Nauka

90 lat najstarszej gdyńskiej szkoły średniej

Zdjęcie rodzinne uczniów, kadry i absolwentów II LO w Gdyni oraz gości uroczystości. Fot. Filip Śmigielski

Zdjęcie rodzinne uczniów, kadry i absolwentów II LO w Gdyni oraz gości uroczystości. Fot. Filip Śmigielski

08.06.2022 r.

To najstarsza w Gdyni i jedna z najstarszych w Trójmieście szkół średnich, a jednocześnie nowoczesna placówka, gdzie kształcą się mądrzy, otwarci ludzie, przed którymi świat stoi otworem. We wtorek, 7 czerwca II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza w Gdyni świętowało 90-lecie istnienia.


Oficjalne uroczystości jubileuszowe, na które zaproszono gości i absolwentów szkoły, trwały od rana – rozłożone na obchody w gmachu szkoły oraz w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. A jest co świętować – „Dwójka” to liceum, które od lat znajduje się w czołówce rankingów ogólnopolskich, szkoła nieograniczonych możliwości, której absolwenci studiują na najlepszych polskich i zagranicznych uczelniach, jedyna w regionie placówka kształcąca w języku francuskim.

- Za każdym razem, gdy przekraczam progi II LO czuję to samo uczucie i to samo drżenie serca, kiedy przed 44 laty wkraczałem, jako bardzo młody człowiek, nie tylko do nowej szkoły ale i nowego świata. Tradycja tej szkoły jest trochę zapisana genetycznie w mojej rodzinie. Zarówno cykl edukacyjny jak i sukcesy, one sprawiają, że szkoła zawsze pozostaje naszą identyfikacją, ważnym wyznacznikiem na kolejnych drogach, którymi kroczymy w życiu. I zawsze pozostaje w naszym sercu wdzięczność za ten czas dla ludzi, którzy pomogli nam kształtować nasze charaktery - podkreśla Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - Z okazji 90-lecia życzę dalszych sukcesów i spełniania marzeń kolejnych pokoleń gdynian.

- Wspaniałe dziewięćdziesięciolecie II Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - Myślę, że warto powiedzieć o tym, że przez te 90 lat szkoła wykształciła niezwykłe grono absolwentów. Są to osoby, które dzisiaj zmieniają otaczającą nas rzeczywistość, podejmują bardzo ważne decyzje, ale przede wszystkim myślę, że są szczęśliwe i to jest w tym wszystkim najważniejsze. To również bardzo dobry czas, aby złożyć życzenia. Życzenia tak efektywnej pracy jaka była dotychczas, ale również wielkiej satysfakcji z pracy dla wszystkich osób związanych z II Liceum, aby miały to przekonanie, że pełnią niezwykle ważną rolę, funkcję na rzecz naszego miasta. Tak będzie jeszcze przez wiele lat, gdyż II Liceum pełniło, pełni i z pewności pełnić będzie niezwykle ważną funkcję w naszym mieście.

Wiceprezydent Gdyni Bartosz Bartoszewicz na obchodach 90. jubileuszu II LO w Gdyni, zorganizowanych w PPNT. Fot. Magda Śliżewska
Wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia Bartosz Bartoszewicz na obchodach 90. jubileuszu II LO w Gdyni, zorganizowanych w PPNT // fot. Magda Śliżewska
W dniu 90. urodzin w progi szkoły zawitali znani absolwenci liceum. Wśród nich jest Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, z wykształcenia prawnik. II LO znane jest jako kuźnia przyszłych prawników. Jej uczniowie co roku reprezentują Polskę w prestiżowych i jedynych na świecie, odbywających się co dwa lata, międzynarodowych symulacjach rozpraw przed ICC (Międzynarodowym Trybunałem Karnym).

Inni znani absolwenci to m.in. prof. dr hab. inż. Barbara Becker, kierownik Katedry Chemii Nieorganicznej Wydziału Chemii Politechniki Gdańskiej; Kiejstut Bereźnicki - polski malarz, rysownik, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku; Ernest Bryll - poeta, prozaik, dramatopisarz, tłumacz; Romuald Cwilewicz – prof. zwyczajny dr hab. Akademii Morskiej w Gdyni, rektor Akademii Morskiej w Gdyni; Jacek Fedorowicz - polski satyryk, aktor; Wacław Andrzej Grzybkowski – prof. dr hab. inż. Politechniki Gdańskiej w dziedzinie nauk chemicznych; Wiesław Wiktor Jędrzejczak, lekarz, specjalista chorób wewnętrznych, hematolog, onkolog kliniczny, transplantolog, profesor doktor habilitowany medycyny, laureat nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w 1993; Janusz Kaczmarek – prawnik, prokurator, polityk, były Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, pełnił funkcję Prokuratora Okręgowego w Gdańsku oraz zastępcy Prokuratora Generalnego i Prokuratora Apelacyjnego w Gdańsku; Jan Kaszuba - uczestnik walk w obronie Gdyni podczas Kampanii Wrześniowej w 1939 r., działacz harcerskiego Ruchu Oporu podczas okupacji niemieckiej, dowódca plutonu „Chylonia" Batalionu Morskiego Szarych Szeregów; Alicja Konczakowska – prof. dr hab. inż., prof. nadzwyczajny Politechniki Gdańskiej, prodziekan ds. kształcenia na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki; Jerzy Kołodziejczak - polski uczony, profesor nauk fizycznych, w latach 1970–82 dyrektor Instytutu Fizyki PAN, członek korespondent PAN; Jerzy Kossela – gitarzysta, wokalista, autor tekstów i kompozytor, współzałożyciel i członek zespołów Elektron, Niebiesko-Czarni, Pięciolinie i Czerwone Gitary; Jacek Leliwa-Kopystyński – prof. dr hab., profesor zwyczajny naukowy, Instytut Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego, Centrum Badań Kosmicznych PAN; Marek Mazurkiewicz – prof. dr hab. nauk prawnych, polityk, poseł na sejm, wiceprzewodniczący Trybunału Konstytucyjnego; Stanisław Rohoziński - prof. dr hab. Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor Instytutu Fizyki Teoretycznej, profesor Zakładu Teorii Struktury Jąder Atomowych, członek Rady Naukowej; Krzysztof Sperski – profesor zwyczajny Akademii Muzycznej w Gdańsku, nauczyciel akademicki, artysta muzyk, wieloletni rektor Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Joanna Zielińska – nauczycielka matematyki, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, przewodnicząca Komisji Sportu, członek Komisji Kultury.

Dyrektorka II LO w Gdyni, Elżbieta Zaręba rozmawia z absolwentem szkoły - prezydentem Gdyni Wojciechem Szczurkiem. Fot. Magda Śliżewska
Dyrektorka II LO w Gdyni, Elżbieta Zaręba rozmawia z absolwentem szkoły - prezydentem Gdyni Wojciechem Szczurkiem // fot. Magda Śliżewska

- Dziewięćdziesięciolecie naszego liceum to możliwość powrotu do chwil z czasów młodości. Niech nasze spotkanie otwiera przed nami drzwi pamięci, niech zatrzyma koło czasu, niech pozwoli spojrzeć w stronę lat minionych – mówi Elżbieta Zaręba, dyrektorka II Liceum Ogólnokształcącego. - Nasi uczniowie kierują się wiedzą, mądrością, a przede wszystkim refleksyjnością. Drodzy Absolwenci obejrzyjmy się za siebie, by odnaleźć młodzieńcze ideały, marzenia, tęsknoty, a wreszcie, by spojrzeć w oczy dawnym przyjaciołom. Obrońmy się przed przemijaniem, wspominając, to, co było. Warto spotkać się po latach, by rozmawiać i nadawać nowy sens teraźniejszości.

Jubileusz 90-lecia II LO w Gdyni, jest okazją do przypomnienia fascynującej historii szkoły, której powstanie uwarunkowane było przemianami polityczno-społecznymi, jakie dokonały się na terenie Pomorza. Odzyskanie niepodległości w 1918 r. to moment zwrotny w historii gdyńskiego szkolnictwa. Zaś nadanie Gdyni praw miejskich w 1926 r. oraz wzrost liczby ludności spowodował unowocześnienie systemu edukacji powszechnej. Na początku lat trzydziestych pojawiły się w Gdyni pierwsze gimnazja i licea, które stanowią zalążek II Liceum Ogólnokształcącego. 9 września 1931 r. otwarto uroczyście Gimnazjum Męskie, nieco później w roku 1937/1938 otwarto dwuletnie Liceum Męskie. W tym samym roku – 1937- otwarto również Gimnazjum Żeńskie. W roku 1951 wszystkie te trzy szkoły przeniesiono na ulicę Wolności do nowo wybudowanego budynku. Następnie w roku 1955 powołano do życia Gimnazjum i II LO, a rok później – w 1956 r. – nadano szkole imię Adama Mickiewicza. Nie był to koniec zmian, w 1961 r. ulegają likwidacji gimnazja i powstają 8-letnie szkoły podstawowe oraz 4-letnie licea m.in. II LO. im. Adama Mickiewicza.

Uczniowie II LO przebrani z okazji 90-lecia szkoły. Fot. Filip Śmigielski
Uczniowie II LO przebrani z okazji 90-lecia szkoły. Fot. Filip Śmigielski

Obecna 90-latka, „Gdyńska Dwójka” jest nowoczesną szkołą mającą własny niepowtarzalny charakter, pielęgnującą wspaniałą wolnościową tradycję szkoły. Wysoko wykwalifikowana kadra nauczycielska tworzy szkołę, w której młodzi ludzie w życzliwej atmosferze nabywają wiedzę, umiejętności i kompetencje. Realizują własne projekty, samodzielnie rozwiązują problemy, pomagają innym, rozumieją procesy zachodzące w kraju, Europie i na świecie. Bogata paleta działań nauczycieli i uczniów zbudowała wysoką pozycję szkoły na rynku lokalnym i ogólnopolskim. Sprawia to, że często to liceum wybierają uczniowie pochodzący z różnych zakątków świata, co skutkuje różnorodnością światopoglądową. Fakt ten powoduje, że dla całej społeczności szkolnej bardzo ważne jest przestrzeganie uniwersalnego systemu wartości. Dobro i prawda nie są pustymi słowami, tylko drogowskazem na przyszłość dla każdego ucznia.

- To również moja szkoła, moje wspomnienia, moje ważne, dobre emocje – wspomina Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni. - II Liceum to szkoła wyjątkowa, nie tylko ze względu na historię, czy stare mury, które w ostatnim czasie pięknie odnowiono, ale przede wszystkim ze względu na ludzi. Szkoła średnia to taki czas w życiu młodego człowieka, kiedy nawiązuje ważne relacje, które kształtują go i często zostają z nim przez całe życie. Tak było również ze mną, jestem bardzo wdzięczna za ludzi, których miałam szczęście poznać w „Dwójce”. Bardzo ważną rolę w moim życiu odegrali nauczyciele, to oni stali się moimi mistrzami. Miałam wspaniałą nauczycielkę matematyki, dzięki niej wybrałam taki kierunek studiów. Nigdy nie zapomnę również mojej pani od historii, gdybym nie poszła na matematykę pewnie wybrałabym historię. Takich mistrzów w tej szkole było i jest bardzo wielu, to fantastyczne, że tacy ludzie kształtują całe pokolenia gdynian. Z uwagi na sprawy rodzinne, nie mogłam wziąć udziału w uroczystości, ale miałam potrzebę, by wcześniej znów znaleźć się w murach tego liceum, porozmawiać z niezrównaną panią dyrektor, choć na chwilę wrócić do czasów, z którymi wiąże mnie tyle wspomnień i emocji.

Świętowanie jubileuszu trwało w „Dwójce” przez cały dzień. Było podzielone na dwie części, pierwsza oficjalna odbyła się w Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Później rozpoczęły się uroczystości w szkole, gdzie czekała młodzież z przygotowaną kuchnią romantyczną. Nie zabrakło wspólnego zdjęcia wszystkich uczniów, nauczycieli i absolwentów oraz koncertu, który wykonała zaprzyjaźniona z II LO Szkoła Muzyczna. Wśród wykonawców byli także absolwenci „Dwójki”.

  • Grupa ludzi stoi na boisku szkolnym, smieją się.
  • Uczennica gra na scenie na gitarze.
  • Na dużej sali siedzi tłum ludzi, przed nimi śpiewa mężczyzna.
  • Tłum ludzi siedzi na sali.
  • Tłum ludzi siedzi na krzesłach w dużej sali.
  • Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek przemawia na scenie. Za nim stoi czterech mężczyzn.
  • Tłum ludzi stoi na boisku szkolnym, pośród nich dziewczyna w wianku.
  • Kobieta przemawia, stojąc za mównicą.