Co nowego

Traffic Design zmienia Warszawę

Za modernizację witryny zakładu krawieckiego odpowiada pracownia projektowa Zespół Wespół.fot. facebook.com/zespolwespol

Za modernizację witryny zakładu krawieckiego odpowiada pracownia projektowa Zespół Wespół.fot. facebook.com/zespolwespol

10 nowych szyldów już zdobi praskie zakłady rzemieślnicze. To efekt kolejnego wizualnego re:designu zrealizowanego w Warszawie przez gdyńskie Stowarzyszenie Traffic Design i zaproszonych projektantów. Zobacz, jak teraz wyglądają zmodernizowane lokale.

Szyld to wizytówka przedsiębiorcy - potrafi zachęcić, ale również odstraszyć potencjalnego klienta od przekroczenia progu zakładu. To także ważny element kształtujący wygląd ulicy, przy której się znajduje. Estetyzacją witryn i szyldów 10 lokali należących do rzemieślników z Pragi-Południe w Warszawie zajęło się Stowarzyszenie Traffic Design, które razem ze znanymi polskimi projektantami odmieniło wizerunek m.in. zakładu krawieckiego, serwisu rowerowego, punktu naprawy parasoli czy serwisu RTV.

Odnowione szyldy pojawiły się na ulicach: Siennickiej, Skaryszewskiej, Grochowskiej i Kobielskiej. Poprawią estetykę przestrzeni regionu Grochowa i Kamionka, promując dobry polski design. Do współpracy bowiem ponownie zaproszono czołowych rodzimych designerów, w tym m.in. Pawła Ryżko, studio UVMW, Martę „Martiszu” Ludwiszewską czy Zespół Wespół.



Jedną z bardziej przykuwających uwagę realizacji jest szyld serwisu RTV Kobex. Za projekt odpowiada studio UVMW. - Zepsuty sprzęt powoduje, że masz nieoczekiwaną przerwę w odbiorze obrazu lub dźwięku. Musisz rozstać się na jakiś czas z medium, które wypełnia dom życiem, nadaje nieco koloru szarej codzienności. Uznaliśmy, że forma graficzna planszy sygnału testowego używanej w telewizji podczas przerwy w emisji to strzał w dziesiątkę. Trafnie i nieco z humorem przedstawia sytuację, w jakiej znajduje się klient firmy Kobex - mówią o swoich inspiracjach designerzy ze studia projektowego UVMW.


Nie tylko szyld, a całą nową witrynę zyskał działający od blisko 80 lat zakład krawiecki. - W projekcie zdecydowaliśmy się na oszczędność formalną względem funkcjonalności, przejrzystości i relacji zakładu krawieckiego z otoczeniem. W warstwie typograficznej użyliśmy kroju pisma naszego autorstwa Odbudowa inspirowanego powojennym ręcznym pismem tytułowym. Główny element projektu witryny stanowi składana krata z uchylnym szyldem semaforowym. Projekt kraty jest oparty na prostej siatce o oku kwadratowym nawiązującym do metalowych elementów balkonów w kamienicy. Krata posiada też prosty element dekoracyjny w postaci nakładających się elips w nadświetlu witryny – wyjaśniają członkowie pracowni projektowej Zespół Wespół.



- Bardzo cieszymy się z powrotu do Warszawy. Przy okazji projektu powstał również krótki dokument przezentujący rzemieślników odnawianych zakładów przy pracy. Liczymy, że nowe szyldy spodobają się właścicielom, mieszkańcom i klientom – mówi Monika Domańska ze Stowarzyszenia Traffic Design.



Re:design Pragi-Południe został zrealizowany w ramach programu rewitalizacji prawobrzeżnej części Warszawy „Na_prawa Warszawa” - To już druga edycja przemiany szyldów rzemieślników przeprowadzona na zlecenie m.st. Warszawy, tym razem na Pradze-Południe. Ta transformacja doskonale pokazuje, jak dobra reklama wzbogaca wygląd przestrzeni publicznej. Bardzo cieszą mnie te zmiany i mam nadzieję, że zyskają one przychylność mieszkańców Grochowa oraz Kamionka - mówi Marlena Happach, architekt miasta, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy.

Poprzednia edycja projektu re:design odbyła się na Pradze-Północ i otrzymała wyróżnienie Innovation in Design Award, a praskie szyldy znalazły się wśród najciekawszych identyfikacji wizualnych z całego świata.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 18.03.2019 12:10
  • ikona

    Autor: _Jan Ziarnicki (j.ziarnicki@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 18.03.2019 12:18
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także

Najnowsze