Nauka

Gdyńskie święto muzyki. Trwa Gdynia Open

W Gdyni trwa Gdynia Open międzynarodowy festiwal piosenki // fot. Zuzanna Kasprzyk

W Gdyni trwa Gdynia Open międzynarodowy festiwal piosenki // fot. Zuzanna Kasprzyk

01.07.2022 r.

Kiedy na Babich Dołach rozbrzmiewają dźwięki muzyki Open’er Festival, w sali koncertowej gdyńskiej Szkoły Muzycznej trwają przesłuchania młodych muzyków.


 
Gdynia Open to międzynarodowy festiwal piosenki organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury w Gdyni we współpracy z Laboratorium Inicjatyw Społecznych. Impreza w przyszłym roku kończy 10 lat. W tym roku w gronie juniorów zasiadają: Jerzy Petersburski Jr., Katarzyna Cerekwicka, Łukasz Zagrobelny, Grzegorz Dobek oraz Joanna Rutkowska. Wydarzenie zakończy niedzielny koncert galowy w Muszli Koncertowej na Placu Grunwaldzkim, który rozpocznie się o godz. 18.00.
 
- Ten weekend jest szczególny dla całej Gdyni. Z jednej strony fani muzyki bawią się na Open’erze, a z drugiej obserwujemy młode talenty, którym życzymy, by - o ile będą chciały - w przyszłości wystąpiły na tym festiwalu. Wydarzenia organizowane przez Młodzieżowy Dom Kultury w Gdyni od wielu lat cieszą się olbrzymią popularnością. Za sukcesem Gdynia Open stoi cały sztab osób, które dbają o atmosferę i świetną organizację imprezy, a wysoki poziom wydarzenia gwarantują profesjonaliści z jury – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
 
Podczas konkursu młodzi artyści są oceniani według dwóch kategorii soliści i duety oraz zespoły muzyczne, każdy w określonych grupach wiekowych. Oprócz nagród za zdobycie poszczególnych miejsc na podium, jury przyznaje także nagrodę Grand Prix.
 
- Jestem pod wrażeniem talentu uczestników tych zmagań. Nie mam wątpliwości, że Festiwal Gdynia Open gromadzi wybitne osobistości sceny dziecięcej i młodzieżowej. Potwierdzają to moje rozmowy z jurorami. Widzę też jak laureaci tych zmagań z upływem lat rozwijają się i osiągają sukcesy także jako dorośli artyści. Słowa podziwu kieruję do Pani Dyrektor Elżbiety Cupiał oraz „czerwonych koszulek” zespołu wolontariuszy i pracowników Młodzieżowego Domu Kultury, którzy przygotowali to wydarzenie – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, który otwierał wydarzenie.
 
Przesłuchania rozpoczęły się we wtorek, 28 czerwca, i trwają do godzin wieczornych w piątek. Wszystkie odbywają się w profesjonalnie przygotowanych wnętrzach Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Z. Noskowskiego w Gdyni. W sobotę na Polance Redłowskiej uczestnicy będą się integrować podczas ogniska.
 
Na początek festiwalu wystąpili najmłodsi wykonawcy z grupy wiekowej do 10 lat.
 
- Olbrzymia dawka słodyczy – mówił o maluszkach Jerzy Petersburski Jr, przewodniczący jury i podkreślał świetną opiekę nad najmłodszymi uczestnikami festiwalu i profesjonalizm przygotowania wydarzenia.
 
To pianista, kompozytor i satyryk, autor i prowadzący programy telewizyjne (m.in. „Kawa czy Herbata”), artysta współpracujący przy wydarzeniach takich jak Eurowizja czy Eurowizja Junior. Jest też jurorem wielu festiwali odbywających się na terenie Polski czy za granicą.
 
Katarzyna Cerekwicka, kolejny członek jury, to polska wokalistka, której kariera rozkwitła po udziale w programie „Szansa na sukces”. Wydała siedem płyt. Jej utwór „Na kolanach” znamy chyba wszyscy.
 
- Wśród uczestników nie brakuje dzieci i młodzieży z Gdyni, są również uczniowie Szkoły Muzycznej – podkreśla Joanna Rutkowska, dyrektor Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Z. Noskowskiego w Gdyni.
 
Pani dyrektor to absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku na kierunku gitara oraz Uniwersytetu Gdańskiego. Na co dzień rozwija talenty uczniów swojej szkoły, których sukcesy wychodzą daleko poza granice Polski.
 
Z kolei Grzegorz Dobek to redaktor naczelny portalu plejada.pl, absolwent kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Na swoim koncie ma kilkaset wywiadów z osobami z pierwszych stron gazet, współprowadzenie Wielkiej Gali Gwiazd Plejady czy relacji z czerwonego dywanu podczas Balu Dziennikarzy, Telekamer „Tele Tygodnia” oraz MTV Europe Music Awards.
 
- W tym roku mieliśmy ponad 600 zgłoszeń, a wybraliśmy blisko 400 osób na przesłuchania. Mamy uczestników z całej Polski i zza granicy – mówi Elżbieta Cupiał, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni – Są osoby, które przyjeżdżają do nas co roku, a czasem pojawiają się po latach z młodszym rodzeństwem, które kontynuuje ich zainteresowania. Wielu z nagrodzonych w naszym festiwalu młodych artystów dziś robi kariery muzyczne.
 
Ostatni członek jury, Łukasz Zagrobelny przez wiele lat związany był Teatrem Muzycznym Roma, gdzie wystąpił w musicalach „Miss Saigon”, „Grease”, „Koty”, „Taniec Wampirów”, „Akademia Pana Kleksa”, „Les Miserables”, „Deszczowa Piosenka” czy „Pięć Ostatnich Lat”, w którym zagrał główną rolę Jamiego. W Teatrze Muzycznym w Gdyni kreował rolę Clopin w słynnym „Notre Dame de Paris”. Szerszej publiczności znany jest z takich hitów jak „Nieprawda” czy „Życie na czekanie”.
 
Jury nigdy nie ma łatwego zadania, najtrudniejszy jest oczywiście wybór Grand Prix festiwalu.
 
- W każdej przerwie spotykamy się i oceniamy wokalistów z danej grupy. Pełen obraz tego, kto może zwyciężyć mamy dopiero po zakończeniu przesłuchań. Ścieramy się, dyskutujemy, bo często mamy różne zdania – wyjaśniał Jerzy Petersburski Jr, przewodniczący Jury.
 
Członkowie jury podkreślali również, że oprócz talentu niezwykle ważna jest prezencja na scenie, postawa uczestnika, cała ta otoczka sceniczna, która powoduje, że utalentowany młody człowiek może stać się gwiazdą.
 
Podczas gdy w auli koncertowej „Muzyka” trwały przesłuchania, w jednej z mniejszych sal trwały warsztaty. Z niezwykłym podejściem do młodzieży i dzieci, zaangażowaniem i profesjonalizmem prowadziła je Agnieszka Szydłowska, asystent Kierownika Teatru Muzycznego w Gdyni.
 
- Z każdą grupą ćwiczę jedną piosenkę z musicalu Grease. Nie jest ona łatwa, ale młodzi świetnie sobie z nią radzą. Oczywiście rozgrzewamy głosy, ćwiczymy technikę wokalną ale też rozmawiamy o obyciu na scenie. Naprawdę mamy do czynienia z mega zdolnymi młodymi ludźmi – mówi Agnieszka Szydłowska.
 
Efekt tych warsztatów będziemy podziwiać w niedzielny wieczór, 3 lipca w Muszli Koncertowej o godz. 18.00. Zapraszamy.
  • Dziewczyna śpiewająca na scenie, w tle fortepian, kolorowe światełka
  • Przytulająca się grupa kobiet
  • Dziewczyna z kobietą przy stoliku ubierają festiwalową opaskę na rękę
  • Dziewczyna śpiewająca na scenie, w tle fortepian, kolorowe światełka
  • Grupa osób za kulisami sceny, w tle okno
  • Dziewczyna śpiewająca na scenie, w tle fortepian, kolorowe światełka
  • Grupa osób na scenie
  • Grupa osób pod szkołą , w tle żagle z logo festiwalu i schody do szkoły, chłopak gra na gitarze