
Grafika z prezentująca datęę naboru do narady społecznej w ramach procesu konsultacyjnego "Gdyński Dialog o Klimacie", 7-20 grudnia 2020 // materiały Laboratorium Innowacji Społecznych
18.12.2020 r.
Narada społeczna to cykl spotkań online, które odbędą się 21 stycznia, 6 lutego i 18 lutego 2021 r. Do udziału zaproszeni są przedstawiciele organizacji pozarządowych, rad dzielnic, uczelni, przedsiębiorców, spółdzielni mieszkaniowych oraz innych podmiotów reprezentujących grupy mieszkańców – także nieformalnych. Udział weźmie około 30 osób, a ich pracę wspierać będą moderatorzy oraz eksperci ze środowiska naukowego i Urzędu Miasta.
Praca warsztatowa będzie przebiegać na forum oraz w trzech grupach. Każdy zespół będzie skupiony wokół jednego z tematów: gospodarowania wodą, zieleni w mieście oraz obniżania emisji CO2 i pyłów. Uczestnicy będą szukać rozwiązań dla dostrzeganych w tych obszarach problemów, a także sposobów na włączanie społeczności w działania proklimatyczne. Podczas narad sformułowane zostaną także propozycje tematu lub tematów wymagających pogłębienia w kolejnym etapie konsultacji.
Zgłoszenia do udziału w naradzie są przyjmowane za pomocą formularza dostępnego za pośrednictwem strony internetowej badanialis.pl/narada; telefonicznie pod numerem 58 727 39 08 oraz mailowo pod adresem konsultacje@lis.gdynia.pl. Każda chętna osoba będzie pracowała w jednym obszarze tematycznym spośród maksymalnie dwóch wskazanych w zgłoszeniu. Nabór do 20 grudnia włącznie.
Część większego procesu
Narada społeczna to drugi etap panelu konsultacyjnego Gdyński Dialog o Klimacie. W pierwszej fazie zostało zrealizowane badanie postaw mieszkańców i mieszkanek Gdyni do środowiska oraz adaptacji do zmian klimatu. Prowadził je UrbanLab Gdynia, a raport ma być dostępny w na początku 2021 roku.Mieszkańcy mogli także, za pośrednictwem formularza online, zadawać ekspertom własne pytania dotyczące adaptacji miasta do zmiany klimatu.
– Pytania, które otrzymaliśmy od mieszkańców, są bardzo różnorodne. Niektóre dotyczą konkretów, pytano m.in. o to, jak zrobić kompostownik, ile drzew sadzi się rocznie w Gdyni i ile wycina oraz czy wody Bałtyku są skażone. W kolejnych dominowały wątki globalne, w tym m.in. skąd się bierze ocieplenie i czy można je powstrzymać. Po wstępnej analizie pytania skierujemy do ekspertów, których zdaniem będzie rozwianie wątpliwości mieszkańców i mieszkanek – mówi Marta Wieczorek z Działu Diagnoz i Partycypacji Laboratorium Innowacji Społecznych, jednostki współkoordynującej proces Gdyńskiego Dialogu o Klimacie z Wydziałem Środowiska UM.Wyniki obu badań będą materiałem pomocniczym w pracy w ramach kolejnych etapach Dialogu, w tym naradzie społecznej.
Celem procesu jest poszukiwanie lokalnych rozwiązań, które będą przyczyniać się do adaptacji lub łagodzenia zmian klimatu, pomogą się do nich lepiej przygotować.
Opublikowano: 18.12.2020 11:22
Autor: Ksenia Pisera
Zaktualizowano: 18.12.2020 11:31
Zmodyfkował: Ksenia Pisera