Nauka

Jak gdyńska młodzież zadba o relacje?

Grafika - na niebieskim cieniowanym tle są chmurki. Na samym dole grupa młodych ludzi, na górze tytuł akcji oraz data jej trwania. W chmurkach napisy takie jak dobre oceny, pozytywne myśli, miła wiadomość, portrety bliskie sercu.

Plakat promujący akcję, wykonany przez uczniów SP nr 40/ aut. uczniowie SP 40

Dobre oceny, miłe słowa, portrety nauczycieli, dzień niespodzianki i fotobudka przyjaźni – to niektóre z atrakcji, które przygotowano w ramach nowego projektu dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 40 w Gdyni.


„Szkoła odpowiedzialna cyfrowo” – to projekt edukacyjny prowadzony przez fundację „Dbam o Mój Z@sięg”. W jego ramach Szkoła Podstawowa nr 40 im. kpt. ż. w. Karola Olgierda Borchardta organizuje „Tydzień dbania o relacje”. Potrwa on od 25 do 29 października.
 
– Takie akcje są potrzebne z wielu powodów. Pandemia i nauka zdalna spowodowała, że młodzi ludzie zaniedbali relacje. Ich światem były telefony i gry komputerowe. Chcemy ich od tego odciągnąć. Kolejnym aspektem, który zaobserwowaliśmy, jest zaniżona samoocena. Niestety obserwujemy również dużo zachowań depresyjnych. Stąd włączyliśmy do projektu „dobre myśli”, które mają na celu podnieść uczniów na duchu – wyjaśnia Jolanta Jarzembińska, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 40.
 
Program zajęć przygotowały trzy panie z grona pedagogicznego szkoły: wicedyrektor Jolanta Jarzembińska oraz Aleksandra Motylińska – nauczycielka informatyki i Małgorzata Moczulska – psycholog szkolny. Wezmą w nich udział klasy VI-VIII. W ramach „Tygodnia dbania o relacje” każdy dzień będzie się odbywać pod innym hasłem. I tak będzie np. dzień uśmiechu, podczas którego uczniowie powinni uśmiechnąć się pierwsi do kolegi czy koleżanki, czy dzień dobrego słowa, w ramach którego młodzież powie sobie, za co się cenią. W środę młodzież będzie mogła skorzystać z fotobudki przyjaźni. Można tam zrobić sobie wspólne zdjęcie. Ciekawym pomysłem są też portrety – podczas lekcji plastyki młodzi gdynianie wykonają portrety nauczycieli i opatrzą je charakterystycznym dla nich powiedzonkiem.
 
– W akcję angażuje się cała szkoła. Nasi uczniowie bardzo fajnie zareagowali na ten projekt. Liczymy, że uda nam się chociaż troszeczkę odciągnąć młodzież od telefonów. Zdajemy sobie jednak sprawę, że świat idzie do przodu i technologia zawsze będzie obecna w życiu naszych uczniów. Grunt, aby używać jej bezpiecznie i nie zapominać o utrzymywaniu tradycyjnych relacji z innymi ludźmi – podsumowuje Jarzembińska.
 
Szczegółowe informajcje na temat wydarzenia są dostępne na stronie internetowej Szkoły Podstawowej nr 40. Informacje o projekcie sieci szkół odpowiedzialnych cyfrowo można znaleźć na stronie fundacji „Dbam o Mój Z@sięg”. Są tam również materiały do pobrania dotyczące higieny cyfrowej czy wyniki badań na temat zagadnień związanych z cyfryzacją młodego pokolenia.

  • ikonaOpublikowano: 27.10.2021 15:47
  • ikona

    Autor: Zuzanna Kasprzyk (z.kasprzyk@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.10.2021 08:42
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona