Klub Honorowych Dawców Krwi przy Urzędzie Miasta Gdyni

Strażnicy miejscy z Gdyni ochoczo oddają krew

Młodszy specjalista Mariusz Latecki ze Straży Miejskiej w Gdyni oddał już ponad 33 litry krwi // fot. strazmiejska.gda.pl

Młodszy specjalista Mariusz Latecki ze Straży Miejskiej w Gdyni oddał już ponad 33 litry krwi // fot. strazmiejska.gda.pl

Krew, to bezcenny lek, którego nie można kupić ani wyprodukować. Nie da się go również zastąpić. Krew to życie. Pomorscy mundurowi wzięli udział w akcji „Strażnicy służą krwią” organizowanej przez Prefekturę Straży Gminnych i Miejskich Województwa Pomorskiego. W stacji krwiodawstwa po raz kolejny najliczniej stawili się przedstawiciele Straży Miejskiej w Gdyni.


Tegoroczna akcja odbyła się w lipcu. Włączyło się w nią 106 osób, które oddały łącznie 43,2 litry krwi. Byli to pracownicy jednostek, a także ich rodziny i przyjaciele. Kolejny raz w stacji krwiodawstwa najliczniej stawili się przedstawiciele Straży Miejskiej w Gdyni. Tym razem były to 64 osoby. Krwią podzielili się także pracownicy Straży Miejskiej w Gdańsku (15 osób), Kościerzynie (14 osób), Wejherowie (6 osób), Sopocie (3 osoby), Starogardzie Gdańskim (3 osoby) oraz Straży Gminnej w Kościerzynie (1 osoba).

Krew regularnie oddaje wielu funkcjonariuszy. Wśród nich są rekordziści i posiadacze odznak „Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. Włodzimierz Jank ze Straży Miejskiej w Gdańsku oddał do tej pory prawie 47 litrów krwi, a młodszy specjalista Mariusz Latecki ze Straży Miejskiej w Gdyni ponad 33 litry.


– Oddawanie krwi nie wiąże się z żadnym ryzykiem, jest bardzo bezpieczne, a przede wszystkim nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia czy życia. Krew oddaje regularnie, co 8 tygodni (56 dni), oddaję również jej składnik, czyli osocze, co 14 dni, jeśli to możliwe – mówi mł. specjalista Mariusz Latecki ze Straży Miejskiej w Gdyni. – Istnieje możliwość oddania krwi na konkretną osobę niezależnie od posiadanej grupy krwi. I taki przypadek zdarzył mi się w 2013 roku. Znajoma poprosiła mnie, abym oddał krew na rzecz jej kilkuletniej córki, co automatycznie przyspieszyłoby operację. Bez wahania oddałem krew, podając imię i nazwisko osoby operowanej oraz szpital, w którym leżała chora. Po udanym zabiegu, ku mojemu zdziwieniu córka specjalnie dla mnie namalowała obrazek w podzięce za oddaną krew. W takim przypadku prócz wzruszenia, zwykły człowiek czuje się po prostu potrzebny – wspomina.



Źródło: www.strazmiejska.gda.pl

Twoja krew może uratować życie


Krew to substancją wyjątkowa – nie da się jej zastąpić, a jedynym jej „producentem” jest nasz organizm. Dlatego warto się nią dzielić. Krew podawana jest w stanach zagrożenia życia, na przykład ofiarom wypadków drogowych. Również najnowocześniejsze i najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne nie byłyby bez niej możliwe.

Wszystkie potrzebne informacje na temat oddawania krwi można znaleźć na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku.

Ambulansowy pobór krwi przy Urzędzie Miasta


Przypomnijmy, że Klub Honorowych Dawców Krwi przy Urzędzie Miasta Gdyni organizuje ambulansową zbiórkę krwi pod hasłem „Pracownicy Magistratu krew oddają - gdynian również zapraszają".

Najbliższe ambulansowe pobory krwi odbędą się 7 i 21 października, w godz. 9.00-13.00, na parkingu przed Urzędem Miasta Gdyni, al. Marsz. Piłsudskiego 52/54.

  • ikonaOpublikowano: 04.10.2021 08:00
  • ikona

    Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl (wydz.komsp@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 17.02.2022 12:29
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona