Nauka

Gdyńskie szkoły ruszają na wodę

Dzieci w kamizelkach ratunkowych przygotowują się do zejścia na wodę

Mali gdynianie i gdynianki ruszają na wodę // fot. Filip Śmigielski

Szkoły i przedszkola zachwycone nowymi możliwościami pływania po Zatoce Gdańskiej jakie oferuje Stowarzyszenie Orłowo przy plaży. Kolejne placówki przenoszą lekcje w-f na wodę, są także plany tworzenia nowych klas sportowych. Tylko w tym sezonie podstawowe szkolenie pływania na desce w Orłowie przeszło kilkuset uczniów.Możliwość uprawiania sportów wodnych w cieniu orłowskiego klifu pojawiła się w tym roku w maju. W zakończonym niedawno roku szkolnym lekcje na wodzie w ramach w-f rozpoczęła orłowska Szkoła Podstawowa nr 8, prawie równocześnie ze znajdującym się w pobliżu IX Liceum Ogólnokształcącym. Gdyńscy nauczyciele w-fu byli bardzo zainteresowani możliwościami w zakresie sportów wodnych.

Są one bardzo popularne w Holandii, Norwegii czy Szkocji, gdzie większość mieszkańców pływa różnymi łodziami, kajakami, żegluje lub surfuje. W Gdyni, choć łatwo o wynajem jachtu lub dużej łodzi motorowej, to mniejszy sprzęt pływający, dostępny dla młodzieży, do tej pory był osiągalny w szkółkach żeglarskich lub w programie Gdynia na fali.

- W Gdyni wiemy jak bardzo ważną rolę odgrywa sport w kształceniu dzieci i młodzieży - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - Jako samorząd wspieramy sport szkolny, tworzymy klasy sportowe, prowadzimy bardzo popularną akcję „W graj się”. To bardzo dobrze, że oferta aktywności sportowych w Gdyni rozszerzyła się o sporty wodne, których nie powinno brakować w mieście z morza i marzeń. Nasi nauczyciele, którzy starają się wpleść do programu szkolnego sporty wodne, przekazać dzieciom nową pasję, po raz kolejny udowadniają, że gdyńskie środowisko oświatowe jest jedyne w swoim rodzaju.

Lekcje w-f na plaży mieli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8, od czwartych klas w górę. Na czym pływają młodzi gdynianie?

- Przede wszystkim są to SUP-y – pływanie na nich po pierwsze jest bardzo zdrowe, ponieważ podczas pływania na nich aktywizuje się mięśnie głębokie, w efekcie każdy mięsień naszego ciała jest wykorzystywany - mówi Andrzej Rybicki, prezes Stowarzyszenia Orłowo przy plaży. - Aktywność ta świetnie kształtuje sylwetkę i prawidłową postawę. Podczas jednej godziny pływania na SUP-ie spalamy aż do 700 kalorii. Naszym celem jest edukacja i integracja, współpracujemy z przedszkolem i młodzieżą szkolną. Przeszkoliliśmy ponad kilkaset uczniów, Mamy kajaki, bodyboarding, pontony dla dzieci i szybką, lekką żaglówkę Tribord 5S. Ponadto wypożyczamy pianki i oczywiście kamizelki dla dorosłych i dzieci.

Zajęcia na wodzie zaczynają się od poznawaniu sprzętu na plaży i przyswojenia zasad bezpieczeństwa, ale już podczas drugiej lekcji można ruszać na wodę.

- Przedstawiciele Stowarzyszenia Orłowo przy plaży podpisali z nami list intencyjny dotyczący współpracy w celu przybliżenia naszym dzieciom idei żeglarstwa, rozbudzenia w nich pasji do sportów wodnych – mówi Agnieszka Zegarlicka, zastępca dyrektora Szkoły Podstawowej nr 8. - Od tej pory organizujemy lekcje w-f na plaży. Kolejnym etapem było zorganizowanie tzw. Super Kół czyli dodatkowych zajęć w zakresie doskonalenia umiejętności pływania. W momencie kiedy pojawiły się u nas dzieci z Ukrainy, włączyliśmy je do tych działań. Myślimy o dalszej współpracy. Chcielibyśmy, aby lekcje w-f zaowocowały rozbudzeniem ciekawości żeglarskiej, a także może w przyszłości o utworzeniu klasy sportowej, bo jesteśmy szkołą, która jest najpiękniej chyba położona w Polsce.

Lekcje na wodzie są również dużą atrakcję w IX Liceum Ogólnokształcącym. Wicedyrektor sam pływa i zachęca do pływania młodzież.

- To fantastyczny sport, który jest bardzo korzystny dla zdrowia – dodaje Marcin Góralski, zastępca dyrektora szkoły. - Na pewno będziemy w kolejnym roku szkolny kontynuować zajęcia na wodzie.

Pasjonaci ze Stowarzyszenia Orłowo przy plaży, chcą zaszczepiać pasję do pływania kolejnym gdyniankom i gdynianom, dlatego zapraszają do współpracy szkoły i przedszkola.

- Pływanie na desce SUP to atrakcyjny sposób aktywnego życia nad morzem - Sylwester Jurczyk, menedżer wypożyczalni „Orłowo przy plaży”. - Zależy nam na tym, aby gdynianie dowiedzieli się, że nasza plaża w Orłowie jest jedną z najlepszych plaż na świecie pod kątem początków pływania na desce. Osoby, które pływają nie tylko czują się lepiej, ale ich dni stają się jakościowo lepsze. Zachęcamy wszystkich gdynian i gdynianki, bez względu na wiek, aby spróbowali popływać.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 22.07.2022 08:47
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 22.07.2022 19:43
  • ikonaZmodyfikował: Aneta Marczak
ikona