Co nowego

Uniwersytet Morski miał swoje święto

Wprowadzenie sztandaru Uniwersytetu Morskiego w Gdyni // fot. Magdalena Czernek

Wprowadzenie sztandaru Uniwersytetu Morskiego w Gdyni // fot. Magdalena Czernek

To uczelnia, która wpisuje się w historię naszego miasta i rozwija się razem z nim. Ma ponad sto lat doświadczenia w kształceniu polskich kadr morskich. Po jej ukończeniu można pracować nie tylko na morzu, ale i na lądzie. Uniwersytet Morski świętuj 102. rocznicę swojej działalności. Z tej okazji odbyły się dwudniowe uroczystości.   

Historia uczelni sięga 1920 roku. Wtedy powstała Państwowa Szkoła Morska w Tczewie. Dziesięć lat później przeniesiono ją do Gdyni i tu już została. W czasie II wojny światowej, z inicjatywy pracowników szkoły, kształcenie morskie było organizowane na obczyźnie – w Wielkiej Brytanii. W 1945 roku reaktywowano naukę w Gdyni. Od 1969 roku placówka działała jako Wyższa Szkoła Morska, a w 2001 roku przemianowano ją na Akademię Morską. Natomiast w 2018 roku zyskała rangę Uniwersytetu Morskiego. W 2019 roku w struktury uniwersytetu został włączony Instytut Morski. Tym samym uczelnia nie tylko zyskała status uniwersytecki, ale też poszerzyła swój obszar badawczy o projekty na rzecz energetyki wiatrowej. Badania związane z rozwojem morskich farm wiatrowych czy morskich instalacji energetycznych stanowią wiodącą część aktywności instytutu. Trwa również budowa Centrum Offshore, które umożliwi prowadzenie kompleksowych, specjalistycznych prac badawczych i rozwojowych na potrzeby innowacyjnego przemysłu morskiego. 


 
Z okazji 102. rocznicy działalności uczelni odbyły się oficjalne, dwudniowe uroczystości. Wzięli w nich udział m.in. przedstawiciele władz centralnych, parlamentarzyści, samorządowcy, a także władze i pracownicy uczelni oraz studenci. 

Świętowanie rozpoczęło się w środę, 7 grudnia przed pomnikiem Polski Morskiej na skwerze Kościuszki, gdzie zorganizowano apel pamięci. Podczas ośmiu wezwań zostali przywołani twórcy, dyrektorowie, wykładowcy, studenci i absolwenci Uniwersytetu Morskiego, którzy odeszli na wieczną wachtę, polegli na polu chwały lub zginęli śmiercią marynarza. Na koniec uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i wiązanki kwiatów przed pomnikiem. 

– Uniwersytet Morski to największa uczelnia tego typu w kraju. Cieszymy się, że działa i prężnie się rozwija już od 102 lat. Miałem okazję uczestniczyć w apelu pamięci szkoły, bo dla wielu mieszkańców to po prostu Szkoła Morska w Gdyni, a od kilku lat uniwersytet. Jestem dumny, że w naszym mieście mamy tak wspaniałą wyższą uczelnię – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. 
Podniesienie bandery na gmachu budynku Uniwersytetu Morskiego. Poczet sztandarowy wciąga flagę na maszt // fot. UMG

Główne uroczystości odbyły się w czwartek, 8 grudnia. O godz. 8.00 na gmachu głównym uczelni przy ul. Morskiej 83 uroczyście podniesiono banderę. Następnie uczestnicy obchodów udali się do kościoła oo. Redemptorystów przy ul. Portowej 2. Tam odbyła się msza św. w intencji studentów, doktorantów, pracowników i absolwentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Kolejnym punktem obchodów było uroczyste posiedzenie senatu uczelni. Zorganizowano je w auli im. Tadeusza Meissnera w budynku głównym uniwersytetu. Spotkanie otworzył rektor uczelni – prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit

– 8 grudnia to dzień szczególny dla szkolnictwa morskiego w Polsce. Tego dnia, 102 lata temu, uroczyście podniesiono banderę w gmachu Szkoły Morskiej w Tczewie. 10 lat później - po przeniesieniu szkoły do Gdyni – 8 grudnia 1930 roku odbyła się uroczystość poświęcenia nowo wybudowanego gmachu uczelni oraz sztandaru Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni. Jestem niezmiernie wdzięczny, że jak co roku świętujemy ten dzień w gronie drogich nam gości – mówił podczas uroczystości rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. 

W posiedzeniu wzięła udział również Joanna Zielińska – przewodnicząca Rady Miasta Gdyni. 

– Uniwersytet Morski to uczelnia, która jest silnie związana z Gdynią. Od kilku lat jestem przewodniczącą rady uczelni, więc śledzę jej rozwój. Wiem, jak dużo nowych inwestycji się pojawia. Za budynkiem powstaje piękny obiekt sportowy – nie tylko hala sportowa, ale też dodatkowe pomieszczenia. Będzie dobudowany akademik. W Gdańsku powstaje Centrum Offshore z nowoczesną bazą naukową. To wszystko sprawia, że ta uczelnia jest ważna nie tylko dla Gdyni, ale i dla całej Polski. Z okazji święta szkoły życzę, żeby zawsze miała ona środki na badania oraz rozwijała się tak pięknie jak do tej pory – mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni. 

prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit - rektor Uniwersytetu Morskiego i Andrzej Madejski - prezes Polskiej Żeglugi Bałtyckiej podpisują porozumienie o współpracy między uczelnią a PŻB // fot. Magdalena Czernek

Podczas uroczystości podpisano porozumienie o współpracy między Uniwersytetem Morskim a Polską Żeglugą Bałtycką. Zostały również wręczone odznaczenia i wyróżnienia. Zasłużeni pracownicy dydaktyczni uczelni otrzymali odznaczenia przyznawane przez Prezydenta RP. Ponadto rektor Uniwersytetu Morskiego nagrodził też najlepszych studentów oraz pracowników uczelni. 
 
W trakcie posiedzenia odbyło się również wodowanie książki „Gdyniacy” autorstwa Małgorzaty Sokołowskiej i Joanny Stasiak. To drugi po „Tczewiakach” tom „Słownika absolwentów Szkoły Morskiej”, który obejmuje lata 1931-1939, czas po przeniesieniu uczelni z Tczewa do Gdyni do wybuchu II wojny światowej. 

Uroczystości uświetnili: Akademicki Chór Uniwersytetu Morskiego,Kompania Reprezentacyjna UMG oraz Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku
 
Obchody zakończył występ Renaty Irsy, gdyńskiej wokalistki jazzowej, absolwentki Akademii Muzycznej w Gdańsku. 

Uniwersytet wielu możliwości 

 
O zaletach Uniwersytetu Morskiego opowiedzieli nam studenci.
 
– Na uczelnię morską zdecydowałem się dlatego, że urodziłem się nad morzem. Od samego początku wiedziałem, że chcę związać swoją przyszłość z morzem. Ta szkoła daje możliwości rozwoju i kształcenia się, dlatego wybór był oczywisty. Bardzo chętnie współpracujemy z innymi szkołami z całej Europy – podkreśla Sebastian Korzeniewski, student Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Morskiego.

– Wybrałem kierunek morski, bo nie dość, że uzyskujemy tytuł inżyniera, to do tego mamy jeszcze wszystkie potrzebne papiery, żeby pracować na morzu, więc to właściwie dwa w jednym. Jest też bardzo ciekawa oferta praktyk – mówi Dawid Heland, student Wydziału Elektrycznego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. 

Uczelnia wykształciła do tej pory ponad 30 tysięcy absolwentów – kapitanów, oficerów marynarki handlowej, marynarzy, inżynierów, ludzi świata nauki, polityków, przedsiębiorców. 
 
Uniwersytet Morski oferuje studia I i II stopnia na 9 kierunkach i ponad 40 specjalnościach. Na Wydziale Elektrycznym to: elektrotechnika, elektronika i telekomunikacja, informatyka oraz technologie kosmiczne i satelitarne. Z kolei na Wydziale Nawigacyjnym można rozpocząć przygodę na kierunkach: nawigacja, a także transport. Wydział Mechaniczny to miejsce dla tych, którzy chcieliby studiować mechanikę i budowę maszyn. Natomiast Wydział Zarządzania i Nauk o Jakości proponuje dwa kierunki: zarządzanie oraz nauki o jakości. 
 
Uczelnia chce też kształcić przyszłe kadry dla branży offshore. Studenci już teraz mogą wybrać specjalności, takie jak logistyka w sektorze offshore oraz technologie offshore. W 2022 roku ruszyły studia MBA dotyczące energetyki wiatrowej, a także studia podyplomowe – zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 09.12.2022 08:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.12.2022 15:52
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Najnowsze