Co nowego

Wybierz nazwę pomorskiego biletu metropolitalnego!

Wybierz nazwę pomorskiego biletu metropolitalnego! // fot. ZKM Gdynia

Wybierz nazwę pomorskiego biletu metropolitalnego! // fot. ZKM Gdynia

Na Pomorzu powstaje długo wyczekiwany system, który pozwoli na podróżowanie różnymi środkami komunikacji zbiorowej na jednym bilecie. Będzie to pomorski bilet metropolitalny. Jaką będzie nosić nazwę? Na początku stycznia ruszył konkurs. Pasażerowie zgłosili ponad 3 tysięcy propozycji. Kapituła wybrała 4 z nich: Fala, Mors, Jantar, Ster? O tym, która nazwa zwycięży, będzie można zadecydować już od 4 marca. Wtedy ruszy drugi etap konkursu.

Pomorski bilet metropolitalny to system, który pozwoli mieszkańcom Pomorza korzystać z jednej z najbardziej nowoczesnych metod płacenia za przejazdy w Polsce. Żeby uiścić należność za podróż nie będzie trzeba kupować papierowego druczku ani wykonywać skomplikowanych czynności w aplikacji telefonicznej. Przygotowywany program pozwoli pasażerom zaplanować podróż i po prostu pojechać - bez martwienia się, gdzie kupić bilet, ile trzeba za niego zapłacić i z jakich ulg można skorzystać. 
 
Na potrzeby dokumentacji technicznej, inżynierowie i informatycy pracujący w spółce InnoBaltica, która projektuje system, posługują się nazwą - Platforma Zintegrowanych Usług Mobilności. Określenie to jest zbyt skomplikowane, aby sprawnie używać go na co dzień. Nazwa dla systemu ujednoliconych płatności za bilety powinna być łatwo zapamiętywana, prosta w wymowie i odmianie, a także wywoływać pozytywne skojarzenia.

2 stycznia ruszył pierwszy etap konkursu mający na celu wyłonić najbardziej oryginalną nazwę, spełniającą wyżej wymienione kryteria. Każdy pasażer mógł wysłać swój pomysł za pośrednictwem specjalnego formularza znajdującego się na stronie www.biletpomorze.pl. 27 lutego kapituła konkursu, wyłoniła spośród 3236 propozycji 4 najlepsze.

- Wybór był arcytrudny. Mieszkańcy zaskoczyli nas niewiarygodną ilością pomysłów. System ujednoliconych płatności za bilety to przedsięwzięcie innowacyjne, nie tylko w skali kraju, ale i również Europy. Dlatego też zasługuje na wyjątkową nazwę. Fala, Jantar, Ster i Mors to cztery propozycje nazwy biletu metropolitalnego wyłonione przez kapitułę do dalszego głosowania. Ostatecznie o nazwie zdecydują mieszkańcy, głosując na stronie http://biletpomorze.pl mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds.gospodarki, członek kapituły konkursowej.

Drugi etap konkursu, w którym głosować będzie można na 4 wybrane propozycje ruszy 4 marca i potrwa do 11 marca. Ogłoszenie nazwy systemu nastąpi 18 marca 2019 r.
 
Nagrodą główną w konkursie jest nowoczesny smartfon. Przewidziane są także atrakcyjne niespodzianki dla nazw, które zwrócą uwagę kapituły konkursowej.
 
System, który powstaje, będzie się składał z bazy centralnej, zawierające konta pasażerów oraz z identyfikatorów. Identyfikatorem pasażera będzie mógł się stać smartfon, karta czy bilet papierowy z kodem QR. Pasażer, wsiadając do dowolnego pojazdu, będzie musiał się jedynie odbić na specjalnym czytniku, a system dokona już całej reszty formalności – rozpozna pasażera, jego ulgi, rozpozna pojazd i trasę przejazdu, rozpozna jakie są ceny biletów u danego przewoźnika, a po zakończonej podróży naliczy najlepszą z możliwych opłat. 
 
Pomorski bilet metropolitalny ruszy w 2020 roku. Co bardzo ważne, bilet ten nie będzie obejmował jedynie środków komunikacji zbiorowej w okolicach Trójmiasta. Obejmie on swoim zasięgiem całe Pomorze – także tereny oddalone od Gdańska, Gdyni czy Sopotu ponad 100 km. Pasażer będzie mógł się przesiadać wielokrotnie – z pociągu na autobus, z autobusu na tramwaj, trolejbus czy nawet na rower metropolitalny MEVO, a system sam naliczy należności. Zakłada on bowiem zintegrowanie w zakresie wspólnego systemu poboru opłat wszystkich organizatorów i operatorów działających w segmencie publicznego transportu zbiorowego na obszarze regionu, ale z poszanowaniem odrębności każdego z nich i z zachowaniem jego taryf oraz udzielanych ulg. 
 
Wprowadzenie systemu jednolitych, prostych i wygodnych płatności za przejazdy środkami komunikacji publicznej zwiększy atrakcyjność transportu zbiorowego, zmniejszy liczbę osób podróżujących prywatnymi samochodami osobowymi, a w konsekwencji wpłynie pozytywnie na stan środowiska i podniesie poziomu społecznego zadowolenia z oferty transportowej w województwie pomorskim.

  • ikonaOpublikowano: 28.02.2019 12:57
  • ikona

    Autor: Marta Jaszczerska-Zawadzka (m.jaszczerska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.02.2019 15:10
  • ikonaZmodyfikował: Marta Jaszczerska
ikona

Najnowsze