Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni.  Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni. 
Nauka

Gdyńskie szkoły stawiają na ekologię

Grupa dzieci na dworze

Uczniowie ZSP nr 2 w sprzątali świat // fot. ZSP nr 2

20.09.2022 r.

Gdyńska edukacja ekologiczna jest niezwykle ważną częścią kształcenia w gdyńskich podstawówkach. W tym roku wrzesień w większości szkół i przedszkoli przebiega pod hasłem sprzątania świata – ze szczególnym uwzględnieniem najbliższej okolicy.

Wrzesień to czas międzynarodowej akcji „Sprzątanie świata”, której tegoroczne hasło .brzmi: „Wszystkie śmieci są nasze". W projekt chętnie włączają się gdyńskie placówki oświatowe, dla których edukacja w zakresie ekologii jest ważnym elementem kształcenia.

- Akcje ekologiczne w naszych szkoła i przedszkolach trwają cały rok – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - Młodzi gdynianki i gdynianie oraz ich nauczyciele wykorzystują każdą okazję, która pozwala im zmieniać swoje środowisko na lepsze. To niezwykle budujące, bowiem daje nadzieję, że gdy nasi uczniowie dorosną dbałość o środowisko będzie naturalną częścią ich życia.

W tym roku w akcji, już po raz kolejny, udział wzięli uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2.

- Wyruszyliśmy, by posprzątać naszą dzielnicę - Karwiny - mówi Karolina Pop, nauczycielka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2. - Chcemy wykrzyczeć do wszystkich mieszkańców, małych i dużych - NIE ŚMIEĆMY WIĘCEJ! Nie chodzi przecież o to, żeby takich akcji było coraz więcej. Chodzi o to, by ich liczba malała i by stawały się coraz mniej potrzebne. To zależy już tylko od nas samych.

Zespół Szkolono-Przedszkolny nr 2 słynie z dbałości o środowisko.
- Nie jest to jedyna akcja, jaką organizujemy – podkreśla Dorota Redzik, wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2.- W marcu zbieramy elektrośmieci, a w kwietniu wspólnie z Radą Rodziców i Radą Dzielnicy sprzątamy teren wokół szkoły. Uczy to odpowiedzialności za czystość otoczenia, w którym wszyscy żyjemy, pracujemy. Chcemy się tu czuć dobrze.My wierzymy, że się uda! Jest to cykliczne działanie naszej społeczności szkolnej mające na celu poprawę stanu środowiska. Przygotowania trwają już od dawna. Powstały plakaty, hasła, a nawet piosenki o sprzątaniu.

Podczas zajęć kółka ekologicznego uczennice zastanawiały się nad celem Sprzątania świata:
- Jest to dobry pomysł na ratowanie naszej planety. Dobrze, że jako szkoła przyłączamy się do akcji i pokazujemy też mieszkańcom, jak postępować – stwierdziły Maja, Marta i Martyna z klasy 5c. - Idą z nami także młodsi koledzy i koleżanki. To ważne, że uczą się, a przy okazji dobrze bawią na świeżym powietrzu.
We wrześniu świat sprzątali również uczniowie Zespołu Szkół Transportowo-Ekologicznych oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2. Każdego roku do akcji przyłączają się także mieszkańcy miasta i Rady Dzielnic.
  • Kilka ujęć z akcji sprzatanie
  • Uczniowie w trakcie działań
  • Uczniowie w trakcie działań
  • Uczniowie w trakcie działań
  • Uczniowie w trakcie działań
  • Uczniowie w trakcie działań