Co nowego

To oni tworzą inteligentną metropolię

Komplet laureatów tegorocznych nagród Smart Metropolia im. Pawła Adamowicza, od lewej: Beata Rutkiewicz, wiceprezydent Wejherowa, Marianna Sitek-Wróblewska i Piotr Wróblewski z Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej oraz Jolanta Szydłowska z Pomorskiego Zespołu ds. Kobiet, fot. Mirosław Pieślak

Komplet laureatów tegorocznych nagród Smart Metropolia im. Pawła Adamowicza, od lewej: Beata Rutkiewicz, wiceprezydent Wejherowa, Marianna Sitek-Wróblewska i Piotr Wróblewski z Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej oraz Jolanta Szydłowska z Pomorskiego Zespołu ds. Kobiet, fot. Mirosław Pieślak

Poznaliśmy najbardziej wyraziste idee, inicjatywy i postawy osób, które w ostatnim czasie zmieniały oblicze trójmiejskiej metropolii. Za nami gala wręczenia nagród Smart Metropolia im. Pawła Adamowicza, które towarzyszą kongresowi pod tym samym szyldem. Statuetki wręczali reprezentanci Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, w tym m.in. prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz wiceprezydent ds. innowacji, Michał Guć.


To już lokalna tradycja, że przy okazji debat i rozważań o przyszłości trójmiejskiej metropolii specjalne laury trafiają co roku do osób, które współtworzą nowe, ambitne rozwiązania i wspierają metropolitalne idee. Pierwszy dzień tegorocznego kongresu Smart Metropolia zwieńczyła w ten sposób gala wręczenia nagród o tej samej nazwie, którym patronuje Paweł Adamowicz. Wydarzenie gościło w przestrzeni gdańskiej Montowni.

Idea, inicjatywa i postawa


W tym roku postanowiono przyznać trzy nagrody Smart Metropolia im. Pawła Adamowicza. Wręczono je w trzech odrębnych kategoriach, które pozwoliły na szersze spojrzenie – nie tylko na już zrealizowane projekty przez samorządy, ale także działania podejmowane w ich otoczeniu, a także personalne postawy, które popierają ideę utworzenia metropolii i jej harmonijnego rozwoju.

Gości wieczornej gali powitał prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, który pełni rolę przewodniczącego rady Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot – gospodarza wydarzenia.

Poniżej laureaci tegorocznych nagród Smart Metropolia im. Pawła Adamowicza:

  • Eko Fabryka w Wejherowienagroda w kategorii „Idea Przyszłości”: Jedna z nowocześniejszych w Polsce inwestycji ekologicznych. To miejsce gospodarowania odpadami, które dodatkowo pełni rolę Centrum Edukacji Ekologicznej. Obok usprawnienia selektywnej zbiórki odpadów, nadrzędnym celem przedsięwzięcia jest edukacja realizowana poprzez warsztaty, spotkania i konferencje. Działania edukacyjne pozwalają na szerzenie wiedzy z zakresu gospodarowania odpadami i rozwój postawy proekologicznej wśród mieszkańców.

Sala konfernecyjna, trzy osoby na scenie, wręczają nagrodę
Nagrodę za wejherowską Eko Fabrykę odebrała wiceprezydent Wejherowa, Beata Rutkiewicz (z prawej), fot. Mirosław Pieślak

  • Marianna Sitek-Wróblewska i Piotr Wróblewski, Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej – nagroda w kategorii „Inicjatywa Przyszłości”: Fundacja prowadzi największą na terenie metropolii sieć kameralnych domów dla dzieci. Mieszka w nich po 14 dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 25 lat. Prowadzi także świetlice wsparcia dziennego w Gdańsku i Gdyni oraz przedszkole i Dom Sąsiedzki „Gościnna Przystań”. Fundacja realizuje unikatowy w skali kraju program usamodzielnienia, w którym wychowankowie zdobywają kompetencje społeczno-zawodowe w oparciu o zatrudnienie w utworzonych i prowadzonych przez Fundację Innowacji Społecznej dwóch firmach społecznych: Kawiarni Kuźnia oraz Hotelu So Stay***.

Sala konferencyjna, cztery osoby na scenie, dwie trzymają kwiaty i nagrody, kobieta przemawia przez mikrofon
Marianna Sitek-Wróblewska i Piotr Wróblewski z Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej (w środku) odbierają nagrodę. Po prawej wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, Michał Guć, fot. Mirosław Pieślak

  • Jolanta Szydłowska, przewodnicząca Pomorskiego Zespołu ds. Kobiet – nagroda w kategorii „Postawa Przyszłości”: Celem Pomorskiego Zespołu do spraw Kobiet jest dążenie do wyrównywania szans zawodowych i ekonomicznych kobiet poprzez promowanie praktyk równościowych i podnoszenie świadomości dotyczącej równego traktowania w zakresie pracy, płacy i awansu zawodowego kobiet. Pomorski Zespół do spraw Kobiet analizuje aktywność organizacji, samorządów i innych podmiotów w zakresie praktyk równościowych, opracowuje informacje o sytuacji w regionie w zakresie równości praw kobiet i mężczyzn, diagnozuje bariery i rekomenduje system promowania praktyk i polityk równościowych w tym zakresie. 
Wojciech Szczurek, Jolanta Szydłowska i Magdalena Czarzyńska-Jachim pozują do zdjęcia. W tle biała ścianka OMGGS, kobieta w środku trzyma nagrodę i kwiaty
Jolanta Szydłowska (w środku) odebrała nagrodę od Wojciecha Szczurka (z lewej) i Magdaleny Czarzyńskiej-Jachim (z prawej), fot. Mirosław Pieślak

Smart Metropolia, czyli kongres, gala i debaty


Wydarzeniem towarzyszącym była też tematyczna debata poświęcona kulturze i lokalnym środowiskom twórczym, która zaangażowała m.in. Grzegorza Kwiatkowskiego (Trupa Trupa / Teatr Wybrzeże), Alicję Jabłonowską (100cznia), Mariusza Warasa (artysta/performer) oraz Pawła Nowaka (festiwal akordeonowy w Sulęczynie.

Debata poświęcona kulturze, fot. Mirosław Pieślak
Debata poświęcona kulturze, fot. Mirosław Pieślak

Gala wręczenia nagród zwieńczyła pierwszy dzień wspomnianego kongresu Smart Metropolia, który gości w przestrzeniach Amber Expo 5 i 6 października. Organizatorem wydarzeń jest Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot. Więcej informacji o kongresie i jego programie na stronie internetowej smartmetropolia.pl.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 06.10.2023 15:30
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (kamil.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 06.10.2023 16:42
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także

Najnowsze