Od 15 stycznia trwa rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19. Wszystkie niezbędne informacje związane ze szczepieniami w Gdyni można znaleźć w specjalnie utworzonej zakładce #GDYNIASIĘSZCZEPI. Od 15 stycznia trwa rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19. Wszystkie niezbędne informacje związane ze szczepieniami w Gdyni można znaleźć w specjalnie utworzonej zakładce #GDYNIASIĘSZCZEPI.
Nauka

Jak rozmawiać z młodzieżą o depresji?

zdj. ilustracyjne

zdj. ilustracyjne

29.11.2019 r.

Depresja to choroba, która może dotknąć osoby w każdym wieku. Cierpi na nią prawie jedna trzecia nastolatków. Większość z nich zmaga się z problemem samotnie. Jak mówić o depresji by oswoić temat? Jak odważyć osoby w kryzysie do komunikowania potrzeby pomocy, by otworzyć je na poszukiwanie rozwiązań? Jak otoczenie może się zachować i jak otoczyć wsparciem osoby w kryzysie?

Prezydent Miasta Gdyni zaprasza serdecznie osoby pracujące z młodzieżą, psychologów i pedagogów szkolnych, nauczycieli, opiekunów grup młodzieżowych na wykład szkoleniowy "Jak rozmawiać z młodzieżą o depresji?". Prosimy o aktywny udział przedstawicieli gdyńskich szkół. Szkolenie jest bezpłatne.

Szkolenie odbędzie się 16 grudnia 2019 r. w godzinach 11:00-14:00 w Konsulacie Kultury przy ul. Jana z Kolna 25 w Gdyni. 

Zapisy na szkolenie: https://evenea.pl/event/depresja/

Wykład obejmie takie zagadnienia, jak:
  • dorastanie;
  • depresja wśród nastolatków i jej przyczyny;
  • pierwsze symptomy obniżenia nastroju, stanów depresyjnych;
  • pomysły prowadzenia zajęć z młodzieżą;
  • rola grupy rówieśniczej, otoczenia i rodziny;
  • jak postępować w kontakcie z osoba doświadczającą stanów depresyjnych;
  • możliwe sposoby wsparcia, informacja o miejscach oferujących pomoc osobom w kryzysie emocjonalnym.

Każdy uczestnik szkolenia otrzyma skrypt - program 45 minutowej lekcji do poprowadzenia przez każdego nauczyciela oswajającej młodzież z tematem depresji, wskazującej możliwości szukania pomocy.

Szkolenie zostało zorganizowane jako odpowiedź na wniosek wypracowany przez gdyńską młodzież, 20 listopada (Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka), podczas moderowanej dyskusji dla młodzieży pt. "Depresja - Akademia Choroby Prawdziwej" przeprowadzonej przez uczennice II Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. Młodzież zgłosiła potrzebę przeprowadzenia w szkołach, w ramach lekcji wychowawczych, rozmów o depresji celem "oswojenia" tematu, wyczulenia na problem, pokazania możliwości wsparcia. Podczas szkolenia odbędzie się także prezentacja spotu kampanii społecznej pt. "Traktuj mnie poważnie".

Prowadzący:
Artur Gębka - psycholog i terapeuta pracujący w nurcie Terapii Poznawczo - Behawioralnej (CBT). Członek Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej (PTTPB). Zawodowo związany z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej i Specjalistycznym Ośrodkiem Wsparcia w Gdyni. Działa na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Koordynatorzy Projektu:
Wydział Polityki Rodzinnej "Gdynia Rodzinna" oraz Wydział Edukacji Urzędu Miasta Gdyni. 

Kontakt:
rodzina@gdynia.pl