Nauka

Cześć lato! Letnie przesilenie w Experymencie

Na grafice widać chłopca przyglądającego się substancji fluorescencyjnej w naczyniu chemicznym.

Centrum Nauki Experyment w Gdyni zaprasza na gwiezdne obchody Nocy Świętojańskiej

04.06.2021 r.

Noc Świętojańska od setek lat fascynuje, ciekawi i zadziwia – z tą porą wiążą się liczne tradycje i rytuały. To właśnie podczas pierwszego dnia lata w Polsce świętowano Noc Kupały, a w Szwecji Midsommar. Odprawiano obrzędy, szukano kwiatu paproci i spoglądano w gwiazdy. I właśnie obserwowanie nieba będzie tematem przewodnim letniego przesilenia, na które Experyment zaprasza 19 i 20 czerwca (w sobotę aż do godziny 22:00). Cześć, lato!


Warsztaty rodzinne. Cztery pory roku

Każdy, niezależnie od wieku, umie powiedzieć, ile mamy pór roku, ale czy wiadomo, dlaczego one w ogóle istnieją? Jak to możliwe, że słońce wschodzi i zachodzi o różnych porach w ciągu roku? Czy niebo na półkuli północnej i południowej wygląda tak samo? Uczestnicy warsztatów i edukatorzy Centrum Nauki Experyment przeprowadzą szereg chemicznych eksperymentów, dzięki którym zobaczą wiosenną mgłę, letnie świetliki czy jesienne liście.

Salka Hydroświat, sobota i niedziela, godz. 12:00 i 15:00, dla dzieci powyżej 5. roku życia – wydarzenie dodatkowo płatne.



Noc czerwcowa, królowa jaśminowa

Czerwiec jest szalony. W południe przypieka słońce, które świeci najwyżej w roku, a dzień trwa najdłużej. I mimo że podczas przesilenia letniego światła jest najwięcej, noc nie jest pozbawiona uroku i magii. Ciepłe wieczory zachęcają do dłuższego niż zwykle cieszenia się młodym latem i początkiem wakacji. Złota łuna po zachodzie słońca pięknie kontrastuje z granatowym niebem, a księżyc zatopiony w zapachu kwiatów i śpiewie wieczornych ptaków dopełnia uroku. W drugiej części nocy, gdzieś wśród mgieł. pojawiają się dwa jasne i niezwykłe obiekty. Są doskonale widoczne gołym okiem, bo to największe planety – Jowisz i Saturn! Niebo ozdabia wstęga Drogi Mlecznej i zbudowany z jasnych gwiazd Trójkąt Letni, zwiastujący początek tej pory roku. Jak znaleźć wszystkie znaki na niebie? Co obserwować podczas najkrótszych nocy? Symulacja nieba na ekranie i opowieść astronoma przybliżą magię i naukę czerwcowej nocy. Wykład dla rodzin z dziećmi poprowadzi dr Jerzy Rafalski.

Duża Komnata, sobota - godz. 11:30, 14:00 i 20:00, niedziela - godz. 11:30 i 14:00.



Gwiaździsty pokaz

Pewnie zdarzyło Wam się zaobserwować spadającą gwiazdę. Słyszeliście też o zorzach polarnych. Ale jakie procesy za nie odpowiadają? Czym są te zjawiska? W czasie pokazu uczestnicy przyjrzą się zjawiskom na styku kosmosu i naszej atmosfery, a potem sami polecą w kosmos (oczywiście w przenośni) na scenie Centrum Nauki Experyment!

Scena CNE, sobota, godz. 19:00.



Godziny otwarcia centrum w dniach 19-20.06.2021:
sobota - 10:00-22:00,
niedziela - 10:00-19:00.

Bilety do kupienia na experyment.gdynia.pl.