Nauka

E(x)plory 2020 w internecie

E(x)plory week // mat. archiwalne

E(x)plory week // mat. archiwalne

27.07.2020 r.

Regionalne Festiwale Naukowe E(x)plory to wielkie święto nauki organizowane przez Fundację Zaawansowanych Technologii, które skupia społeczność pasjonatów nauki i specjalistów, a przede wszystkim młodych naukowców z całej Polski. W tym roku ze względów bezpieczeństwa odbędą się online.

Organizatorzy z Fundacji Zaawansowanych Technologii w trosce o bezpieczeństwo i komfort uczestników wydarzeń E(x)plory, zdecydowali się na przeniesienie wszystkich tegorocznych wydarzeń do internetu. W sieci będzie można obejrzeć regionalne etapy oraz finał Konkursu Naukowego, festiwale promujące naukę wśród młodzieży oraz kongresy kierowane do edukatorów i nauczycieli. Taka decyzja została podjęta po konsultacji ze wszystkimi partnerami programu.

- Sytuacja ostatnich miesięcy pokazała nam, że musimy myśleć o bezpieczeństwie i komforcie uczestników naszych wydarzeń. Tym bardziej, że w większości jest to młodzież i uczniowie szkół - informuje Joanna Gogolińska, dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii. - Dlatego zdecydowaliśmy, że w tym roku wszystkie wydarzenia E(x)plory będą dostępne online. Jest to nowa formuła i mamy nadzieję, że będzie cieszyła się jeszcze większym zainteresowaniem niż stacjonarne wydarzenia E(x)plory - dodaje.

Gdynia E(x)plory Week to największe w Polsce wydarzenia promujące naukę i nowoczesne technologie, które Fundacja Zaawansowanych Technologii organizuje wraz z Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym Gdynia już od 2013 roku

Festiwal inspiruje i pobudza ciekawość uczestników. To warsztaty, wykłady i pokazy naukowe, skierowane do młodzieży szkolnej. To także eksperymentowanie i dobra zabawa, bo podczas zajęć, każdy ma szansę wcielić się w rolę szalonego naukowca i przeprowadzić doświadczenia naukowe pod okiem ekspertów.

- To niezwykły konkurs, w którym biorą udział bardzo młodzi naukowcy, uczniowie, ale już z pasją do uprawiania nauki i z praktycznymi projektami. Finał konkursu w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, czyli w miejscu, które łączy naukę i przedsiębiorczość to było zawsze idealne połączenie. Niestety w tym roku z powodu pandemii i ze względów bezpieczeństwa wszystkie wydarzenia będą się odbywały w sieci - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Wszystkie festiwalowe edycje będą transmitowane na wirtualnej platformie, na kanale YouTube i w mediach społecznościowych.

Tak było - Gdynia E(x)plory Week 2019, fot. Kamil Złoch
Tak było - Gdynia E(x)plory Week 2019, fot. Kamil Złoch


Harmonogram wydarzeń E(x)plory:

  • X Kongres E(x)plory „Edukacja dla innowacji. Innowacje w edukacji": 24-25.09.2020
  • Regionalne Festiwale Naukowe E(x)plory:
Podzamcze - 29.09.2020
Łódź - 9.10.2020
Wrocław - 16.10.2020
Bydgoszcz - 23.10.2020
Olsztyn - 30.10.2020

  • Gdynia E(x)plory Week - 25-27.11.2020

O zapisach na wydarzenia i szczegółach organizatorzy będą informować na swojej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych.