydzień, bo przed nami i pokazy w Teatrze Muzycznym, i w Gdyńskim Centrum Kultury – mówi Oktawia Gorzeńska, wiceprezydentka Gdyni.

„Gdynia Dzieciom” to wy. I z okazji 20. urodzin sekcji życzę, żeby pozostała szczęśliwa i dziecięca. Mam nadzieję, że będzie też taka w kolejnych latach. Wypełniona waszą piękną dziecięcą energią, wyobraźnią, radością. A wam życzę cudownego festiwalu, cudownej tegorocznej edycji „Gdynia Dzieciom”, a dzisiaj wspaniałego seansu – powiedziała Joanna Łapińska, dyrektor artystyczna 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
Wiceprezydentka Gdyni Oktawia Gorzeńska podczas otwarcia 20. edycji sekcji „Gdynia Dzieciom” (fot. Magdalena Czernek)
Wiceprezydentka Gdyni Oktawia Gorzeńska podczas otwarcia 20. edycji sekcji „Gdynia Dzieciom” (fot. Magdalena Czernek)

Po oficjalnej części zgasły światła, a młodzi widzowie rozsiedli się w fotelach, zatapiając się w świat przygód Diplodoka. To głodny wrażeń mały dinozaur, który wyrusza w niezapomnianą podróż po najdziwniejszych krainach, aby odnaleźć zaginioną rodzinę.

Bardzo się cieszymy, że możemy pokazać wam film, który robiliśmy 12 lat. To zabawny, bardzo śmieszny film przygodowy. A przygoda ma to do siebie, że zdarzają się w niej czasami momenty smutne i straszne, po to, aby nasi bohaterowie mogli pokonywać swój smutek i strach. Mamy tu wyrobioną publiczność festiwalową, dlatego wiem, że niczego się nie boicie. I życzymy wam wspaniałej zabawy – mówił przed pokazem Wojciech Wawszczyk, reżyser i scenarzysta filmu „Smok Diplodok”.

Pierwszego dnia festiwalu na Dużej Scenie Teatru Muzycznego młodzi widzowie mogli zobaczyć również sequel filmu familijnego Kristoffera Rusa – „Za duży na bajki 2”. To nie tylko pełne przygód i gier komputerowych kino akcji, ale i opowieść o tym miłości, przyjaźni i spełnianiu marzeń.

Od wtorku do piątku (24-27 września) projekcje w ramach sekcji będą się odbywać w Konsulacie Kultury. Repertuar dla najmłodszych widzów jest zróżnicowany. W sekcji znalazły się zarówno filmy animowane i fabularne, jak i dokumentalne.

Jubileusz sprawia, że tym razem prezentujemy przegląd filmów z poprzednich lat, żeby wybrać ten, który najbardziej przypadł do gustu widzom. Czyli jest to trochę taki przegląd historyczny. Oczywiście są też rzeczy nowe. Zapraszam na te seanse. Każdy z tych filmów coś w sobie ma. Myślę, że każdy z nich zaistnieje w kinie – w tym sensie, że będzie miał swoją publiczność. I to jest coś, co wyróżnia nas w tym segmencie produkcji. Naprawdę mamy dobre filmy – mówi Grzegorz Łoszewski, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, które organizuje sekcję „Gdynia Dzieciom”.

W ramach sekcji „Gdynia Dzieciom” będzie można zobaczyć jeszcze filmy, takie jak „Basia. Jestem w sam raz”, „Bezsenność Jutki”, „Ciemność (seria: Szmatkowe Królestwo”, „Kapral Wojtek”, „Kicia Kocia w przedszkolu”, „Krab”, „Kraken (seria: Toru Superlis)”, „Limonek i Bezia: Jajko Niespodzianka”, „Magda”, „Największy skarb (seria: Toru Superlis)”,  „Podróż za jeden uśmiech”, „Proszę słonia”, „Siostra”, „Smartfon (Seria: Szalone wynalazki)”, „Smutaski i Wesołki (seria: Toru Superlis)”, „Szmaragdowa sieć”, „The Grand Mother”, „Upalny dzień (seria: Chichraszek)”, „Wielki mały gigant”, „Wielkie zmartwienie”, „Zabawki (seria: Szmatkowe Królestwo)”, „Zapomniana książka”, „Dziewczyńskie historie” czy „Akademia pana Kleksa”.

Młodzi widzowie przed pokazem „Smoka Diplodoka” (fot. Magdalena Czernek)
Młodzi widzowie przed pokazem „Smoka Diplodoka” (fot. Magdalena Czernek)

Podczas festiwalu po raz trzeci zostaną też wręczone Złote Lwiątka im. Janusza Korczaka. O nagrodę powalczy pięć tytułów. Laureat zostanie wyłoniony głosami publiczności, a nagroda zostanie wręczona 27 września podczas Młodej Gali.

W tym roku o statuetkę ubiegają się:
  • animacja „Smok Diplodok” w reżyserii Wojciecha Wawszczyka,
  • kino familijne „Za duży na bajki 2” w reżyserii Kristoffera Rusa,
  • animacja „Basia. Jestem w sam raz” w reżyserii Marcina Wasilewskiego,
  • dokument „Dziewczyńskie historie” w reżyserii Agi Borzym,
  • kino familijne „Akademia pana Kleksa” w reżyserii Macieja Kawulskiego.

„Gdynia Dzieciom”
to jedna z sekcji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, a zarazem część projektu Polskie Kino Młodego Widza. Jest organizowana przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich we współpracy z Pomorską Fundacją Filmową w Gdyni. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Patronat honorowy nad projektem objęli: UNICEF Polska, Rzecznik Praw Dziecka i Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 23.09.2024 14:40
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 25.09.2024 10:03
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Najnowsze