Nauka

Absolwent gdyńskiej „Trójki" nowym rektorem UG

Prof. Piotr Stepnowski - rektor UG // fot. Sylwester Ciszek

Prof. Piotr Stepnowski - rektor UG // fot. Sylwester Ciszek

Elektorzy Uniwersytetu Gdańskiego wybrali nowego rektora. Stanowisko obejmie prof. Piotr Stepnowski - absolwent III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.

 

Głosami: 104 za i 26 przeciw elektorzy Uniwersytetu Gdańskiego wybrali prof. Piotra Stepnowskiego na stanowisko rektora na kadencję 2020-2024. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Przed nowym rektorem trudne zadania, między innymi odbudowa wizerunku uczelni.


 
- Społeczność akademicka Uniwersytetu Gdańskiego, dokonując wyboru rektora Uniwersytetu Gdańskiego, udzieliła mi dużego kredytu zaufania. Mandat ten, uzyskany znaczącą większością głosów, pozwala mi na realizację wizji uniwersytetu będącego wspólnotą różnorodności. Chciałbym prosić Państwa o wsparcie i życzliwość - przede wszystkim dla uczelni, która przez pół wieku zasłużyła się dla historii naszego regionu, wykształciła rzesze wspaniałych absolwentów i zasługuje na to, żeby postrzegać ją jako kuźnię świetnych kadr, miejsce pracy wybitnych naukowców i nauczycieli – mówi Piotr Stepnowski, nowy rektor UG.

 

O funkcję rektora UG ubiegał się również prof. Krzysztof Bielawski - prorektor ds. rozwoju i współpracy z zagranicą.
 

Prof. dr hab. Piotr Stepnowski



Piotr Stepnowski tytuł profesora uzyskał w wieku 39 lat. Swoją karierę naukową związał z Uniwersytetem Gdańskim. Był między innymi prorektorem ds. nauki i współpracy z zagranicą oraz dziekanem Wydziału Chemii UG. Obecnie pełni funkcje dyrektora Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita oraz kierownika Katedry Analizy Środowiska na Wydziale Chemii UG.

Piotr Stepnowski jest światowym pionierem badań w zakresie wykrywania i oceny narażenia środowiskowego nietypowych zanieczyszczeń chemicznych, takich jak pozostałości leków czy tak zwanych cieczy jonowych. Współpracuje z szerokim gronem naukowców, także z ośrodków zagranicznych: z Niemiec, Francji czy Portugalii.

Jest autorem i współautorem ponad dwustu naukowych artykułów, opublikowanych w uznanych międzynarodowych czasopismach naukowych, podręczników akademickich, a także redaktorem naukowych monografii. Prace Stepnowskiego były cytowane blisko siedem tysięcy razy, a wartość tak zwanego Indeksu Hirscha, który służy ustaleniu znaczenia całego dorobku autora, wynosi 49, co stawia rektora w ścisłej czołówce polskich naukowców.

W rankingu TOP2% Uniwersytetu Stanforda, Elsevier i SciTech Strategies prof. Piotr Stepnowski znalazł się w gronie 2% najbardziej wpływowych naukowców na świecie pod względem cytowalności publikacji przez innych autorów z ich dyscyplin i subdyscyplin.

Był opiekunem ponad pięćdziesięciu prac magisterskich oraz promotorem 14 doktoratów. Pełnił i pełni wiele ważnych funkcji w organizacjach społecznych i samorządowych, związanych z ochroną środowiska.



Źródło: ug.edu.pl

  • ikonaOpublikowano: 25.11.2020 09:54
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 25.11.2020 10:31
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona