Nauka

Migający uczniowie z Gdyni z nagrodą

Uczniowie SP 49 zostali nagrodzeni w konkursie „Projektanci edukacji” organizowanym przez wydawnictwo Nowa Era // fot. materiały wydawnictwa

Uczniowie SP 49 zostali nagrodzeni w konkursie „Projektanci edukacji” organizowanym przez wydawnictwo Nowa Era // fot. materiały wydawnictwa

„Projektanci edukacji” to konkurs, który organizuje wydawnictwo Nowa Era. Spośród ponad 400 zgłoszonych do tegorocznej edycji projektów nagrodzono 75, w tym ten przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 49.


„Segreguję odpady - migam, ale się nie migam!” to projekt uczniów czwartej klasy Szkoły Podstawowej nr 49 dla Dzieci Niedosłyszących w Gdyni, który został nagrodzony w 12. edycji ogólnopolskiego konkursu „Projektanci edukacji”, organizowanego przez wydawnictwo edukacyjne Nowa Era. Laureaci otrzymają grant finansowy, wspierający realizację zgłoszonego przez dzieci pomysłu. Cały czas walczą też o kolejną nagrodę, bowiem w drugim etapie konkursu wyłonieni zostaną kolejni zwycięzcy.
 
- Gratuluję sukcesu uczniom Szkoły Podstawowej nr 49 i cieszę się, że tak chętnie stają się motorem zmian w edukacji. Mamy nadzieję, że informacje przygotowane przez nich w ramach projektu posłużą w wielu polskich szkołach. Edukacja ekologiczna jest w Gdyni obecna na co dzień, a nasze inicjatywy w tym zakresie często przenoszone są na grunt innych miast. To kolejny przykład prostego i innowacyjnego pomysłu realizowanego przez nasze środowisko edukacyjne. To też poszerzanie horyzontów wszystkich uczestników tego konkursu, bo zgłoszone projekty to olbrzymia różnorodność działań w osiąganiu najróżniejszych celów – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
 
Celem projektu jest przygotowanie materiałów informacyjnych na temat segregacji odpadów w postaci plakatów oraz filmów instruktażowych w polskim języku migowym. Efektem działań będzie znajomość segregacji odpadów przez uczniów klasy czwartej, innych uczniów szkoły oraz rozpropagowanie stworzonych materiałów innym placówkom dla dzieci z wadą słuchu. Pracę dzieci koordynuje nauczycielka Małgorzata Onasch z SP 49.
 
- Jesteśmy tacy jak Wy, tylko nie słyszymy - mówią o sobie swoim rówieśnikom uczniowie, pomysłodawcy projektu. - Chcemy uczyć się, jak dbać o naszą planetę. Nie słyszymy Was, ale też czytanie w języku polskim nie jest dla nas łatwe. Dlaczego? Ponieważ język polski to dla nas język obcy. Na co dzień posługujemy się polskim językiem migowym. Chcemy sami się nauczyć i nauczyć inne dzieci z wadą słuchu, jak segregować odpady i dbać o naszą Ziemię. Lekcja w PJM to dla nas super lekcja! Nie migamy się od troski o przyrodę, chcemy dla niej migać! - dodają dzieci z SP 49.
 
Już w lutym uczniowie na lekcjach przyrody poznają zasady segregacji odpadów, a na zajęciach plastycznych przygotują plakaty informacyjne. Na zajęciach technicznych będą miały miejsce ekowarsztaty, na których dzieci będą dawać rzeczom drugie życie. Natomiast w marcu uczniowie wraz z nauczycielem języka polskiego przygotują scenariusze filmików oraz skonsultują z tłumaczem języka migowego planowane treści. Realizacja filmów nastąpi już w kwietniu. Więcej o projekcie można przeczytać na stronie konkursowej.
 
Pomysł uczniów z Gdyni znalazł się wśród 60 projektów nagrodzonych przez jury. W tym roku rywalizowali ze sobą uczniowie z 419 szkół. Dodatkowe 15 grantów powędruje do uczniowskich grup projektowych, które wygrały w ogólnopolskim głosowaniu internautów - oddano w nim ponad 142 tysiące głosów! Łączna pula nagród finansowych w pierwszym etapie wyniosła 75.000 zł.
 
Obecnie trwa 2. etap konkursu „Projektanci edukacji”, w którym będzie oceniany sposób realizacji zgłoszonych wcześniej pomysłów. Mogą wziąć w nim udział nie tylko uczniowskie zespoły projektowe nagrodzone grantami finansowymi w 1 etapie konkursu, ale także wszyscy pozostali uczestnicy 12. edycji konkursu. Na realizację projektów i przedstawienie wyników jury konkursowemu uczniowie i nauczyciele mają czas do 20 kwietnia. 18 maja jury ogłosi zwycięzców 2. etapu konkursu i przyzna im 5 Złotych Grantów po 2.000 zł każdy, ufundowanych przez organizatora konkursu - wydawnictwo Nowa Era.
 
Dodatkowo miesięcznik „Focus” i serwis Focus.pl wybiorą jeden najlepszy według nich projekt. Redakcja przeprowadzi wywiad z członkami zwycięskiego zespołu i zaprezentuje ich projekt w specjalnym materiale opublikowanym na łamach pisma.
 
Więcej informacji o tym konkursie oraz zgłoszonych projektach można znaleźć na stronie internetowej www.projektanciedukacji.pl

  • ikonaOpublikowano: 04.02.2022 08:07
  • ikona

    Autor: Zuzanna Kasprzyk (z.kasprzyk@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.02.2022 08:48
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona