Nauka

Gratulacje dla gdyńskich maturzystów!

fot. Freepik

fot. Freepik

12.08.2020 r.

Matura zawsze wiąże się ze stresem, a ten rok przyniósł dodatkowe utrudnienia w postaci zamkniętych szkół i domowej nauki. Na szczęście gdyńscy maturzyści bardzo dobrze sobie poradzili!

Tegoroczna średnia punktów uzyskanych na egzaminie dojrzałości jest zbliżona do zeszłorocznej. Dokładnie taką samą średnią liczbę punków uczniowie z Gdyni uzyskali na maturze z j. angielskiego, a z języka polskiego nawet o 5 punktów wyższą. Wyniki na matematyce, choć nieco słabsze względem roku poprzedniego, dają wielki powód do dumy, bo są najlepsze w całym województwie! Jak zwykle, średnia punktów w gdyńskich szkołach znacznie przewyższała tę w Polsce.

– Gratuluję maturzystom i ogromnie cieszę się ich sukcesem. To bezsprzecznie także wielki sukces wspierających ich rodziców. Jednocześnie chciałbym gorąco podziękować nauczycielom, dyrektorom szkół, a także pracownikom administracji i obsługi. To dzięki Państwu możemy być od tylu lat dumni z gdyńskiej edukacji. – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Zdana w Gdyni matura to przepustka na najlepsze uczelnie w Polsce i na świecie, a także pierwszy krok w stronę realizacji zawodowych marzeń. Tego serdecznie życzę wszystkim gdyńskim maturzystom!

Tegoroczna średnia punktów z egzaminów maturalnych z matematyki wyniosła 59 punktów. To najlepszy wynik w województwie pomorskim! Podobny sukces gdyńscy uczniowie osiągnęli na egzaminie z j. angielskiego na poziomie rozszerzonym.

Z języka polskiego nasi uczniowie uzyskali 55 punktów (50 w 2019 roku), z j. angielskiego na pozimomie podstaowym 81 (przy również 81 w 2019 r.), z j. niemieckiego 64 (przy 75 w 2019). Średnia wyników w Gdyni była w tym roku wyższa od średniej w Polsce o ok. 3 punktów na języku polskim, blisko 7 punktów na matematyce i 10 punktów na egzaminach z j. angielskiego i niemieckiego. Podobnie, jeśli chodzi o wyniki w województwie.
j.polski matematyka j.angielski p. podst. j. angielski p. roz. j.niemiecki
Gdynia 55 59 81 65 64
Gdańsk 52 56 79 63 66
Sopot 59 55 83 64 70
woj. pomorskie 53 51 71 57 49
Polska 52 52 71 56 55


Falochron dla maturzystów


W związku z zamknięciem szkół, Gdynia przygotowała wiosną program wsparcia dla ponad 700 uczniów przystępujących do matury.

Z gdyńskiego Falochronu dla maturzystów skorzystała młodzież z 12 gdyńskich szkół: I Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego, Liceów Ogólnokształcących nr II, III, V, VI, X, XIV i XVII oraz Zespołu Szkół Administracyjno-Ekonomicznych, Zespołu Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych, Zespołu Szkół Ekologiczno-Transportowych i CKZiU nr 3.

Konsultacje maturalne pomogły co najmniej 345 uczniom przygotować się do matury z języka polskiego, 285 uczniom do egzaminu z matematyki, a 89 – z języka angielskiego.

Podobną pomoc na wnioski dyrektorów szkół organizowano również w latach ubiegłych, jednak w tym roku taka forma wsparcia była szczególnie ważna ze względu na zamknięte od marca placówki i odbyła się na nowych zasadach.