Co nowego

Usunięcie miny 16 czerwca. Wyznaczono strefy bezpieczeństwa

materiały archiwalne gdynia.pl

materiały archiwalne gdynia.pl

Na najbliższy wtorek – 16 czerwca – zaplanowano operację podniesienia i unieszkodliwienia miny morskiej zalegającej przy południowym wejściu do gdyńskiego portu. Niewybuch posiada ładunek wybuchowy o ogromnej sile rażenia. Wyznaczona strefa bezpieczeństwa obejmuje obszar od Rewy, aż po Westerplatte. Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności apeluje do mieszkańców, aby przestrzegali zaleceń wydanych przez służby.

Działania związane z neutralizacją miny podjęły Urząd Morski w Gdyni i Marynarka Wojenna RP. Po odpowiednich przygotowaniach ustalono termin realizacji operacji na 16 czerwca o godz. 8:00. Całość potrwa około 7 godzin. Niewybuch zostanie odholowany w głąb zatoki, a następnie zdetonowany.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa podczas operacji podjęto szereg działań. Podczas spotkania Policji, Urzędu Morskiego, Straży Miejskiej, Gdyńskiego Centrum Sportu (Marina Gdynia), Akwarium Gdyńskiego, Uniwersytetu Morskiego oraz klubów żeglarskich na posiedzeniu Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego omówione zostały zasady obowiązujące mieszkańców oraz współdziałanie wszystkich instytucji dla zapewnienia bezpieczeństwa.

Marynarka Wojenna wyznaczyła strefy bezpieczeństwa i zagrożenia. Wśród tych istotnych dla mieszkańców należy wyróżnić:
  • strefę zagrożenia dla ludzi zanurzonych w wodzie: 10 730 m – obejmujące ona całą długość brzegu morskiego na terenie Gdyni, obowiązuje w niej zakaz kąpieli,
  • strefę rażenia odłamkami w wypadku niekontrolowanego wybuchu miny: 500 m – dla ludzi znajdujących się w terenie otwartym; obejmuje ona: Plażę Śródmieście, Basen Żeglarski, część terenu przyległego do Al. Jana Pawła II (rejon Uniwersytetu Morskiego i Akwarium Gdyńskiego); w tej strefie obowiązuje zakaz przemieszczania się ludzi w terenie otwartym.
Administratorzy budynków znajdujących się w strefie zagrożonej zostali powiadomieni o zagrożeniu i obowiązujących zasadach poruszania się po terenie otwartym.

fot. materiały prasowe

Podczas prowadzenia operacji obowiązywał będzie szereg zakazów związanych z przebywaniem i przemieszczaniem się w konkretnych rejonach miasta. Dla bezpieczeństwa mieszkańców wprowadzono:
  • zakaz wchodzenia do morza na całej długości linii brzegowej w Gdyni
  • zakaz przebywania w terenie otwartym w strefie zagrożenia rażenia odłamkami miny, a zatem w rejonie Basenu Żeglarskiego i części Al. Jana Pawła II,
  • zakaz opuszczania budynków znajdujących się w strefie rażenia odłamkami budynkach oraz podchodzenia do okien,
  • zakaz wychodzenia w morze jachtów, a także przebywania osób na jednostkach zacumowanych w gdyńskiej marinie,

Ponadto Urząd Morski w Gdyni wyda stosowne zarządzenia zamykające akwen morski dla jednostek pływających.

Zakazy obowiązują od godziny 8.00 do godzin popołudniowych – do czasu odwołania zakazów po neutralizacji miny. Ich przestrzeganie nadzorować będzie Policja i Straż Miejska.

Omawiana mina morska to „pamiątka” z czasów II Wojny Światowej. Znajduje się w rejonie południowego wejścia do gdyńskiego portu. Może ona stanowić zagrożenie dla żeglugi oraz osób korzystających z uroków morza. Powodzenie operacji zależy od warunków pogodowych – działania mogą być podjęte jedynie przy stanie morza do 2 stopni w skali Beauforta. W przypadku niesprzyjającej pogody Marynarka Wojenna wyznaczyła rezerwowy termin działań na środę 17 czerwca o godzinie 8:00.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców i osób, które będą tego dnia przebywać w Gdyni o zastosowanie się do zaleceń wydanych przez służby.

  • ikonaOpublikowano: 13.06.2020 08:50
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 15.06.2020 08:59
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze