Nauka

Prof. Adam Weintrit ponownie rektorem Uniwersytetu Morskiego

prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit kolejną kadencję będzie rektorem Uniwersytetu Morskiego w Gdyni (fot. materiały prasowe Uniwersytetu Morskiego w Gdyni)

prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit kolejną kadencję będzie rektorem Uniwersytetu Morskiego w Gdyni (fot. materiały prasowe Uniwersytetu Morskiego w Gdyni)

Prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit po raz kolejny został wybrany na rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Uzyskał 62 głosy poparcia. Będzie sprawował swoją funkcję kolejną kadencję, która potrwa od 2024 do 2028 roku, a rozpocznie się 1 września.


Rektor Uniwersytetu Morskiego został wybrany w czwartek, 11 kwietnia. Tego dnia odbyło się głosowanie kolegium elektorów uczelni, które składa się z 73 osób. Uczestniczyło w nim 70 elektorów. To nauczyciele akademiccy, pracownicy uniwersytetu, studenci oraz doktoranci. Prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit był jedynym kandydatem i otrzymał 62 głosy poparcia.

– Jestem zaszczycony, że po raz kolejny społeczność akademicka Uniwersytetu Morskiego w Gdyni obdarzyła mnie zaufaniem i powierzyła mi na kolejne cztery lata zarządzanie naszą Alma Mater. Uczelnia jest wspólną sprawą nas wszystkich – pracowników i studentów. Dlatego zależy mi, abyśmy przez kolejne lata, tak jak dotychczas, czyli we wzajemnym szacunku, ale i pozostając w ciągłej dyskusji merytorycznej, działali na rzecz jej rozwoju. Jestem głęboko przekonany, że taka postawa nie tylko umożliwi podtrzymanie tego, co do tej pory jako morska wspólnota akademicka wypracowaliśmy, ale także będzie sprzyjać dalszej ewolucji uczelni, której marka będzie coraz bardziej rozpoznawalna, zarówno w kraju, jak i za granicą – powiedział po ogłoszeniu wyników prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Warto przypomnieć, że w ostatnim czasie gdyńska uczelnia rozbudowała swoja ofertę o kierunki związane z technologiami offshore, w tym morską energetyką wiatrową. Powstało też Centrum Offshore, które otwarto 29 lutego. To siedziba Instytutu Morskiego i Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej UMG. Znajdują się tam nowoczesne laboratoria geotechniczne, ekologiczne i elektroniczne. Ośrodek stanie się zapleczem badawczo-edukacyjnym dla rozwoju energetyki wiatrowej na morzu. Powstaje również Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Morskiego. Przeprowadzono także prace rewitalizacyjne wokół budynku Wydziału Nawigacyjnego UMG oraz powołano Centrum Transferu Technologii i Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej. Dodatkowo uczelnia poszerzyła współpracę międzynarodową.

Rektor wskazał również nowe kierunki rozwoju Uniwersytetu Morskiego. Wyzwania na kolejne lata to m.in. proces parametryzacji, ale także uruchomienie nowych kierunków związanych z rozwijającą się w kraju oraz na świecie branżą offshore, a co za tym idzie dalsze umiędzynarodowienie uczelni i skierowaniem oferty do studentów zagranicznych. W marcu w rozmowie z portalem gdynia.pl rektor wskazywał też, że interesującym kierunkiem, nad którym pracują uczelnie morskie, są statki autonomiczne.

Na liście zadań do wykonania są także: rozbudowa kampusu uniwersyteckiego, w tym budowa nowego akademika, rozwój Centrum Informatycznego UMG, ale także pilna potrzeba znalezienia następcy statku szkolnego „Dar Młodzieży”.

Nowa kadencja rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni rozpocznie się 1 września.

O rektorze


Prof. Adam Weintrit to kapitan żeglugi wielkiej, wieloletni pracownik akademicki Uniwersytetu Morskiego, absolwent Wydziału Nawigacyjnego (1985). Specjalista w zakresie nawigacji, geodezji, kartografii i transportu morskiego, a zwłaszcza implementacji systemów informacji przestrzennej GIS do zastosowań morskich. Ponadto specjalizuje się w dziedzinie elektronicznych map nawigacyjnych i systemów ECDIS, a także prowadzi badania naukowe oraz prace rozwojowe w dyscyplinie inżynieria lądowa i transport.

W latach 2003-2017 oraz 2019-2020 był kierownikiem Katedry Nawigacji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Przez dwie kadencje – w latach 2008-2016 – sprawował funkcję dziekana Wydziału Nawigacyjnego UMG, a w 2020 roku został po raz pierwszy wybrany na rektora uczelni.

Jest autorem lub współautorem ponad 350 publikacji naukowych, w tym 18 książek, a także redaktorem 19 monografii – w większości w języku angielskim. To również ekspert Międzynarodowej Organizacji Morskiej IMO i przewodniczący (2023-2025) Międzynarodowego Stowarzyszenia Uczelni Morskich IAMU.

Od 2016 roku członek Komitetu Transportu Polskiej Akademii Nauk, przewodniczący Sekcji Transportu Wodnego. W 2024 roku został ponownie wybrany do Komitetu Transportu oraz dodatkowo do Komitetu Geodezji PAN. Organizuje także cykliczną międzynarodową konferencję naukową „TransNav”.

  • ikonaOpublikowano: 12.04.2024 11:40
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.04.2024 15:29
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także