Co nowego

Wolność na wielkim ekranie – festiwal NNW 2024

Ubiegłoroczny Festiwal NNW okazał się sukcesem. Tegoroczna edycja zapowiada się równie dobrze (fot. materiały prasowe organizatora

Ubiegłoroczny Festiwal NNW okazał się sukcesem. Tegoroczna edycja zapowiada się równie dobrze (fot. materiały prasowe organizatora

Pod hasłem „W jak Wolność” w dniach 4-7 października w Gdyni odbędzie się 16 Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW. W jego trakcie będzie można obejrzeć ponad 60 filmów z całego świata, które łączy tematyka historyczna i motyw drogi do wolności. 


Przed uczestnikami seanse, dyskusje i warsztaty w Gdyńskim Centrum Filmowym (plac Grunwaldzki 2), Teatrze Muzycznym w Gdyni (plac Grunwaldzki 1), Muzeum Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1B) oraz Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1).

Proponujemy naszym widzom ciekawe tropy tematyczne. W roku paryskiej olimpiady pokażemy kilka filmów o sportowcach, m.in. o słynnym trenerze i bokserze Feliksie „Papa” Stammie; czy Eddym Hamelu – piłkarzu Ajaxu Amsterdam zamordowanym w Auschwitz. Będzie też strefa komiksu, a w niej sylwetki znanego na całym świecie Grzegorza Rosińskiego czy ojca polskiej fantastyki – Macieja Parowskiego. Mocno zaznaczą swą obecność filmy budowane na archiwaliach, które dzięki nowym technologiom nadają nową estetykę opowieści filmowej. Nie zabraknie dyskusji o sposobach ich pozyskiwania i wykorzystywania oraz o użyciu AI do kręcenia filmów dokumentalnych. Pokażemy też unikalne home movies – filmy nakręcone w 1917 roku przez Polonię w USA – opowiadające o ochotnikach do armii Hallera – mówił Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor festiwalu.

Konkursy filmowe

Na festiwal złożą się m.in. konkursy filmów dokumentalnych, fabularnych oraz krótkometrażowych. W pierwszym z nich stawką będzie nagroda Złotego Opornika i nagroda im. rtm. Witolda Pileckiego. Wśród walczących o nie obrazów znalazły się: „Zawsze świeży pieniądz” Krzysztofa Talczewskiego; „Leliwa” w reż. Andrzeja Wyrozębskiego; „Palec Boży Antoniego” w reż. Pawła Woldana; węgierski dokument „Nicola before Tesla” czy film czeski „Michael Kocáb – Rocker vs. Politician” w reż. Olgi Sommerovej.

W Międzynarodowym Konkursie Filmów Fabularnych zobaczymy m.in. polskie superprodukcje „Czerwone maki” w reż. Krzysztofa Łukaszewicza i „Powstaniec 1863” w reż. Tadeusza Syki. Przedstawione zostaną również takie dzieła jak „Jedno życie” w reż. Jamesa Hawesa, „Ludzie” Macieja Ślesickiego „Monster” w reż. Hirokazu Koreedy oraz „Civil war” Alexa Garlanda.

Plakat z ciemną postacią na białym tle i logotypami organizatorów wydarzenia
Plakat festiwalu

Wydarzenia towarzyszące

Festiwal NNW to okazja nie tylko do obejrzenia licznych filmów, ale także do spotkania z bohaterami przedstawionych w nich wydarzeń. Tegorocznymi gośćmi wydarzenia będą m.in. kpt. Władysław Dąbrowski, weteran walk o Monte Cassino oraz Josef Mašín, symbol czeskiego ruchu oporu i bohater filmu otwarcia festiwalu „Ucieczka do Berlina” w reż. Martina Froyda i Jana Nováka.

Uczestnicy festiwalu mogą liczyć na udział także w panelach dyskusyjnych, szkoleniach oraz warsztatach filmowych. Podczas kursów zapoznają się m.in. z wykorzystaniem w filmach sztucznej inteligencji i najnowszych technologii. Podczas Forum NNW będą natomiast mogli wysłuchać głosu ekspertów i wymienić się własnymi spostrzeżeniami na tematy filmowe oraz historyczne.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Scena Kultury, a współorganizatorem jest Miasto Gdynia. Udział w festiwalu jest bezpłatny. Szczegółowe informacje dotyczące jego programu i planowanych aktywności dostępne są na jego stronie internetowej.

  • ikonaOpublikowano: 30.09.2024 13:25
  • ikona

    Autor: Jakub Winiewski (jakub.winiewski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 30.09.2024 13:29
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona

Najnowsze