Gdynia Mobilna

Przekonaj się do roweru cargo

Rower cargo ze skrzynią w biało-niebieskim kolorze, stoi na kostce brukowej na bulwarze Nadmorskim w Gdyni, w tle betonowy falochron, morze, niebo, słoneczny dzień

Dojedziesz wszędzie, gdzie potrzeba, z tą różnicą, że - w przeciwieństwie do tradycyjnego roweru - możesz zabrać ze sobą większy bagaż, towar lub przewieźć dzieci i psa. Na zdjęciu jeden z rowerów towarowych z miejskiej floty, fot. Kamil Złoch

Widziałeś/widziałaś na ulicach Gdyni charakterystyczny rower ze skrzynią, ale jeszcze nie wiesz, jak się nim podróżuje? Cały czas działa wypożyczalnia miejskich cargo-bike’ów, dzięki którym gdynianie mogą przetestować te pojazdy na własne potrzeby. Żeby sprawdzić je w praktyce, trzeba wysłać zgłoszenie i nieco poczekać, ale warto!


Dowożą dzieci do szkoły, transportują urzędowe dokumenty, gadżety i biblioteczne zbiory na letnie plenery, służą też przedsiębiorcom – lista sposobów, na jakie można w Gdyni wykorzystywać jest długa, ale jednocześnie wciąż otwarta. Jeszcze kilka lat temu, gdy pierwsze sztuki wyjechały na ulice w ramach europejskiego projektu, mogły budzić zdziwienie, dziś są już czymś powszechnym. Masz pomysł, do czego tobie na co dzień mógłby przydać się rower towarowy?

Wypożycz go od miasta i przetestuj, czy to rozwiązanie, które faktycznie ułatwi ci codzienne podróże. Wypożyczalnia wciąż funkcjonuje i czeka na gdynian, którzy są otwarci na zmianę swoich transportowych nawyków.

Wypożyczalnia ciągle czynna


Mieszkańcy Gdyni mogą bezpłatnie wypożyczać miejskie rowery towarowe już od października 2019 roku. Rok wcześniej, bo w 2018 roku taką możliwość otrzymali najpierw lokalni przedsiębiorcy, którzy w ten sposób mogli realizować np. krótkie dostawy i zaopatrzenia swoich punktów usługowych.

- Rower cargo świetnie sprawdzi się na zakupach, do przewozu ładunków do stu kilogramów, przy dostawach jedzenia, małych przeprowadzkach, przy przewożeniu dzieci lub zwierząt. Od pięciu lat bezpłatnie udostępniamy rowery cargo dla mieszkańców, przedsiębiorców gdyńskich oraz organizacji pozarządowych i widzimy pozytywne efekty naszych działań. Rośnie popularność wypożyczalni, a rowery cargo są już stałym elementem gdyńskiego krajobrazu – mówi Justyna Suchanek z Referatu Zrównoważonej Mobilności w Urzędzie Miasta Gdyni.

Potwierdzają to statystyki – od momentu otwarcia miejskiej wypożyczalni rowery towarowe trafiały do mieszkańców już ponad 320 razy. Tylko w tym roku, a przed nami jeszcze kilka miesięcy, gdynianie zapisywali się na przetestowanie cargo prawie 70 razy.

Wybierz, zgłoś się i przetestuj


W tej chwili w mieście działają łącznie trzy punkty w różnych częściach Gdyni, w których możemy umówić się na wypożyczenie i zwrot cargo bike’a – zależnie od tego, do którego będzie nam najbliżej:

  • Urząd Miasta Gdyni - ul. 10 Lutego 33;
  • Laboratorium Innowacji Społecznych - Przystań Lipowa 15 (od 2020 roku);
  • Biblioteka Chylonia - ul. Opata Hackiego 33 (od 2021 roku).

Jak to zrobić? Gdy już wybierzemy dogodny punkt, wypełniamy prosty formularz online dostępny na stronie www.mobilnagdynia.pl w zakładce „Rower cargo”, podajemy podstawowe dane i proponujemy termin, jakim jesteśmy zainteresowani (maksymalnie do 7 dni). Tutaj warto zaplanować wypożyczenie z większym wyprzedzeniem, bo rowery towarowe niezmiennie cieszą się sporym zainteresowaniem i najczęściej trzeba zaczekać na nie w kolejce. Mowa o jednym-dwóch miesiącach oczekiwania. Uwaga: niezbędne jest posiadanie Karty Mieszkańca Gdyni lub Metropolitalnej Karty do Kultury.

Rower cargo w akcji podczas rodzinnych spotkań na placu Kaszubskim w Gdyni, fot. Michał Puszczewicz / archiwalne
Rower cargo w akcji podczas rodzinnych spotkań na placu Kaszubskim w Gdyni, fot. Michał Puszczewicz / archiwalne

Ważna będzie też decyzja, którego z nich potrzebujemy – do dyspozycji pozostają cztery różne modele, które różnią się… liczbą kół. Dwukołowce (przypominające nieco starsze tandemy) to opcja dla tych, którzy sprawnie i pewnie poruszają się na jednośladzie, trzykołowce z kolei przypadną do gustu zwolennikom bezpieczniejszej jazdy. Posiadają wspomaganie elektryczne, które w przypadku Gdyni na pewno się przyda przy bardziej stromych podjazdach, szczególnie z ładunkiem lub dziećmi na pokładzie.

Oto rowery, które czekają na mieszkańców:

  • 2 sztuki Babboe Big (trójkołowy);
  • 2 sztuki Babboe Dog (trójkołowy);
  • 2 sztuki Urban Arrow (dwukołowe);
  • 2 sztuki Babboe City-E (dwukołowy).

Miejska wypożyczalnia rowerów jest realizowana w ramach europejskiego projektu CityChangerCargoBike (współfinansowany ze środków Programu Regionalnego Unii Europejskiej Horyzont 2020).

Rezerwować miejskie rowery mogą też ciągle przedsiębiorcy (dzięki innemu europejskiemu projektowi - COBiUM, Cargo Bikes in Urban Mobility), choć w ich przypadku sprawdzą się pojazdy z inną skrzynią – z zamykaną pokrywą, po to, żeby łatwiej i bezpieczniej przewozić różne potrzebne rzeczy i towary. Można w ten sposób jeździć od punktu do punktu z zaopatrzeniem, robić małe dostawy, realizować zamówienia, a nawet promować swoją działalność w terenie. W tym roku gdyńskie firmy skorzystały z takiej możliwości kilkanaście razy.

Miejski rower towarowy na testach u jednego z przedsiębiorców z branży gastronomicznej na początku realizowania projektu w 2018 roku, fot. Magdalena Czernek / archiwalne (2018)
Miejski rower towarowy na testach u jednego z przedsiębiorców z branży gastronomicznej na początku realizowania projektu w 2018 roku, fot. Magdalena Czernek / archiwalne (2018)

Gdynia, rowerowe miasto


Przemieszczasz się po Gdyni rowerem i ten środek transportu jest dla Ciebie ważny? Warto wiedzieć, że miasto aktualnie pracuje nad własną strategią rowerową. Ten strategiczny dokument będzie dotyczył perspektywy do 2030 roku. Gdynianie już wcześniej, do końca maja tego roku, wypełniali specjalne ankiety konsultacyjne, które pomogą zdiagnozować najważniejsze potrzeby infrastrukturalne i oczekiwania rowerzystów.

Gotowa strategia będzie uwzględniać m.in. plany rozwoju dróg rowerowych w mieście, pro-rowerowe akcje promocyjne i kampanie społeczne oraz miejskie usługi skierowane do rowerzystów (dofinansowania, wypożyczalnie, planowanie podróży). Działania związane ze strategią rowerową koordynuje Referat Zrównoważonej Mobilności w Wydziale Inwestycji Urzędu Miasta Gdyni, z którym cały czas można kontaktować się pod adresem mobilnosc@gdynia.pl.

  • ikonaOpublikowano: 03.08.2023 13:42
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.08.2023 14:59
  • ikonaZmodyfikował: Kamil Złoch
ikona

Zobacz także