Aktualności

Modernizm okiem mewy – kamienica Hunsdorffów

Kamienica Hundsdorffów przy ul. Starowiejskiej 7. Fot. Michał Sałata

Kamienica Hundsdorffów przy ul. Starowiejskiej 7. Fot. Michał Sałata

Kolejną bohaterką cyklu „Modernizm okiem mewy” jest opływowa, zaokrąglona, ekspresyjna kamienica Hundsdorffów zbudowana w latach 1932-1935. Jej bryła nawiązuje do nurtu streamline moderne. Na elewacji luksusowo błyszczy w słońcu mika. Zobaczmy, jak budynek prezentuje się z lotu ptaka.


Przenosimy się mechaniczną mewą nad najstarszą ulicę GdyniStarowiejską, by w kolejnym odcinku cyklu „Modernizm okiem mewy” spojrzeć z góry na kamienicę Hundsdorffów, która prezentuje się na przebudowanej i zrewitalizowanej w ub. r. w sposób nawiązujący do historycznego charakteru tego miejsca ulicy bardzo autentycznie. Wznoszący się nad zachowanym brukiem z początków miasta i połyskujący w słońcu miką ekspresyjny budynek wygląda niemal jak przed 90 laty. Całości dopełnia retro zakład fotograficzny Foto Elite w zaokrągleniu parteru, kontynuujący tradycję przedwojennego zakładu o tej samej nazwie i lokalizacji.



Streamline moderne


Kamienicę Hundsdorffów przy ul. Starowiejskiej 7 zaprojektował architekt miejski Marian Maśliński w stylu chyba najbardziej kojarzonym z modernizmem nadmorskiego miasta – streamline moderne, czyli funkcjonalizmu opływowego. Rozwój tego ekspresyjnego nurtu w Gdyni to pierwsza połowa lat 30. Architekci śmielej kreślą wtedy opływowe formy nadające bryłom dynamiki, a w mieście wyrastają budynki określane w prasie „okrętami na gdyńskich ulicach”.

Przedwojenna czarnobiała fotografia kamienicy w Gdyni.
Foto Elite Kodak w latach 30. XX wieku. Źródło: Muzeum Miasta Gdyni


Najwcześniej zaokrąglone formy wprowadził do Gdyni Tadeusz Jędrzejewski, projektując kamienicę Pręczkowskich przy skwerze Kościuszki, którą przedstawiliśmy w jednym z odcinków cyklu.

Wczesną stylistykę streamline kontynuuje właśnie Maśliński w zbudowanej w latach 1932-35 kamienicy Juliana i Heleny Hundsdorff.

- Ekspresyjnie zaokrąglony narożnik, który okalają długie i również obłe balkony, imituje sylwetkę statku pasażerskiego. Niedawno odnowiona jasna elewacja kamienicy oraz szyby okien widowiskowo odbijają padające na nie światło – czytamy na stronie modernizmgdyni.pl


Przedwojenna czarnobiała fotografia kamienicy w Gdyni.
Szeroki, zaokrąglony front kamienicy stanowi bardzo charakterystyczny akcent najstarszej ulicy miasta. Zdjęcie archiwalne, źródło: www.modernizmgdyni.pl


Od 1987 roku budynek widnieje w rejestrze zabytków.

  • ikonaOpublikowano: 15.03.2024 12:06
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 15.03.2024 18:33
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także