Nauka

Jan Górecki – głos młodych Pomorzan w Parlamencie Młodych RP

Jan Górecki pochodzi z Rumi, a uczy się w III LO w Gdyni. Po raz kolejny zasiada w Parlamencie Młodych RP // fot. archiwum Jana Góreckiego

Jan Górecki pochodzi z Rumi, a uczy się w III LO w Gdyni. Po raz kolejny zasiada w Parlamencie Młodych RP // fot. archiwum Jana Góreckiego

Coraz częściej oddajemy głos młodym mieszkańcom naszego miasta, uczniom gdyńskich szkół i zapraszamy ich do współdecydowania, chociażby o swoim otoczeniu. Mamy też w naszych szeregach młodych, którzy reprezentują swoich rówieśników na forum krajowym. Dziś przedstawiamy Jana Góreckiego.
 
Jan Górecki jest uczniem III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP, a jednocześnie przewodniczącym samorządu uczniowskiego tej szkoły. Udziela się w pracowni innowacji 3LAB, w czerwcu będzie posłem podczas obrad w Sejmie Dzieci i Młodzieży, pomaga w nauce uchodźcom z Ukrainy, którzy mieszkają w jego rodzinnym mieście Rumi. Po raz kolejny został wybrany na członka Parlamentu Młodych RP.
 
- Gratuluję kolejnej kadencji w Parlamencie Młodych Rzeczypospolitej Polskiej i jednocześnie cieszę się, że Jan zdecydował się rozwijać żagle właśnie w Gdyni. Mam nadzieję, że za młodym parlamentarzystą pójdą kolejne osoby, gotowe poprawiać jakość życia na świecie z szacunkiem dla środowiska i doprowadzą do rozwiązania problemów, z którymi my walczymy od lat. Młode osoby często są nieograniczone w swoich pomysłach, dlatego warto zapoznać się ze spostrzeżeniami jakie poczynił Jan. Zachęcam też innych młodych do dzielenia się swoimi przemyśleniami czy pomysłami. Razem możemy zdziałać naprawdę dużo – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
 
Jan to typ społecznika, który swoim działaniem pokazuje, że można zacząć zmieniać świat od najbliższego otoczenia. Jak sam przyznaje, nie wie jeszcze co będzie robił w przyszłości, czy zostanie politykiem, czy skupi się na czymś innym. Jednak podkreśla, że korzysta z tego co daje mu los, a kompetencje jakie nabywa podczas swojej działalności uważa za przydatne w każdym miejscu w życiu i jest przekonany, że zaprocentują one w przyszłości, czego mu serdecznie życzymy.
 
- Uwielbiam działać, uwielbiam przemawiać, uwielbiam zmieniać otaczający mnie świat. Lubię też pobiegać, poczytać dobrą powieść lub pograć na gitarze. To mój sposób na odpoczynek, który jest niezmiernie ważny w tak pędzącym świecie – mówi o sobie Janek.
 
Jan opowiedział nam również o tym jak funkcjonuje Parlament Młodych RP. To gremium zwoływane jest w Polsce od 5 lat. Chętne osoby wypełniają ankietę, na jej podstawie wybieranych jest 100 członków tego organu. Już w ankiecie młodzi wskazują o jakich sprawach chcieliby dyskutować. Podobnie jak w sejmie są komisje, obrady, poprawki tylko zamiast ustaw są uchwały. W tegorocznej rekrutacji wzięło udział ponad 500 osób.
 
- Podstawą tego organu jest jego apolityczność i każdy, niezależnie od poglądów, ma prawo je przedstawić oraz dyskutować z innymi na ich temat. Osobiście właśnie to uważam za największy atut tej inicjatywy – wyjaśnia młody parlamentarzysta.
 
Poprzednia IV kadencja parlamentu zakończyła się 31 grudnia, a w jego szeregach zasiadała również Zuzanna Klasa, absolwentka III LO, obecnie studentka.
 
- W zeszłym roku obradowaliśmy na temat edukacji oraz jednostek samorządu terytorialnego. Dla mnie jednak najistotniejsza i najbardziej dająca radość jest cała praca, którą można wykonać po obradach. Chodzi mi o promowanie i upowszechnianie wiedzy o uchwałach, które zostały uchwalone. Razem z Zuzanną Klasą, którą poznałem właśnie przez parlament, udało nam się promować ideę Parlamentu oraz jego uchwały w różnych mediach, przeprowadziliśmy warsztaty dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Jedna z uchwał wejdzie w życie w przyszłym roku w moim rodzinnym mieście Rumi. Fakt, że można po części zmieniać otaczający Cię świat jest bardzo satysfakcjonująca i, myślę, że najważniejsza spośród innych działań, których się podjąłem w trakcie mojej kadencji – podkreśla Janek.
 
Wiemy już, że to Jan będzie kolejny raz przedstawicielem naszej pomorskiej młodzieży w parlamencie i że w nowej kadencji dołączyły nowe osoby z Pomorza. O czym będą debatować?
 
- Tematy, które chciałbym poruszyć dotyczą przede wszystkim wojny na Ukrainie. Uważam, że jako młodzi ludzie powinniśmy bardzo stanowczo i zdecydowanie okazać swoje potępienie i dezaprobatę wobec takich działań. Mam nadzieję, że będę mógł głośno taki sprzeciw wyrazić oraz zaproponować pomysły, jak przeciwdziałać wojnie dzisiaj, jak i w przyszłości. Na pewno nie zapomnę wspomnieć wtedy o różnych rodzajach pomocy, które można nieść ofiarom wojny, o których codziennie łatwo zapomnieć. Inne tematy, które będą poruszane w trakcie tej kadencji to: jakość debaty publicznej młodych ludzi w Polsce oraz o decyzyjności Młodzieży Unii Europejskiej w związku z Europejskim Rokiem Młodzieży. Wszystkie tematy uważam za warte poruszenia – dodaje.
 
Poprosiliśmy też naszego przedstawiciela młodzieży o to, aby zaproponował sposób na zachęcenie młodych do udziału w procesach decyzyjnych. Jak przyznaje, sprawa nie jest łatwa.
 
- Młodzież tak naprawdę nie ma zbyt dużej możliwości decydowania o sobie. Musi ciągle domagać się uwagi, aby zostać wysłuchana. To na pewno nie zachęca. Myślę, że powinniśmy sprawić, aby takie procesy były bardziej przystępne dla każdego. Z drugiej strony jeżeli coś jest ciężkie do wykonania, niełatwe do zdobycia, uważamy to za bardziej wartościowe. Natomiast, gdy coś jest proste do wykonania, sądzimy, że nie ma tak dużej wartości. Musimy sobie postawić pytanie, czy bardziej zależy nam na wartościowych decyzjach, które podejmują młodzi ludzie, którym zależy, czy na decyzjach nieprzemyślanych, które zostaną podjęte przez kogoś, kogo nie obchodzi to, co się wydarzy. Sądzę, że z jednej strony nie można nikogo zmuszać do działania w takich inicjatywach, z drugiej wiem, że im większa konkurencja do Parlamentu Młodych czy Młodzieżowej Rady Miasta, tym większa jest jakość i różnorodność takich zgromadzeń. Niewątpliwie jest to sprawa, która zostanie poruszona w trakcie tegorocznych obrad PMRP. Osobiście uważam, że aktywizacja młodzieży powinna polegać na dostarczaniu jej lepszych możliwości zaangażowania się w różne inicjatywy oraz promocji tego typu działań szczególnie przez aktywnych już uczniów, nauczycieli i autorytetów młodzieży – dzieli się swoimi spostrzeżeniami.
 
Jan przedstawia nam również rozwiązania, które mogłyby z powodzeniem funkcjonować w Gdyni. Jako pierwsze wymienia możliwość podzielenia się uchwałami Parlamentu Młodych RP na forum Młodzieżowej Rady Miasta oraz Rady Miasta Gdyni. W przypadku, kiedy pojawi się taka możliwość proponuje zoorganizowanie posiedzenia Parlamentu Młodych w Gdyni. My jego pomysły oczywiście przekazujemy dalej i czekamy na kolejne inicjatywy. A naszych czytelników zapraszamy do zapoznania się z działalnością Parlamentu Młodych RP i Jana Góreckiego na oficjalnych facebookowych profilach.

ikona