Nauka

Gdynia edukuje muzycznie od 90 lat

Koncert jubileuszowy z okazji 90-lecia Szkolnictwa Muzycznego w Gdyni // fot. Michał Puszczewicz

Koncert jubileuszowy z okazji 90-lecia Szkolnictwa Muzycznego w Gdyni // fot. Michał Puszczewicz

Na przestrzeni lat w Gdyni działało kilka szkół muzycznych. Pierwsza powstała w 1929 roku. Właśnie mija 90 lat tradycji szkolnictwa muzycznego w naszym mieście. Z tej okazji odbywa się szereg koncertów, podczas których swój kunszt i umiejętności prezentują absolwenci i uczniowie działającej obecnie w mieście Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Zygmunta Noskowskiego. Galę jubileuszową zorganizowano w poniedziałek, 21 października w Teatrze Muzycznym. Królowała podczas niej muzyka poważna. Na tym jednak nie koniec. We wtorek i środę, 22 i 23 października zaplanowano kolejne koncerty.
 
Kiedy rozwijała się Gdynia, to niemal równolegle z nią rozwijała się też gdyńska szkoła muzyczna, która kształciła najmłodszych mieszkańców. Ukończyła ją rzesza absolwentów różnych roczników, którzy rozwijali swoje talenty i zdobywali nie tylko region, Polskę, ale i cały świat, a także byli wybitnymi ekspertami muzycznymi. Jednak szkoła muzyczna to nie tylko ci niezwykle profesjonalni absolwenci. To również opcja rozwijania pasji u każdego młodego gdynianina. Dzisiaj szkoła muzyczna cieszy się bardzo dużą popularnością. To jedna z najlepszych szkół w Polsce. Dlatego jej jubileusz to doskonała okazja do tego, żeby podziękować dyrekcji, pedagogom, osobom związanym ze szkołą za te niezwykłe 90 lat i wykształcenie wielu gdynian oraz za dzielenie się pasją. Życzę też poczucia spełnienia i wielkiej satysfakcji z tego, co udało się dotychczas osiągnąć oraz kolejnych tak cudownych co najmniej 90 lat – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
 
Tradycje edukacji muzycznej w Gdyni sięgają 1929 roku. Wtedy powstała pierwsza szkoła muzyczna. Stworzyli ją ludzie zaangażowani w życie artystyczne Pomorza. W tym względzie szczególnie zasłużył się Jan Niwiński, który został pierwszym dyrektorem szkoły muzycznej. Była to placówka prywatna i istniała do 1934 roku. Do wybuchu II wojny światowej w mieście działały jeszcze dwie inne prywatne szkoły. Szkolnictwo muzyczne reaktywowano w 1945 roku. Powstała wtedy szkoła muzyczna, która działa w Gdyni do dziś i kształci znaczne grono muzyków i artystów. W 1962 roku nadano jej imię Zygmunta Noskowskiego.
 
Jest to niezwykły jubileusz, także przyglądając się historii innych szkół muzycznych w Polsce. 90 lat to wielki dorobek. Pierwsza Szkoła Muzyczna w Gdyni powstała w 1929 roku. Była to placówka prywatna, podobnie jak dwie kolejne, które przetrwały do czasu II wojny światowej. Co ciekawe te szkoły kształciły uczniów w bardzo wielu specjalnościach i zatrudniały świetnych pedagogów. Byli to np. nauczyciele z konserwatorium warszawskiego i gdańskiego. Po wojnie w 1945 roku powstała pierwsza szkoła miejska, która później była przekształcona w szkołę państwową, jak większość instytucji kultury. Natomiast od 1996 roku znowu jesteśmy placówką prowadzoną przez Gdynię. Szkoła ma mnóstwo sukcesów. Tylko w ubiegłym roku nasi uczniowie otrzymali 120 nagród i wyróżnień w różnego rodzaju konkursach. W tym np. Franciszek Lewandowski w Nowym Jorku. Kształcimy na dwóch poziomach, bo to szkoła I i II stopnia. Potem są już tylko wyższe szkoły i akademie muzyczne – mówi Joanna Rutkowska, dyrektor Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni.


 
Z okazji jubileuszu 90-lecia szkolnictwa muzycznego w Gdyni uczniowie i absolwenci gdyńskiej placówki przygotowali szereg koncertów. Jubileuszowa gala odbyła się 21 października w Teatrze Muzycznym. Uczestniczyli w niej m.in. przedstawiciele władz miasta, dyrekcja, nauczyciele, uczniowie i absolwenci szkoły, a także mieszkańcy. Wieczorną uroczystość rozpoczął występ Orkiestry Symfonicznej Szkoły Muzycznej II stopnia pod dyrekcją Leszka Gołąba, która zagrała mazura z opery Stanisława Moniuszki „Halka”. Uczniowie chcieli w ten sposób uczcić słynnego polskiego kompozytora i trwający nadal rok moniuszkowski. Później zgromadzona publiczność usłyszała jeszcze m.in. kilka utworów fortepianowych – przede wszystkim autorstwa Fryderyka Chopina. Druga część była nieco lżejsza i zakończyła się występem Studium Wokalno-Aktorskiego, ponieważ tam również uczy się spora liczba absolwentów gdyńskiej szkoły muzycznej. Młodzi artyści wykonali wspólnie utwór „Happy Day”.
 
Podczas koncertu zaprezentowali się: Orkiestra Symfoniczna Szkoły Muzycznej II stopnia pod dyrekcją Leszka Gołąba, Orkiestra Szkoły Muzycznej I stopnia, Chór Dziecięcy Szkoły Muzycznej I stopnia, Chór Mieszany Szkoły Muzycznej II stopnia oraz zaproszeni goście.
 
Niespodzianką dla gości był pokaz filmu „Wzruszenia” w reżyserii Andrzeja Mańkowskiego. Opowiada on o historii gdyńskiej szkoły muzycznej. Swoje wspomnienia z nią związane opowiedzieli jej dawni i obecni nauczyciele, absolwenci i uczniowie, a wśród nich m.in. aktor Kacper Kuszewski, pianista Mischa Kozłowski czy wieloletni sekretarz Gdyni – Jerzy Zając.
 
Podczas uroczystości przyznano także odznaki „Zasłużony dla kultury polskiej”. W imieniu ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego wręczyła je Beata Drewniacka – naczelnik wydziału w Departamencie Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej. Odznaki przyznano nauczycielom Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gdyni. Otrzymały je: Jadwiga Moskal, Katarzyna Doliwa-Dobrowolska oraz Jolanta Kowalczyk.

Koncerty w ramach 90-lecia szkolnictwa muzycznego

Na miłośników klasycznego grania, którzy nie mogli wziąć udziału w jubileuszowym koncercie, czekają jeszcze muzyczne uczty. Już dzisiaj w sali koncertowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Noskowskiego o godz. 16.00, 17.00 i 18.00 odbędzie się „Gdyński Maraton Muzyczny”. Natomiast w środę, 23 października, w tym samym miejscu zaplanowano dwa koncerty. O godz. 16.00 – „Wielcy Romantycy XIX i XX wieku”. Wystapią: Ewa Marciniec, Monika Kolasińska i Paweł Rydel. A o godz. 18.00 Maciej Łyszkiewicz i goście zapraszają na koncert „Gdy nią oddychasz”. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny. Wejściówki do odebrania w CultureBoksie, ul. Świętojańska 30.

Szkoła muzyczna

Obecnie w Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Z. Noskowskiego każdego roku uczy się około 430 uczniów. Kadra pedagogiczna liczy około 70 osób. W Szkole Muzycznej I stopnia młodzi muzycy uczą się w dwóch cyklach: sześcio– i czteroletnim, a uczniowie Szkoły Muzycznej II stopnia na trzech wydziałach: instrumentalnym, wokalnym i rytmiki.

Oprócz nauki gry na instrumentach: fortepianie, skrzypcach, altówce, wiolonczeli, kontrabasie, gitarze, flecie, klarnecie, oboju, fagocie, trąbce, waltorni, akordeonie i instrumentach perkusyjnych, uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia biorą udział w zajęciach chóru ogólnoszkolnego, orkiestry smyczkowej, zespołów wokalno– instrumentalnych i instrumentalnych.

Misją szkoły jest kształcenie muzyczne młodych ludzi wrażliwych na piękno i dobro, którzy świadomie i z chęcią będą rozwijać swoje talenty, a także korzystać z dóbr kultury oraz współtworzyć je w przyszłości.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona