Budowa Trasy S-6: łatwiej komunikacją miejską Budowa Trasy S-6: łatwiej komunikacją miejską
Nauka

W kosmos z EXPERYMENTEM

fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe

16.07.2019 r.

Jesteś ciekaw, na czym polega praca astronauty? Chcesz poznać mało znane fakty o jedynym naturalnym satelicie Ziemi? A może zobaczyć, zaprojektowaną w Gdyni, rakietę... BIGOS-1? Jeżeli na wszystkie pytania odpowiedziałeś twierdząco, to w sobotę, 20 lipca nie może Cię zabraknąć w gdyńskim Centrum Nauki EXPERYMENT! Atrakcje związane z 50. rocznicą lądowania człowieka na Księżycu zapowiadają się nieziemsko fajnie.

20 lipca minie dokładnie 50 lat, od kiedy pierwszy człowiek stanął na Księżycu.
W historycznej, pierwszej załogowej misji na Księżyc Apollo 11 wzięło udział trzech kosmonautów: Neil Armstrong, Buzz Aldrin oraz Michael Collins. Z tej okazji Centrum Nauki EXPERYMENT zaprasza wszystkich zafascynowanych podróżami kosmicznymi na dzień pełen astronomicznych i astronautycznych ciekawostek. Wśród przygotowanych atrakcji znajdą się:
 
·         Faile w historii eksploracji kosmosu, czyli eduwarsztat Karoliny Cisło (edukatorki EXPERYMENTU), która opowie o kosmicznych awariach i jak je rozwiązano, przybliży historię wyścigów rakietowych USA vs ZSRR oraz opowie o misjach Apollo 13 i Apollo 17.
(salka na wystawie Hydroświat, o godz. 11:00, 13:00 i 15:00)
 
·         Projekcja filmu o Księżycu z komentarzem Bogumiła Radajewskiego z Astronarium, Popularyzatora Nauki 2017. Astronarium to seria popularnonaukowych programów telewizyjnych o astronomii i kosmosie. Każdy z odcinków ma prawie milionową publiczność. W EXPERYMENCIE goście będą mieli okazję porozmawiać z gospodarzem programu i wysłuchać ciekawostek na temat naturalnego satelity Ziemi.
(Komnata Ciemności - o pełnych godzinach, między 12:00 a 16:00).
 
·         Warsztaty otwarte przygotowane przez SKN "Nawigator" z Uniwersytetu Morskiego, podczas których goście przekonają się, czym są optyczne przyrządy nawigacyjne, plansze do identyfikacji ciał niebieskich czy schematy podstawowych obliczeń astronawigacyjnych. Dodatkowo do dyspozycji gości będą mapy gwiazd i globusy z gwiazdozbiorami.
(hol główny, 12:00-16:00)


·         Spotkanie z Maciejem Mikołajewskim - popularyzatorem nauki o kosmosie, redaktorem naczelnym czasopisma Urania.
(hol główny, 12:00-16:00)


·         Prezentacja rakiet BIGOS-1 oraz CANDLE-2, zaprojektowanych przez firmę SpaceForest z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego.
(hol główny, przez cały dzień).


Szczegóły: experyment.gdynia.pl