Od 12 września zmiany w organizacji ruchu przy rozbudowie ul. Unruga. Szczegóły w komunikacie.
Co nowego

Żyj zdrowo i sportowo, czyli Onko Tour w Gdyni

 Można było skorzystać ze spirometru, nauczyć się badania piersi, sprawdzić stan płuc i nauczyć się pierwszej pomocy (fot. Małgorzata Kaliszewska)

Można było skorzystać ze spirometru, nauczyć się badania piersi, sprawdzić stan płuc i nauczyć się pierwszej pomocy (fot. Małgorzata Kaliszewska)

15 rowerzystów, w tym byłych pacjentów onkologicznych, dotarło do Gdyni, która była przedostatnim etapem tegorocznego ONKO TOUR. Wystartowali 2 sierpnia ze Świnoujścia i dzisiaj (9 sierpnia) kończą trasę w Elblągu.  Na całej trasie pokazują, jak łączyć sport ze zdrowiem i udowadniają, że można wygrać z rakiem i wieść wspaniałe aktywne życie.


 

ONKO TOUR w Gdyni


Gdynia była jednym z przystanków trasy, w której wizycie rowerzystów towarzyszył Piknik Zdrowotny. Wydarzenie miało miejsce na Placu Grunwaldzkim oraz Placu Wolnej Ukrainy i zaowocowało darmowym udostępnieniem szeregu badań i konsultacji w ramach profilaktyki zdrowia gdynian. Można było skorzystać ze spirometru, nauczyć się badania piersi, sprawdzić stan płuc i ich zanieczyszczenie dymem papierosowym.
 

 Warto sprawdzić, jaki jest stan naszych płuc, na ich kondycję mają wpływ także palące osoby z naszego otoczenia (fot. Małgorzata Kaliszewska)
- Mamy bardzo rozwinięte programy profilaktyki zdrowotnej, ale też trafiamy do mieszkańców organizując takie wydarzenia jak Pikniki Zdrowotne. Cieszymy się, że mogą nas odwiedzać przy tej okazji także uczestnicy Onko Tour co daje nam dodatkową szansę na jeszcze skuteczniejsze promowanie profilaktyki zdrowotnej - mówi Tomasz Augustyniak, wiceprezydent Gdyni.

Podczas pikniku do dyspozycji mieszkańców byli m.in. lekarze podróży, kardiolodzy, dietetycy i ratownicy medyczni. Stanowisko informacyjne otworzył  także ZUS, który radził, jak wyjechać do sanatorium z ZUS i jak przeprocedować świadczenia z tytułu niezdolności do pracy. Urzędnicy pomagali też założyć profil PUE ZUS. Były też oczywiście Amazonki, które od lat wspierają kobiety zmagające się z rakiem piersi.
 

Amazonki wspierają wszystkie kobiety tak w walce z nowotworem jak i w profilaktyce raka piersi (fot. Małgorzata Kaliszewska)

Bohaterowie Onko Tour przemierzając setki kilometrów na rowerach, odwiedzają po drodze szpitale oraz oddziały onkologiczne, gdzie mają możliwość podzielenia się swoimi doświadczeniami z walki z chorobą. Jednocześnie zachęcają innych do zdrowego i świadomego życia.
- Trasa była dzisiaj bardzo trudna, wymagająca, ale wszyscy dali radę. Może sportowcy to duże słowo, ale na pewno jesteśmy ludźmi, którzy bardzo lubią sport i byli pacjentami onkologii. Z założenia ten rajd miał skupiać i zdrowie i sport i profilaktykę – opowiadają Andrzej Wojnarowski i Ania Mielniczak, uczestnicy Onko Tour. - Chcemy pokazać pacjentom obecnie onkologicznym bądź osobom wspierającym, że jednak jest życie po chorobie. Słuchajcie swojego ciała i badajcie się. To jest naprawdę dostępne, to jest na wyciągnięcie ręki, warto to robić - przekonywali. 

Nie poddawaj się!


Inicjatorem corocznych rajdów jest Fundacja "Pokonaj raka" i Rzecznik Praw Pacjenta. Onko Tour de Pologne 2016-2024 to piękny przykład, jak sport może służyć nie tylko rywalizacji, ale także edukacji i wsparciu społecznemu. O czym na trasie przekonuje Tadeusz Mytnik, kolarz szosowy i torowy, trzykrotny medalista mistrzostw świata.
- To jest to piękno właśnie, że poprzez sport można docierać do społeczeństwa zdrowego i chorego i z różnymi problemami życiowymi. Bo sport praktycznie leczy, a rowerem można dojechać wszędzie. Bardzo łatwo jest poruszać się nim nie tylko turystycznie ale i w drodze po zdrowie. To jest bardzo ważne. Zachęcam wszystkich do tego typu aktywności - przekonuje Tadeusz Mytnik.


15 śmiałków przejechało 4500 km aby dać dowód, że po chorobie jest także wspaniałe życie (fot. Małgorzata Kaliszewska)

Onko Tour to wyjątkowe wydarzenie. W rajdzie uczestniczą osoby z doświadczeniem onkologicznym, ich bliscy, pracownicy medyczni, ale też od kilku lat, Biuro Rzecznika Praw Pacjenta, w Gdyni w osobie samego rzecznika Bartłomieja Chmielowca.
- Trzy rzeczy, które w trudnej sytuacji problemu ze zdrowiem należy wykonać to: po pierwsze powiedzieć sobie, że to nie jest koniec. Mamy bardzo dobre leki, coraz lepsze refundacje. Warto sobie powiedzieć, że trzeba walczyć i żyć i zmierzyć się z chorobą. Drugim krokiem jest podzielenie się problemem i troską z innymi, bo wokół nas jest wielu ludzie, którzy nam pomogą. Po trzecie należy słuchać swojego lekarza i trzymać się z dala od znachorów i innych magików medycznych. Bardzo o to proszę! – apeluje Barłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.




Tegoroczne hasło Onko Tour - ŻYJ ZDROWO I SPORTOWO!


Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 09.08.2024 13:05
  • ikona

    Autor: Małgorzata Kaliszewska (malgorzata.kaliszewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.08.2024 13:07
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona

Najnowsze