Gdynia Mobilna

Letni rozkład jazdy w ZKM Gdynia

Zabytkowa Škoda 9Tr z 1975 roku to jeden z zabytkowych trolejbusów, które latem zobaczymy na ulicach Gdyni. Fot. Przemysław Kozłowski

Zabytkowa Škoda 9Tr z 1975 roku to jeden z zabytkowych trolejbusów, które latem zobaczymy na ulicach Gdyni. Fot. Przemysław Kozłowski

Lato już nie na horyzoncie. Lato już prawie u nas jest. Po ostatnim tygodniu zajęć szkolnych od poniedziałku, 24 czerwca rozpoczną się upragnione wakacje. Jak co roku okres letni oznacza zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni wprowadza je już od soboty, 22 czerwca.  


Co się zmieni w komunikacji miejskiej w Gdyni w okresie letnim? Jakie linie zostaną uruchomione, które kursy nie będą wykonywane? Czy na ulicach zobaczymy zabytkowe pojazdy? 

- Wraz z początkiem wakacji, od soboty, 22 czerwca, rozpoczynamy letni sezon w gdyńskiej komunikacji miejskiej. Od tego dnia uruchomione zostaną dodatkowe linie: G, M, 309, 326 i 365. Rozszerzony zostaje zakres obsługi nocnej linii N65. Jednocześnie na czas wakacji nie będą wykonywane kursy i obsługiwane linie szkolne – informuje Marcin Gromadzki z ZKM Gdynia. 

 • Park Oliwski, Ogród Zoologiczny w Gdańsku – linia G 

Po rocznej przerwie przywrócone zostaje bezpośrednie połączenie Gdyni z Ogrodem Zoologicznym w Gdańsku. W soboty, niedziele i święta, w godz. 09:00-17:00, z częstotliwością co 60 min. funkcjonować będzie linia G na trasie: Gdynia Pogórze Górne – Dąbka – Kwiatkowskiego – Estakada Kwiatkowskiego – Morska – Podjazd – 10 Lutego – Władysława IV – al. Zwycięstwa – al. Niepodległości – Czyżewskiego – Karwieńska – Gdańsk Oliwa ZOO. Aby zwiększyć atrakcyjność linii G, od tegorocznego sezonu jej trasę poprowadzono ul. Morską

 • Plaża w Rewie - linie M i 365 

Aby ułatwić dojazd do plaży w Rewie uruchomione zostają, podobnie jak w poprzednich latach, linie M i 365. Linia M funkcjonować będzie we wszystkie dni tygodnia na trasie z Rumi przez Kazimierz, Dębogórze, Kosakowo, Pierwoszyno i Mosty do Rewy. Linia 365 funkcjonować będzie natomiast w soboty, niedziele i święta na fragmencie trasy linii 146 od Obłuża Centrum przez Pogórze Dolne, Pogórze Górne, Kosakowo, Pierwoszyno i Mosty do Rewy

Poza liniami M i 365, dojazd do plaży w Rewie zapewniają całoroczne linie 146 i 165. 

 • Plaża w Babich Dołach – linia 309 

Po rocznej przerwie ponownie uruchomiona zostaje linia 309. Linia funkcjonować będzie we wszystkie dni tygodnia, w godz. 10:00-18:00, z częstotliwością co ok. 20-30 minut, na nowej trasie: Terminal PromowyKwiatkowskiegoDąbkaZielonaBabie Doły Plaża.
W sąsiedztwo plaży w Babich Dołach dojeżdżają także autobusy całorocznej linii 109

 • Zabytkowe trolejbusy – linia 326 

Przez wszystkie niedziele i święta, w godz. 10:00-17:00, z częstotliwością 30 min., ponownie na ulice wyjadą zabytkowe trolejbusy. Trasa obsługiwanej nimi linii 326, identyczna jak w poprzednich latach, prowadzić będzie z Grabówka SKM ulicami: Morską, Podjazd, 10 Lutego, Świętojańską i al. Zwycięstwa do Orłowa. Latem w każdym z dni funkcjonowania linii będzie można spotkać na trasie aż trzy z następujących pojazdów: 

 • Saurer 4TIILM z 1957 roku, 
 • Škoda 9Tr z 1975 roku, 
 • ZiU 682B z 1984 roku, 
 • Jelcz 120MTE z 1994 roku. 

Kursowanie trzech trolejbusów zabytkowych to rezultat wzrostu częstotliwości. Na liniach sezonowych obowiązują bilety zgodnie z taryfą opłat dla linii zwykłych, z wyjątkiem linii G i M, na których obowiązuje taryfa opłat dla linii pospiesznych (dotyczy to biletów okresowych).

Pozostałe zmiany 

Linia nocna N65, łącząca Pogórze Górne z Rewą, funkcjonować będzie we wszystkie noce w tygodniu. 

Uwaga: wraz z początkiem wakacji przestaną funkcjonować linie szkolne 244 i 265 oraz nie będą uruchamiane kursy szkolne oznaczone w rozkładach jazdy literą „s” (kurs wykonywany w dni nauki szkolnej) lub „x” (kurs wykonywany poza okresem letnich wakacji szkolnych).
Zmiany sezonowe obowiązywać będą do 1 września.
 

 • ikonaOpublikowano: 18.06.2024 14:32
 • ikona

  Autor: Zygmunt Gołąb (z.golab@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 20.06.2024 08:16
 • ikonaZmodyfikował: Zygmunt Gołąb
ikona

Zobacz także