Nauka

Dodatkowe miejsca opieki dla najmłodszych mieszkańców Gdyni

Dziecko bawiące się zabawką, odwrócone tyłem.

Nowe miejsca opieki dla najmłodszych mieszkańców Gdyni // fot. pixabay.com

08.09.2021 r.

Dobra wiadomość dla rodziców i opiekunów najmłodszych gdynian, którzy czekają na miejsce w żłobkach publicznych. Dzięki dofinansowaniu od miasta jeszcze w tym roku w placówkach niepublicznych powstaną nowe miejsca dla dzieci do 3. roku życia.

 
– Miejsce w żłobku to dla wielu młodych rodziców szansa na powrót do pracy. Dlatego konsekwentnie pracujemy nad zwiększaniem ich liczby. Rozbudowujemy sieć gminnych placówek, ale sięgamy również po nowe rozwiązania – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent ds. jakości życia. – Dodatkowa opieka to forma zwiększania liczby miejsc w gdyńskich żłobkach współfinansowanych przez samorząd, która sprawdziła się w ubiegłych latach. Jej zaletą jest przede wszystkim możliwość powiększania puli miejsc na potrzeby mieszkańców każdej z dzielnic. Teraz rozwijamy ją na większą skalę. Na ten cel przeznaczyliśmy blisko 2 miliony złotych z budżetu miasta.
 
W tej chwili w Gdyni mamy 2 żłobki samorządowe z 5 oddziałami. Są to: Niezapominajka z siedzibą przy ul. Wójta Radtkego 23 i filiami na Pogórzu i Dąbrowie oraz Koniczynka z siedzibą przy ul. Uczniowskiej 2 i filią na Cisowej. Placówki dysponują w sumie 554 miejscami, w tym 5 dla dzieci z niepełnosprawnością. Niestety rokrocznie po zakończeniu rekrutacji do tych żłobków powstaje długa lista rezerwowa dzieci oczekujących na miejsce. Teraz część z nich ma szansę dostać się do placówek niepublicznych dzięki dofinansowaniu od samorządu.
 
– Dodatkowe miejsca przewidziano dla tych dzieci, które uczestniczą w corocznej rekrutacji do żłobków gminnych i zostały wpisane na listę rezerwową obowiązującą w latach 2021–2023 – dodaje Anna Melki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia. – W wyniku konkursu w placówkach niepublicznych w 5 dzielnicach Gdyni utworzone zostaną nowe miejsca dla dzieci. W tym roku będzie ich 81, w 2022 roku – 99, a w 2023 roku – 118. Dzięki dofinansowaniu od miasta rodzice nie będą płacić za opiekę więcej niż w żłobkach samorządowych.
 
Dodatkowe miejsca dla najmłodszych gdynian powstaną w żłobkach:
  • Kids Power w Małym Kacku,
  • Tup Tup na Wiczlinie (miejsca w żłobku i w ramach opiekuna dziennego),
  • Świat Małego Odkrywcy w Chyloni,
  • Edu Kraina na Dąbrowie,
  • Edu Trefliki w Śródmieściu.
 
Na dofinansowanie nowych miejsc opieki w latach 2021–2023 Gdynia przeznaczy w sumie 1 868 875 zł. Rodzice dzieci z listy rezerwowej w najbliższym czasie zostaną poinformowani przez żłobki samorządowe o możliwości skorzystania z oferty.
 
Dodajmy, że oprócz placówek samorządowych na terenie miasta działa też 17 prywatnych oddziałów żłobkowych. Ofertę uzupełniają kluby dziecięce. Jest ich w tej chwili 6 – dla 110 dzieci. W naszym mieście można skorzystać też z usług 73 opiekunów dziennych, którzy oferują opiekę dla 361 dzieci.