Aktualności

W szpitalu w Gdyni wszczepiono pierwszy w Polsce stentgraf ratujący życie pacjenta z tętniakiem

Zespół lekarzy przeprowadzających operację (fot. FB Szpitale Pomorskie)

Zespół lekarzy przeprowadzających operację (fot. FB Szpitale Pomorskie)

Chirurdzy z gdyńskiego szpitala uratowali życie pacjenta z tętniakiem aorty, wykorzystując innowacyjną protezę naczynia. Lekarze stali się prekursorami w zastosowaniu tego rodzaju rozwiązania w Polsce.


Do Szpitala św. Wincentego a Paolo w Gdyni trafił pacjent z tętniakiem aorty w jamie brzusznej. Zespół lekarzy specjalistów Oddziału Chirurgii Naczyniowej zdecydował się zastosować nowoczesną metodę polegającą na wstawieniu stentgrafu piersiowo-brzusznego JOTEC. Proteza była specjalnie przygotowana i zaprojektowana, dlatego chory musiał poczekać na zabieg kilka tygodni.

Mało inwazyjny charakter operacji

Zespół lekarzy wykonujących operację (fot. FB Szpitale Pomorskie)

Wykorzystanie metody jaką jest wstawienie stentgrafu wyróżnia mało inwazyjny charakter operacji. W przypadku 65-letniego pacjenta lekarze podjęli decyzję o zamówieniu spersonalizowanej protezy zwężonego naczynia krwionośnego, która idealnie odpowiadała potrzebom chorego. Operacja przebiegła pomyślnie, a pacjent przebywa już w domu. Zastosowanie takiego rozwiązania pomogło uniknąć konieczności przeprowadzenia pełnoskalowej operacji, która powodowałaby dłuższy powrót do pełnej sprawności i zwiększałaby ryzyko wystąpienia powikłań. 

Gdyński szpital ekspertem w operacjach tętniaków

Szpital św. Wincentego a Paolo w Gdyni ma duże doświadczenie, gdyż wykonuje aż ok. 150 operacji tętniaka rocznie. To imponujący wynik świadczący o dużym profesjonalizmie pracujących tam lekarzy. Dodatkowo do szpitala przyjeżdzają także mieszkańcy sąsiednich województw: zachodniopomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

  • ikonaOpublikowano: 22.02.2024 10:29
  • ikona

    Autor: Magdalena Starnawska (magdalena.starnawska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.02.2024 08:52
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona