Nauka

Energetyczne „Oskary” rozdane

Uczestnicy konkursu z wiceprezydentem

Nagrodzeni Strażnicy Energii // fot. Magdalena Śliżewska

30.05.2022 r.

Strażnicy Energii z pięciu gdyńskich szkół, których filmy nagrodzono w konkursie firmy Dalkia Polska i Miasta Gdynia odebrali nagrody z rąk Marka Łucyka, wiceprezydenta Gdyni ds. rozwoju. Młodych obrońców środowiska nagrodzono uroczyście w Sali Obrad Rady Miasta Gdyni. Ich działalność ma bowiem niebagatelne znaczenie dla naszego klimatu.„W obiektywie Strażników Energii” to konkurs filmowy, który rozpoczął się w marcu. Udział w nim brali uczniowie gdyńskich szkół. To element projektu „Strażnicy Energii”, realizowanego w partnerstwie z firmą Dalkia Polska, dzięki któremu młodzi gdynianie kształtują pozytywne eko-nawyki.

- Edukacja klimatyczna może być ciekawa i kreatywna, a przede wszystkim angażująca. Udowadniają to gdyńscy strażnicy energii, uczniowie, którzy promując pozytywne eko-nawyki realnie ograniczają zużycie energii. Cieszę się, że dzisiaj możemy nagrodzić filmy, które nadesłali na konkurs "W obiektywie Strażników Energii”. Prace, które przygotowali pokazują, że do kwestii klimatycznych podchodzą bardzo świadomie, zachowując przy tym swój punkt widzenia - mówi Jacek Chodkowski, dyrektor generalny Grupy Dalkia Polska.
W tym roku nagrody powędrowały do uczniów następujących szkół:

1 miejsce – zespół Ewa, Marta, Maja i Max, Pierwsza Społeczna Szkoła Podstawowa,
2 miejsce - zespół Daryna, Valeria i Khrystyna, Szkoła Podstawowa nr 26,
3 miejsce – zespól Blanka i Nikodem, Szkoła Podstawowa nr 20

Wyróżnienie otrzymali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 18, a specjalnym wyróżnieniem za talent wokalny uhonorowano ucznia Szkoły Podstawowej nr 29.

- Cieszę się, że tak dużo osób bierze udział w naszym konkursie „W obiektywie strażników Energii” – podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. - To są niesamowite filmy, które przygotowała gdyńska młodzież. Pokazują różne rzeczy, o które trzeba dbać na co dzień. Dla przykładu nie wszyscy o tym wiedzą, ale pozostawienie ładowarki do telefonu w gniazdku, powoduje, że ta energia cały czas się wytwarza. Otwieranie częste lodówki – to wszystko pokazuje, że ci młodzi ludzie uczą nas jak dbać o klimat, który jest bardzo ważny dla naszego miasta.

Przypomnijmy, że uczestnicy konkursu tworzyli autorskie, maksymalnie trzyminutowe filmy, w których pokazywali jakie proekologiczne działania podejmują na co dzień w trosce o środowisko.
Podczas uroczyści przedstawiciele jury nie ukrywali, że cieszy ich tak duże zainteresowaniem konkursem. W tym roku zgłoszono więcej filmów niż w poprzednich edycjach i wybór zwycięzców wcale nie był prosty. Obecna na gali przedstawicielka partnera konkursu firmy Dalkia Polska Sp. z o. o. Ewa Gałecka - kierownik ds. komunikacji i PR wręczyła ufundowane przez firmę nagrody, takie jak aparaty fotograficzne, smart watche i słuchawki bezprzewodowe.

- Ocenialiśmy innowacyjność, kreatywność, pomysłowość, ale też zwartość merytoryczną danego filmu oraz jego wykonanie. Dla nas takim filmem wzorcowym był film, który zdobył pierwsze miejsce – przyznaje Ewa Gałecka, przedstawicielka Grupy Dalkia Polska.
Młodzi gdynianie chętnie biorą udział w konkursach, szczególnie tych związanych z ekologią, gdyż mogą liczyć na wsparcie swoich nauczycieli. Część gdyńskich szkół prowadzi innowacyjne programy poświęcone ochronie środowiska.

- Młodzi gdynianie dbają o środowisko, te filmy pokazały, jak bardzo takie działania są dla nich ważne - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - Gratuluję zwycięzcom, ale także ich nauczycielom i wszystkim przedstawicielom środowiska edukacyjnego w Gdyni, którzy przybliżają młodzieży problematykę ekologiczną.

Nagrodzone filmy oraz szczegółowe informacje o wynikach obejrzeć można tutaj
  • Młodzież na sali obrad Rady Miasta Gdyni
  • Wiceprezydent Gdyni Marek Łucyk wręcza nagrody Strażnikom Energii
  • Młodzież na sali obrad Rady Miasta Gdyni
  • Wiceprezydent Gdyni Marek Łucyk wręcza nagrody Strażnikom Energii
  • Nagrodzona młodzież na sali obrad Rady Miasta Gdyni
  • Wiceprezydent Marek Łucyk i Ewa Gałecka z Dalkia Polska pozują do zdjęcia z nagrodzonym uczniem