Dofinansowanie inwestycji ekologicznych

Mała retencja to wielka sprawa

Ogród deszczowy w pojemniku przy budynku Gdynia InfoBox. Widok roślin kwitnących w pojemniku i rur spustowych zbierających wodę deszczową z dachu bydynku Gdynia InfoBox. // fot. Agata Lipińska

Ogród deszczowy w pojemniku przy budynku Gdynia InfoBox

Gdynia jest miastem ściśle związanym z wodą dzięki położeniu nad Morzem Bałtyckim, a także dzięki potokom i wodom podziemnym.

Ich mapa jest dostępna na stronie Państwowej Służby Hydrogeologicznej.

Z uwagi na kąpieliska morskie zlokalizowane na terenie miasta czystość wpływających do zatoki wód oraz ich ilość jest bardzo ważnym elementem wyjątkowego charakteru Gdyni.

Zmieniający się klimat oraz zwiększenie częstotliwości występowania skrajnych zjawisk pogodowych zaburza prawidłową cyrkulację wody w mieście, która jest kluczowa dla zachowania zrównoważonego klimatu i lokalnego mikroklimatu w poszczególnych rejonach miasta.
 
Nieruchomości, które zatrzymują wodę opadową, zwiększają zasoby wód podziemnych, ograniczają zużycie wody z wodociągów do podlewania roślin, zmniejszają efekt lokalnej „szklarni”, co sprawia, że miasto staje się bardziej odporne na susze i zmniejsza się ryzyko występowania upałów, wysp ciepła, gwałtownych ulew i lokalnych podtopień.
 
Sposoby zatrzymania wody w mieście:
 
Ogrody deszczowe

Ogrody deszczowe to aktywny i naturalny system filtracyjny w pojemniku lub gruncie, stworzony z odpowiednio dobranych warstw podłoża: keramzytu, grysu chalcedonitowego lub żwiru, piasku, piasku i ziemi oraz roślin hydrofitowych (wodnych lub bagiennych), odpornych na okresowe zalewanie i przesuszenie, które oczyszczają i zatrzymują wodę opadową, dzięki czemu nie wymagają dodatkowego zasilania wodą do podlewania. Ogród deszczowy łączy w sobie funkcję ozdobną i retencyjną, poprawiającą mikroklimat i zwiększającą wilgotność gleby i powietrza. Jest to idealne rozwiązanie w ścisłej zabudowie, gdzie odpływ wody do gruntu jest szczególnie utrudniony.

Ogród deszczowy w gruncie przy ul. Śliwkowej
Ogród deszczowy przy ulicy Śliwkowej w Gdyni

Otwarte zbiorniki retencyjne

Wpływ stawów czy oczek wodnych retencyjnych wpływa zbawiennie na mikroklimat w mieście, zwiększając wilgotność powietrza i bioróżnorodność. Roślinność kwitnąca wokół zbiorników wabi owady zapylające, w tym pszczoły, które są niezmiernie ważne w naszym ekosystemie, oraz ptaki, które eliminują uporczywe dla ludzi komary.

Staw retencyjny w dzielnicy Gdynia Obłuże
Staw retencyjny w dzielnicy Gdynia Obłuże

Zbiornik retencyjny w dzielnicy Gdynia Witomino
Zbiornik retencyjny w dzielnicy Gdynia Witomino

Zamknięte systemy retencyjne

Alternatywą wspierania naturalnych metod retencji wody i poprawy jej wchłaniania poprzez warunki glebowe jest retencja wody deszczowej w zamkniętych systemach - w pojemnikach naziemnych, podziemnych oraz rozsączających skrzynkach i studniach chłonnych. W tym przypadku woda odprowadzana jest do zbiornika, zamiast zasilać np. miejską kanalizację deszczową. Naziemny system polega na montażu pojemnika na deszczówkę pod rynną, z której - poprzez rury spustowe - zbierana jest woda z dachu budynku. System podziemny to rozwiązanie do zbierania większej ilości wody opadowej (co najmniej 1000 litrów), szczególnie polecany w miejscach, gdzie występuje problem stagnującej wody, często wynikający z obecności glin w podłożu. Zbiornik podziemny często łączony jest również z systemem skrzynek rozsączających, dzięki którym woda opadowa rozprowadzana jest w glebie równomiernie, zasilając jednocześnie wody podziemne.

Zbiornik retencyjny naziemny na nieruchomości prywatnej
Naziemny zbiornik na wode deszczową na nieruchomości prywatnej

Zbiornik na wodę opadową podziemny na nieruchomości prywatnej. 
Podziemny zbiornik na wode deszczową na nieruchomosci prywatnej

Powierzchnie przepuszczalne

Idealnym rozwiązaniem wspierającym powyższe działania jest również rozszczelnianie powierzchni utwardzonych, takich jak podjazdy, place, parkingi czy ścieżki. Kratki trawnikowe, kostki i płyty ażurowe, a także trawa w rolkach oraz kruszony kamień czy żwir są doskonałą alternatywą dla mniej estetycznych i szczelnych powierzchni.

Droga jako nawierzchnia rozszczelniona przy ul. Śliwkowej
 Powierzchnia przepuszczalna drogi przy ul. Śliwkowej w Gdyni

Nawierzchnia rozszczelniona chodnika przy ul. Świetojańskiej
Powierzchnia przepuszczalna chodnika przy ul. Świetojańskiej w Gdyni

Woda spada nam z nieba, podlewając nią ogród oszczędzamy pieniądze i dbamy o środowisko.

Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu o ogromnej roli, jaką pełnią łąki kwietne. To właśnie rośliny je tworzące magazynują znaczne ilości wód opadowych. Nie wymagają częstego podlewania i podobnie jak rośliny ogrodów deszczowych są odporne na suszę, dlatego stanowią doskonałą alternatywę dla przystrzyżonych trawników. Łąki kwietne przyjemne dla oka, akumulują wodę opadową i oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń. 

Łąka kwietna na Wzgórzu Świetego Maksymiliana w Gdyni
Niekoszona łąka kwietna na Wzgórzu Świętego Maksymiliana w Gdyni

Zielone dachy i zielone ściany

Dach obsadzony roślinnością stanowiący miejsce rekreacji i odpoczynku w samym centrum miasta sprzyja poprawie jakości powietrza oraz zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się budynku latem, jednocześnie stanowiąc naturalną termoizolację zimą. Podobny efekt zapewnia tzw. zielona ściana, która oczyszcza powietrze, obniża temperaturę, wycisza dźwięki, zdobi, maskuje mało estetyczne ściany i zapewnia cień. Dodatkowym atutem jest możliwość stworzenia kompozycji ogrodu wertykalnego z sukulentów lub roślin jadalnych.

Zielona ściana przy ul. Świętojańskiej obok budynku Gdynia InfoBox
Zielona ściana na ulicy Świetojańskiej w Gdyni przy budynku Gdynia InfoBox

Zielony dach budynku Gdyńskiego Centrum Filmowego
Zielony dach budynku Gdyńskiego Centrum Filmowego 


Pamiętajmy, że deszczówka nie zawiera szkodliwych pierwiastków, głównie chloru i fluoru i dzięki niskiemu pH jest przyjazna dla wszystkich roślin ogrodowych, również kwasolubnych. Posiada temperaturę otoczenia i jest dobrze napowietrzona, co sprawia, że podlewane nią rośliny nie doznają szoku termicznego i są dobrze odżywione.  

Co więcej, przechwytując wodę deszczową, poprawiamy wilgotność powietrza, co ma szczególne znaczenie w porze letniej dla alergików. 

Gdynia zachęca do zagospodarowania wód opadowych na terenie własnej nieruchomości poprzez dofinansowanie inwestycji zwiększających mikroretencję w miejscu występowania opadu w wysokości 80% poniesionych kosztów do kwoty 10 000zł.

Dodatkowe informacje i dokumenty, w tym wzór wniosku oraz opis załączników, znajdują się tutaj.

  • ikonaOpublikowano: 05.11.2020 08:00
  • ikona

    Autor: Agata Lipińska (a.lipinska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 10.11.2020 09:07
  • ikonaZmodyfikował: Agata Lipińska
ikona