Co nowego

Urząd Celny w Gdyni świętuje 100. urodziny

Kompania Honorowa Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (fot. Magdalena Starnawska)

Kompania Honorowa Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (fot. Magdalena Starnawska)

Sto lat temu powstał Urząd Celny w Gdyni. Z tej okazji przy nabrzeżu Pomorskim odbyły się oficjalne uroczystości. Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej złożyli ślubowanie. Ponadto wręczono awanse zawodowe i wyróżnienia. Obchody uświetniła Kompania Honorowa Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, a o oprawę muzyczną zadbała Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej.


W 2025 roku świętujemy 100-lecie działalności gdyńskiego Urzędu Celnego. Z tej okazji przy ORP „Błyskawicy” odbyły się oficjalne uroczystości. W środę, 21 maja, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej złożyli ślubowania. Wręczono również szereg wyróżnień i awansów zawodowych. Dodatkowo przedstawiciele władz państwowych i samorządowych wygłosili oficjalne przemówienia.
100-lecie powstania Urzędu Celnego w Gdyni to szczególna okazja do uhonorowania instytucji, która od lat pełni kluczową rolę dla bezpieczeństwa granic naszego państwa – mówi Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni. – W 1925 roku na gdyńskim wybrzeżu, które wówczas stawało się sercem polskiego dostępu do morza, zapadła decyzja o utworzeniu Urzędu Celnego. Powstanie jednej z pierwszych instytucji państwowych, było czymś więcej niż decyzją administracyjną, to był wyraz zaufania do potencjału tego miejsca. Urząd Celny będący o rok starszym bratem Gdyni wraz z naszym miastem rozkwitał, ale też doświadczał wojennych zniszczeń i powojennej odbudowy. Urząd odegrał ważną rolę dla rozwoju kraju i Gdyni. Ten strategiczny krok rozpoczął proces budowy suwerenności gospodarczej naszego państwa.

Na nabrzeżu Pomorskim został odegrany hymn, a także wzniesiono flagę państwową. Jubileusz uświetniła Kompania Honorowa Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, a o oprawę muzyczną zadbała Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Nie zabrakło również specjalnych pokazów, które zaprezentowali funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej. W uroczystościach wzięli udział m.in.: minister Marcin Łoboda, wicewojewoda pomorski Emil Rojek, członek zarządu województwa pomorskiego Agnieszka Baranowska, prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek, prezes Portu Gdynia Piotr Gorzeński i wiceprezeska Portu Gdynia Katarzyna Gruszecka-Spychała.

Tablica w Porcie Gdynia (fot. Magdalena Starnawska)
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Wiktora Fałatowicza (fot. Magdalena Starnawska)

Druga część obchodów odbyła się w Porcie Gdynia przy ul. Rotterdamskiej 9. To właśnie tam, przy wejściu do budynku głównego, odsłonięto tablicę upamiętniająca Wiktora Fałatowicza – absolwenta Wydziału Prawa Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie oraz naczelnika Urzędu Celnego w Gdyni. W listopadzie 1939 roku został zamordowany w Lasach Piaśnickich. Natomiast w 1946 roku został ekshumowany na Cmentarz Witomiński. Otrzymał odznaczenie Kawalera Orderu Odrodzenia Polski V kl.

100-lecie gdyńskiego Urzędu Celnego

Początkowo w latach 1922-25 obsługą towarów zajmował się Urząd Celny w Strzebielinie Morskim. Wtedy do portu przyjeżdzał Sylwester Kreja – celnik. Pojawiał się kilka razy w tygodniu na odprawie towarów, które przechodziły przez gdyński port. Wszystko zmieniło się 1 maja 1925 r., kiedy to na mocy decyzji Dyrekcji Ceł w Poznaniu nastąpiło przekształcenie Urzędu Celnego w Strzebielinie Morskim w Urząd Celny I klasy w Gdyni. Utworzenie jednostki celno-skarbowej w Gdyni zwiększyło bezpieczeństwo granic państwa, a także przyczyniło się do dalszego rozwoju miasta.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona

Najnowsze