Nauka

30 lat IX Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni

30 lat temu powstało IX Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Piłsudskiego w Gdyni // fot. Sławomir Okoń

30 lat temu powstało IX Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Piłsudskiego w Gdyni // fot. Sławomir Okoń

22.06.2022 r.

30 lat temu powstało IX Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Piłsudskiego w Gdyni. Przez ten czas uczniowie odnieśli sporo sukcesów, budując wraz ze społecznością szkolną markę „gdyńskich Piłsudczyków”. 

W tym roku świętujemy wraz z wieloma gdyńskimi szkołami. II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza obchodziło 90. urodziny, VI LO im. Wacława Sierpińskiego 50-lecie, a IX Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, jako ostatnie dołącza do szanownego grona jubilatów z rocznicą 30-lecia powstania szkoły.
 
- W tym wyjątkowym dniu na ręce pani dyrektor, chcemy złożyć najszczersze podziękowania dla całego grona pedagogicznego i społeczności szkolnej, za wychowanie i nauczanie kolejnych pokoleń młodych ludzi, ale też tworzenie wyjątkowej atmosfery środowiska edukacyjnego Gdyni – pełnego otwartości, kreatywności i szacunku – nie tylko dla siebie nawzajem ale i szacunku dla trudnej historii naszego kraju. Życzymy dalszych sukcesów, kolejnych lat satysfakcji i wybitnych absolwentów, którzy zapiszą się na kartach historii, nie tylko naszego miasta - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

W IX LO wydarzenia jubileuszowe zorganizowano tak, aby mogła w nich uczestniczyć przede wszystkim młodzież. Pod koniec maja odbył się „Jubileuszowy bieg sztafetowy” w Parku Kolibki. W czerwcu młodzi mięli lekcje związane z patronem szkoły Marszałkiem Józefem Piłsudskim (14-15 czerwca), które poprowadzili historycy z "dziewiątki" Arkadiusz Ordyniec oraz Paweł Walaszek. 20 czerwca odbył się rajd pieszy po Orłowie, a dzień później - piknik sportowy oraz gry planszowe.

Oficjalne uroczystości odbyły się w środę, 22 czerwca w sali sportowej IX LO przy ul. Orłowskiej 57. W trakcie oficjalnych uroczystości zaproszeni goście oraz absolwenci IX LO poznali naukowe, artystyczne i sportowe osiągnięcia uczniów szkoły. A o godz. 18.30 w kościele Matki Boskiej Bolesnej w Orłowie odbędzie się msza św. w intencji dyrekcji, pracowników i uczniów IX LO.

Podczas dzisiejszych uroczystości tradycyjne życzenia, kwiaty i prezenty przyjmowała dyrektor Wiesława Krysztofowicz. W sali gimnastycznej szkoły zjawiło się sporo znamienitych gości, przedstawicieli urzędu miasta, instytucji i organizacji współpracujących ze szkołą, oczywiście uczniów i absolwentów, emerytowanych pracowników.
 
IX Liceum Ogólnokształcące jest jedną z tych szkół, które powstały już po przemianach 1989 roku. Zostało utworzone 1 września 1991 decyzją Kuratora Oświaty i Wychowania w Gdańsku. W budynku przy ul. Żeromskiego 31, naukę rozpoczęła młodzież w trzech pierwszych klasach. Szkołę z centrum miasta przeniesiono w 2016 roku na Orłowo – od tamtego czasu ma siedzibę przy ul. Orłowskiej 57.
 
Pierwszym dyrektorem została Alina Mroczkowska, kierująca także Zespołem Szkół Medycznych, który mieścił się ówcześnie w tym samym budynku przy ul. Żeromskiego. Funkcję tę sprawowała przez 23 lata, a od roku szkolnego 2014/2015 na stanowisku zastąpiła ją Wiesława Krysztofowicz.
 
Imię Marszałka Józefa Piłsudskiego wybrali w szkolnym referendum sami uczniowie, po nawiązaniu kontaktu z Towarzystwem Pamięci Józefa Piłsudskiego Oddział w Gdyni. Uroczystość nadania imienia szkole odbyła się w 1995 roku. Swoją obecnością uświetniła ją wnuczka twórcy polskiej niepodległości Joanna Onyszkiewicz, która dokonała odsłonięcia popiersia Komendanta - daru od Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego w Gdyni.
 
Szkoła znana jest ze swoich związków z filmem i teatrem. Działa w niej Dyskusyjny Klub Filmowy, grupa teatralna „Scena Dziewiątka”. Realizowane jest tu nauczanie w klasach teatralno-filmowych czy prawno-dziennikarskich. Uczy w języku angielskim, niemieckim i hiszpańskim. W 30 lat działalności szkoła osiągnęła wiele sukcesów. W gronie jej absolwentów również nie brakuje znanych osobowości ze świata nie tylko filmu i teatru.
 • Na zdjęciu publiczność wydarzenia oraz dyrekcja liceum
 • Stojąca publiczność wydarzenia // fot. Sławomir Okoń
 • Poczet sztandarowy, w tle stojąca publiczność uroczystości
 • Przemawia dyrektor szkoły Wiesława Krysztofowicz
 • Publiczność wydarzenia
 • Publiczność wydarzenia
 • Publiczność wydarzenia
 • Publiczność wydarzenia
 • Publiczność wydarzenia
 • Sala, publiczność siedzi tyłem, z przodu ściana udekorowana udrapowanym granatowym materiałem, gosło Polski pośrodku, poniżej okolicznościowy napis
 • Publiczność wydarzenia
 • Przemawia Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia
 • Publiczność wydarzenia
 • Publiczność wydarzenia
 • Tradycyjne kwiaty i życzenia od wiceprezydenta Bartoszewicza na ręcę dyrektor szkoły. Twarz pani dyrektor zasłania bukiet
 • Publiczność wydarzenia
 • Publiczność wydarzenia
 • Przemawiająca osoba, w tle panidyrektor i stół okryty granatowym suknem
 • Szkolne kroniki i roczniki
 • Budynek szkolny, elewacja w kolorach czarno, biało, szarych