Uwaga! Rząd przedłużył obowiązywanie restrykcji związanych z pandemią koronawirusa do 25 kwietnia Uwaga! Rząd przedłużył obowiązywanie restrykcji związanych z pandemią koronawirusa do 25 kwietnia
Nauka

Chwarzno-Wiczlino zyska większe szkoły i basen

SP nr 48 przy ul. Jowisza, koncepcje i wizualizacje: Area Projekt

SP nr 48 przy ul. Jowisza, koncepcje i wizualizacje: Area Projekt

06.04.2021 r.

Dobra wiadomość dla mieszkańców Chwarzna-Wiczlina. Szkoła Podstawowa nr 48 i Szkoła Podstawowa nr 37 już niedługo przejdą rozbudowę. W ramach inwestycji za około 34 mln zł w budynkach powstaną nowe skrzydła, w których znajdą się m.in. dodatkowe sale lekcyjne, szatnie i pokoje nauczycielskie. Z kolei szkoła na Wiczlinie zyska nowoczesny basen. Inwestycje te są szczególnie ważne w rozwijającej się dzielnicy, ale najważniejsze jest zapewnienie uczniom jak najlepszych warunków kształcenia.  


– Edukacja zawsze była i będzie najważniejszą gdyńską inwestycją. Ponadprzeciętne wyniki uczniów są efektem niezwykłej determinacji całej kadry szkolnej, jak i rodziców. Cieszę się, że możemy zapewnić dzieciom i młodzieży świetne warunki do nauki – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
 
Inwestycje stworzą nowe możliwości zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli.
 
– Od ponad roku mówimy o ważnych zmianach w gdyńskiej oświacie. Jedną z nich jest potrzeba zapewnienia zmianowości na właściwym poziomie i zrównoważonego rozwoju tak, by uczniowie we wszystkich dzielnicach naszego miasta mieli możliwie jak najlepsze i porównywalne warunki do nauki. Gdynia od lat kojarzona jest z edukacją na najwyższym poziomie, czego potwierdzeniem jest również decyzja o rozbudowie szkół na Chwarznie i Wiczlinie. Dziś mogę zapowiedzieć, że to nie koniec decyzji na mapie dalszych zmian w gdyńskiej edukacji – podkreśla Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.  
 

SP nr 48

Wizualizacja SP nr 48 przy ul. Jowisza, koncepcje i wizualizacje: Area Projekt
Koncepcje i wizualizacje: Area Projekt

Skrzydło w Szkole Podstawowej nr 48 zostanie dobudowane w miejscu jednego z kortów tenisowych, a drugi – ważny dla uczniów i mieszkańców dzielnicy – nadal będzie do ich dyspozycji.

Dzięki rozbudowie szkoła zyska: 13 dodatkowych sal lekcyjnych, 2 sale do pracy indywidualnej oraz salę do nauki z opcją gotowania, nowe szatnie, pokój nauczycielski i windę. To również doskonała okazja do poprawy infrastruktury sanitarnej. Powstanie też nowa kotłownia.  
 

SP nr 37

Wizualizacja SP nr 37: basen i nowe skrzydło. Koncepcje i wizualizacje: Area Projekt, fot. Tomasz Kamiński
Koncepcje i wizualizacje: Area Projekt

O nowe skrzydło i basen powiększy się również powierzchnia Szkoły Podstawowej nr 37, wchodzącej w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 na Wiczlinie. Placówka zyska co najmniej 20 nowych sal lekcyjnych, w tym: gabinet chemii, salę komputerową, 2 sale do pracy indywidualnej, a także pokój nauczycielski, nową strefę wypoczynku i pomieszczenia dla pracowników administracyjnych. W koncepcji przewidziano również dostosowanie budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Co ważne, rozbudowa szkoły o nowe skrzydło będzie realizowana równolegle z budową nowoczesnego basenu.
 
– Proponowane rozwiązania są efektem bardzo złożonej analizy potrzeb stawianych przed placówkami edukacyjnymi w najszybciej rozwijającej się dzielnicy w Gdyni, jaką jest Chwarzno-Wiczlino. Wśród elementów branych pod uwagę były nie tylko obecne realizacje mieszkaniowe, ale również plany inwestycyjne. Wiemy, że to jeden z kolejnych kroków, choć równie znaczący, jak budowa jednego z najnowocześniejszych kompleksów edukacyjnych, który służy w dzielnicy od 2019 roku – mówi Jakub Ubych, radny Miasta Gdyni i były przewodniczący Rady Dzielnicy Chwarzno-Wiczlino.
 
Rozbudowy obu szkół mają się zakończyć w roku szkolnym 2021/2022.
  • Wiczlino - SP nr 37, koncepcje i wizualizacje: Area Projekt
  • Wiczlino - SP nr 37, koncepcje i wizualizacje: Area Projekt