Co nowego

Wielkie święto urbanistyki polskiej już w czerwcu

fot. Elwira Kruszelnicka

fot. Elwira Kruszelnicka

Dyskusja prezydentów i burmistrzów o ich wizjach przyszłości miast, poszukiwanie nowych form uczestnictwa społeczeństwa w kształtowaniu rozwoju miast, budowanie pomostów między urbanistami z Europy Środkowej i Zachodniej – to tylko niektóre tematy 6. Kongresu Urbanistyki Polskiej, który odbędzie się w Gdyni w dniach 20-22 czerwca. Gdynia będzie nie tylko miejscem obrad, ale także partnerem merytorycznym Kongresu, a tematy gdyńskie będą otwierały sesje mobilne w dniu 21 czerwca.  
 
Gdynia od wielu lat angażuje się w tematy związane z urbanistyką. Kongres, który odbędzie się już w czerwcu, będzie z pewnością ważnym wydarzeniem w życiu tego środowiska zawodowego. Gościliśmy już w naszym mieście światowy kongres ISOCARP (Międzynarodowe Stowarzyszenie Planistów Miejskich i Regionalnych) czy letnią szkołę urbanistyczną, która od 2016 roku odbywa się w Gdyni. Teraz wzięliśmy na siebie rolę współorganizatora największego wydarzenia czyli Kongresu Urbanistów. Poprzednie odbywały się w dużych miastach, był to Gdańsk, Lublin, Wrocław, Poznań i ostatni kongres w 2015 roku w Łodzi. Czemu to robimy? Spojrzenie na gdyńskie problemy z innych perspektyw, pod różnym kątem, z innego kręgu kulturowego – to da nam nową wiedzę, wskaże, co jest wartościowe, czego nie dostrzegamy a co może przeceniamy. Przygotowaliśmy 12 gdyńskich tematów i bardzo nam zależy na tym, by wszystkie zostały poddane dyskusji i waloryzacji - podkreśla dr inż. arch. Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.  

Kongres jest organizowany wspólnie z Towarzystwem Urbanistów Polskich (TUP). Podobnie jak podczas poprzednich edycji Kongresu, jednym z partnerów jest Związek Miast Polskich. Prof. dr hab. inż. arch. Piotr Lorens, prezes TUP, spodziewa się, że do Gdyni przyjedzie około 600 uczestników, a wśród panelistów znajdą się takie sławy światowej urbanistyki jak Joris M.J. Scheers, David Amborski i Klaus R. Kunzmann.

-To nie będzie zwykła konferencja, ale szeroka platforma do dyskusji o przyszłości miasta, próba odpowiedzenia sobie na pytanie, jakie będzie miasto będzie za 10,15 czy za 20 lat. Obrady pierwszego i trzeciego dnia będą się odbywały w Teatrze Muzycznym. W drugim dniu Kongresu będziemy odwiedzać różne miejsca Gdyni a dyskusja nad konkretnymi problemami i wizjami rozwoju każdego z nich to nasz plan na ten gdyński dzień. Chcemy także mocno zaakcentować rolę Gdyni w budowaniu pomostów między Europą Zachodnią a naszą częścią Europy, stąd obecność na Kongresie stowarzyszeń urbanistycznych z takich krajów jak Czechy, Rumunia czy Słowacja. Mamy nadzieję na wielkie święto polskiej urbanistyki w Gdyni – zapowiada prof. Piotr Lorens.  
 
Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich świetnie uzasadnia obecność ZMP przy organizacji Kongresu - Kształtowanie ładu przestrzennego to podstawowe zadanie samorządów, a polska szkoła urbanistyczna jest jedną z najciekawszych w Europie. Wiem, że włodarze polskich miast cenią sobie osobisty udział w takiej dyskusji. Trzy lata temu w Łodzi na Kongresie chyba było stu kilkudziesięciu samorządowców – burmistrzów, prezydentów i miejskich urbanistów. Jestem przekonany, że podobnie będzie w Gdyni.


 
Kongresowi będą towarzyszyły dwie wystawy na placu Grunwaldzkim. Pierwsza to „Wielkie projekty urbanistyczne w Polsce w XXI wieku”. Celem wystawy będzie pokazanie współczesnych wielkich projektów urbanistycznych, czyli projektów zagospodarowania obszarów miejskich na nowe, wielofunkcyjne zespoły zabudowy (wielkości od kilkunastu do kilkudziesięciu ha i więcej), które powstały w naszym kraju w ostatnich latach. Druga z nich będzie prezentowała najlepsze przestrzenie publiczne w Polsce, nagrodzone w konkursie pod tą samą nazwą, organizowanym corocznie przez TUP i Związek Miast Polskich. Wystawy będą eksponowane już od poniedziałku 11.06.    

Więcej na stronie internetowej Kongresu.
 
Rejestracja uczestników prowadzona jest na stronie internetowej Kongresu.

  • ikonaOpublikowano: 27.03.2018 13:00
  • ikona

    Autor: Grażyna Pilarczyk (g.pilarczyk@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 27.03.2018 13:10
  • ikonaZmodyfikował: Grażyna Pilarczyk
ikona

Najnowsze