Nauka

ZSO nr 8 z nowym skrzydłem

Przecięcie wstęgi do nowo otwartego skrzydła ZSO nr 8 dokonali - od lewej - Jakub Ubych, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni, Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia, Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, Wojciech Szczurek, Prezydent Miasta Gdyni oraz Witold Chudyszewicz, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 // fot. Z. Gołąb

Przecięcie wstęgi do nowo otwartego skrzydła ZSO nr 8 dokonali - od lewej - Jakub Ubych, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni, Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia, Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, Wojciech Szczurek, Prezydent Miasta Gdyni oraz Witold Chudyszewicz, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 // fot. Z. Gołąb

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 zyskał nową przestrzeń. W części zwanej „białą szkołą” powstały nowoczesne, komfortowe wnętrza. Uroczyste otwarcie nowego skrzydła szkoły odbyło się w piątek, 14 kwietnia. Wydarzenie było połączone z Dniem Otwartym dla mieszkańców i uczniów. A od poniedziałku w nowym skrzydle rozpoczną się zajęcia.




Uroczyste otwarcie nowego skrzydła ZSO nr 8 swoją obecnością uświetnili Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia, Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki oraz Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni. Nie mogło zabraknąć przedstawicieli szkoły na czele z dyrektorem Witoldem Chudyszewiczem.

- Szkoła zbudowała swoją markę poprzez jakość edukacji, poprzez aktywność na terenie dzielnicy. Zbudowała też takie przekonanie, że jest bardzo wyjątkową instytucją. Nie ma drugiej tak dynamicznie rozwijającej się dzielnicy w Gdyni jak Chwarzno-Wiczlino, o tak dynamicznym przyroście mieszkańców. I ta dzielnica związana jest ze szkołą. Bardzo mnie cieszą projekty realizowane w tej placówce wspólnie z radą dzielnicy, ze społecznością tej części miasta. To pokazuje, że szkoła doskonale rozumie swoją nowoczesną misję, nie tylko nauczania, ale także budowania takiej wspólnotowości na terenie tej dzielnicy. To wyzwanie, które staje przed każdą szkołą, która chce sprostać wymaganiom teraźniejszości i przyszłości - mówił podczas uroczystości Wojciech Szczurek, prezydent miasta jednocześnie dziękując służbom odpowiedzialnym za budowę - Musimy pamiętać, że edukacja jest taką wartością i takim obszarem, który musi się cieszyć szczególnym zrozumieniem, mimo trudnych finansowo czasów.

Placówka ZSO nr 8 w formie zespołu rozpoczęła swą działalność wraz z początkiem września 2019 roku. Powstała z połączenia przeniesionego z centrum miasta (ul. 10 lutego) XVII LO oraz Szkoły Podstawowej nr 37 im. Obrońców Kępy Oksywskiej. Już w momencie budowy pierwszej części kompleksu szkolnego było wiadomo, że szkoła jest wyjątkowa. Stała się bowiem jedną z 21 flagowych szkół Microsoft na całym świecie. Obecne budynki „białej szkoły” do użytku zostały oddane niespełna 4 lata temu. Nowoczesne wnętrza z najnowszymi ówcześnie rozwiązaniami doskonale sprawdziły się podczas nauki. Tym bardziej, że przez ten czas szkoły osiągnęły wyjątkowo wysoki poziom nauczania. W szkole realizowanych jest mnóstwo inicjatyw i innowacji edukacyjnych, również we współpracy z Microsoftem. Najnowocześniejsza szkoła w Gdyni właśnie zyskała nowe skrzydło. Koszt budowy to blisko 20 mln zł, a wykonała ją firma P&P Sp. z o.o.

- Dziś spotkaliśmy się na Wiczlinie, aby otworzyć skrzydło, w mojej ocenie, jednej z najnowocześniejszych na świecie szkół. To nie tylko przestrzenie dla uczniów, to także przestrzeń dedykowana mieszkańcom, przystań sąsiedzka, dodatkowe miejsce, w którym mieszkańcy tej części miasta mogą po prostu spotykać się i realizować swoje aktywności - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia i podkreśla zaangażowanie społeczności szkoły: - To oczywiście nie tylko budynek, to przede wszystkim zaangażowanie kadry, którą mamy tutaj znakomitą. Stąd też jestem przekonany, że te sukcesy, które szkoła dotychczas odnosiła, teraz będą po prostu jeszcze większe, z uwagi na rozwój placówki.


Dobudowana część składa się z 3 kondygnacyjnego budynku - parter, I piętro i II piętro - oraz parterowego łącznika łączącego nowy obiekt z istniejącym. Łączna powierzchnia użytkowa 2773,97 m2. Uczniowie przez łącznik naziemny, umożliwiający komunikację z istniejącym budynkiem szkoły, otwartą szatnią dla uczniów trafiają do budynku wyposażonego w 22 sale lekcyjne. Znalazły się tam też: sala Urzędu Miasta Gdyni, wraz z poczekalnią, „Przystań sąsiedzka”, dyrektorskie gabinety i pokoje nauczycielskie. Wśród sal lekcyjnych znajdziemy dwie sale informatyczne, salę z dygestorium chemicznym czy takie do pracy w grupach. Placówkę pokrywa dach zielony ekstensywny z roślinnością. Budowa zrealizowana była w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. W praktyce oznacza to, że na podstawie planistycznej koncepcji przygotowanej przez miasto, wykonawca przygotował wszystko – od terenu, przez dokumentację i niezbędne pozwolenia po same prace budowlane.

- To z jednej strony oczywiście przestrzeń edukacyjna, natomiast bardzo istotna jest część dla mieszkańców. Na parterze znajduje się przystań dzielnicowa, która została oddana 10 lutego, symbolicznie w urodziny Gdyni. I od tego momentu ponad tysiąc mieszkańców uczestniczyło w zajęciach. Ale również sami aktywnie przychodzili realizować swoje pomysły. To przestrzeń, która dopełnia kompleks, natomiast to nie jest ostatnie słowo, ponieważ zgodne z deklaracją właśnie przy tym kompleksie powstanie basen. Już w tym momencie trwają prace projektowe do tego, abyśmy w najbliższej przyszłości mogli dopełnić tą przestrzeń bardzo oczekiwanym basenem, który z jednej strony będzie służył szkole, ale tak jak cały kompleks będzie również służył dzielnicy, mieszkańcom tej bardzo dynamicznie rozwijającej się części naszego miasta. Sam kompleks, jego powstanie od samego początku, to już kwota powyżej 100 mln zł, a to pokazuje jak wielką i ważną jest inwestycja w edukację w naszym mieście - mówi Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.

Zmieniła się też zewnętrzna część terenu przy nowo budowanym skrzydle. Obszar jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Przedłużono istniejącą wewnętrzną drogę wzdłuż placówki i zaopatrzono w dodatkowe miejsca postojowe, w tym dla osób z niepełnosprawnością. Powstały dodatkowe miejsca postojowe dla rowerów w pobliżu wejścia do budynku. Przed wejściem zlokalizowane są ławki wzdłuż zieleni oddzielającej ciąg pieszy od jezdni. W przestrzeni pomiędzy istniejącym i nowym budynkiem znajduje się ogród deszczowy, oczko wodne wraz z miejscami rekreacyjnymi zaopatrzonym w ławki i stoliki dla uczniów. Na terenie zaplanowano także hotel dla owadów i montaż budek lęgowych dla ptaków.

- Budynek ma 2800m2 powierzchni, znajduje się w nim 22 sale lekcyjne, m.in. dwie pracownie komputerowe, pracownia chemiczna z dygestorium, pokój pracy indywidualnej, pokój pracy zespołowej i sala samorządu uczniowskiego – dodaje Witold Chudyszewicz, dyrektor ZSO nr 8 - Na przestrzeni czterech lat powiększyliśmy się o 16 oddziałów, więc szkoła od września będzie liczyła ponad 1500 uczniów. Ta nowa przestrzeń pozwoli skrócić plan lekcji jak również da możliwość oddzielenia przestrzeni dla uczniów szkoły podstawowej i uczniów szkoły licealnej. Co spowoduje też zwiększenie komfortu samych warunków nauczania i przebywania w szkole. Tak jak przestrzeń wewnątrz tak i bardzo ważna jest przestrzeń na zewnątrz, ta przestrzeń rekreacyjna zaprojektowana już w nowoczesny sposób zgodny ze standardami ekologii. Mamy tutaj zielony dach, mamy oczko wodne, ogród deszczowy i zbiorniki wody szarej, które będą zasilały nasze sanitariaty dzięki wodom opadowym. Również systemy oświetlenia są systemami bardzo oszczędnymi, tutaj będzie nad wszystkim zawiadywał system oszczędzania energii tzw. BMS.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 14.04.2023 15:58
  • ikona

    Autor: Zuzanna Kasprzyk (z.kasprzyk@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.04.2023 17:08
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona