Zmiany klimatu - adaptacja

Gdyński Dialog o Klimacie: podsumowanie

mat. Laboratorium Innowacji Społecznych

mat. Laboratorium Innowacji Społecznych

Celem Gdyńskiego Dialogu o Klimacie było wypracowywanie rozwiązań i rekomendacji oraz zebranie opinii i pomysłów, które na trzech poziomach – całego miasta, wspólnot lokalnych oraz indywidualnego mieszkańca – mogą ograniczać negatywne zjawiska związane kryzysem klimatycznym i pozwolą się nam lepiej do niego przygotować.

Proces został przeprowadzony z potrzeby wymiany wiedzy, opinii i doświadczeń różnych stron – osób i instytucji zaangażowanych w życie i tworzenie miasta – dotyczących m.in. sposobów na to można włączyć się w działania proklimatyczne i prośrodowiskowe.

Konsultacje rozpoczęły się w listopadzie 2020 roku i kończą się w ostatnich dniach maja 2021 r. Były podzielone na  cztery etapy, w których w sumie udział wzięło niemal 600 osób.
Głównym założeniem Gdyńskiego Dialogu o Klimacie było dotarcie to różnych grup – zarówno poszczególnego mieszkańca, społeczności lokalnych, jak również przedstawicieli instytucji i organizacji. Z tego względu cały proces podzielono na etapy i dobrano metody, które pozwoliły maksymalnie dotrzeć do poszczególnych grup –  nie tylko zebrać opinie, ale i zaangażować, skłonić do namysłu, a także podjęcia wspólnych, oddolnych działań. Każdy z etapów łączył się ze sobą i stanowił punkt wyjścia do kolejnego działania, korzystając z wcześniej zebranej i opracowanej wiedzy czy materiałów.

Efektem konsultacji jest zebranie rekomendacji dla Urzędu Miasta w obszarze zieleni, gospodarowania wodą oraz redukcji CO2, wypracowanie konkretnych pomysłów do wdrożenia dotyczących redukcji śladu węglowego oraz wiedzy na temat jak mieszkańcy Gdyni mogą się włączyć w działania pro klimatyczne i co może wspomóc ich zaangażowanie.  Wszystkie one znajdą się w raporcie z konsultacji, który powstanie do końca czerwca.

Decyzje co do tego, które z rekomendacji GDOK zostaną przyjęte do wdrożenia, zapadną do połowy lipca.
 

Przebieg procesu

ETAP DIAGNOSTYCZNY
27 listopada – 31 grudnia 2020 r.
→ 125 pytań na temat zmian klimatycznych
→ Broszura „Zapytaj eksperta”
Etap diagnostyczny zakładał przygotowanie procesu i poinformowanie mieszkańców o nim – o tym, jak można się w niego włączyć oraz o działaniach prowadzonych przez Miasto w zakresie adaptacji do zmian klimatu.

ETAP NARADY SPOŁECZNEJ
4 stycznia – 28 lutego 2021 r.
→ 54 rekomendacje i 34 pomysły na działania wspierające ochronę klimatu i środowiska w Gdyni
Narada społeczna była cyklem czterech warsztatów online, skierowanym do przedstawicieli organizacji i instytucji takich, jak spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, organizacje pozarządowe, środowiska naukowe czy rady dzielnic.

ETAP ZBIERANIA UWAG I POMYSŁÓW
  1 – 31 marca 2021 r.
→ 426 ankiet zawierających najważniejsze dostrzegane problemy w obszarze zieleni i wody  oraz pomysły na ich rozwiązania, a także wskazanie aktywności jakie mieszkańcy gotowi byliby podjąć
Założeniem trzeciego etapu było zebranie uwag i pomysłów od mieszkańców dotyczących zieleni, wody w mieście oraz działań lokalnych związanych ze środowiskiem.

ETAP WYPRACOWYWANIA ROZWIĄZAŃ – IDEATHON
23-24 kwietnia 2021 r.
→ 3 rozwiązania w obszarze reedukacji śladu węglowego
Etap wypracowywania rozwiązań miał formułę Ideathonu, czyli dwudniowych zdalnych warsztatów projektowych. Ich celem było wypracowanie propozycji rozwiązań pomagających mieszkańcom i mieszkankom Gdyni redukować ślad węglowy.

Rekomendacje Gdyńskiego Dialogu o Klimacie zostaną przyjęte przez Kolegium Prezydenta do połowy lipca.

ZAŁĄCZNIKI:
1. Raport z konsultacji
2. Załączniki do raportu

MATERIAŁY INFORMACYJNE:
1. Zarządzanie Prezydenta Miasta Gdyni nr 2817/20/VIII/R z dnia 13.10.2020r.
2. Materiał informacyjny dotyczący całego procesu
3. Przewodnik po naradzie społecznej dla jej uczestników
4. Formularz konsultacyjny
5. Regulamin Ideathonu
 
WYRACOWANE MATERIAŁY Z POSZCZEGÓLNYCH ETAPÓW
1. Zebrane pomysły i rekomendacje wypracowane na etapie narady społecznej
2. Opracowanie odpowiedzi zebranych w ankiecie konsultacyjnej dla mieszkańców
3. Szczegółowe opracowania koncepcji powstałych w ramach Ideathonu

  • ikonaOpublikowano: 27.05.2021 15:05
  • ikona

    Autor: Ksenia Pisera (k.pisera@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.07.2021 09:26
  • ikonaZmodyfikował: Ksenia Pisera
ikona